Araç Kaskosunda Önemli Maddeler Nelerdir?

Araç Kaskosunda Önemli Maddeler Nelerdir?

Kaskolar isteğe bağlı olarak yapılan ve zorunlu trafik sigortasından farklı anlaşmalardır. Trafikte yaşanacak maddi zararların neredeyse tümünün belirli limitler içerisinde karşılanmasından kaskolar sorumludur. Bir kasko poliçesi ana teminatlar ve ek teminatlardan meydana gelir. Ana teminatlar satın alınan sigorta poliçesinde şirket tarafından standart olarak verilmektedir. Ek teminatlar ise kişinin taleplerine göre belirlenip ek ücretlendirmeyle poliçeye dahil edilmektedir. Araç kaskosunda önemli maddeler nelerdir ve kasko neden gereklidir soruları sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Kasko sigortası genel olarak aracın yanması, çalınması veya kaza sonucu meydana gelebilecek hasar durumlarında araç sahibini güvence altına almaktadır. Sigorta ise üçüncü kişilere verilen zararları karşılarken bu hasarları ödememektedir.

Araç Kaskosunda Önemli Maddeler Nelerdir Ve Kasko Nasıl Hesaplanır?

Kasko fiyatlarının ve firmalarının çeşitli olması bu konuda merak edilenleri de artırmıştır. Araç kaskosunda önemli maddeler nelerdir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Kasko fiyatları sigorta şirketlerine göre farklı aralıklarda seyretmektedir. Aynı zamanda kasko sigortası seçilirken birçok değişiklik de yapılabilmektedir. Standart paket ya da ek paketler için farklı ücretler ödenmesi gerekmektedir. Kasko şirketleri aracın kasko değerini belirlerken araç sahibinin yaşına, işine ve daha önceki kazalarına dikkat etmektedir. Yaşı genç olan araç sahiplerine çıkarılan kasko ücreti daha düşükken yaşı yüksek olan araç sahipleri daha uygun fiyatlara kasko hizmetinden yararlanabilmektedir.

Araç Kaskosunda Hasar Tespitinde Önemli Maddeler Nelerdir?

Araç sahipleri, başlarından geçen kaza ya da çalıntı araç olayları sonrası bunu sigorta şirketine bildirmekle yükümlüdür. Olayla ilgili tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde ulaştırılması sonrası sigorta şirketi tarafından belirlenen kişiler 15 günlük bir süre içinde zarar ile ilgili incelemeleri yapmaktadır. İnceleme sonrası araç sahibinin ve sigorta firmasının arasındaki diyalog olumsuz sonuçlanırsa bir bilirkişi belirlenmekte ve bilirkişi tarafından karar verilmektedir. Aracın çalındığı durumlarda ise o günkü hali üzerinden kasko ücreti alınmaktadır. Araç kaskosunda önemli maddeler nelerdir? Aracın hasar aldığı durumlardan sonra ayrıntılı fotoğraflar çekmek ve kasko firmasına tüm belgeleri eksiksiz sunmak önemlidir.

Kasko sigortası

Araç Kasko Poliçesinde Önemli Maddeler Nelerdir?

Araç kaskosunda önemli maddeler nelerdir ve poliçede nelere dikkat edilmelidir?

 • Kasko yapılacak sigorta şirketinin finansal boyutu araştırılmalıdır.
 • Kasko yapıldıktan sonra aracın başına gelen herhangi bir durumda sigorta yetkili servisinin yeterliliğinden emin olunmalıdır. Araç kaskosunda önemli maddeler nelerdir cevaplarından biri de budur.
 • Hasarsızlık teminatı oranı araştırılmalıdır.
 • Anahtar çalınması ya da kaybı durumlarında gerçekleşen hırsızlığın kapsanıp kapsanmadığından emin olunmalıdır.
 • Ferdi kaza durumunda yaralandıysanız tedavi masraflarını karşılayıp karşılamadığı, karşılıyorsa bunun yüzdesi öğrenilmelidir.
 • Sigortacının ihtiyaç olunan anda ulaşılabilirliğinden emin olunmalıdır.

Araç Kaskosunda Hangi Durumlarda Ödeme Yapılmaz?

Standart ya da geniş kapsamlı olsa da bazı durumlarda kasko ödeme yapmamaktadır. Araç kaskosunda önemli maddeler nelerdir sorusunun ana cevaplarından biri de budur. Bu durumların bilinip buna göre hareket edilmesi araç sahibinin karı olacaktır. Kaskonun ödeme yapmadığı durumlar genel olarak;

 • Araç sürücüsü uyuşturucu madde etkisi altında bir kazaya karıştıysa,
 • Sürücü, Karayolları Trafik Kanunu’nun belirlediği alkol sınırını aşmışken kazaya karıştıysa,
 • Savaş, işgal, düşman hareketleri, darbe, isyan, ayaklanma ve iç savaş benzeri durumlarda,
 • Araç, ehliyeti olmayan kişiler tarafından kullanıldığı sırada kaza meydana geldiyse,
 • Sürücünün sorumluluğunda olan yağ değişimi, su eklenmesi ve antifriz eklenmesi durumlarının aksatılması nedeniyle hasar oluştuysa,
 • Aracın periyodik bakımları aksatıldığı için paslanma ya da yıpranma meydana geldiyse,
 • Seyir halindeyken aracın lastiği patlarsa,
 • Nükleer denemeler ve kazalar ya da saldırılar sonucunda araçta hasar meydana geldiyse,
 • Araca sigortalı kişinin azmettirmesi sonucunda kasten zarar verildiyse,
 • Araç ruhsatta yer alan taşıma sınırının üstünde yük taşıdıysa ve bu nedenle hasar oluştuysa kasko araç sahibine ödeme yapmamaktadır.

Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.