Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu?

Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu?

Trafikte bazen görünmez kazalar bazen de dikkatsizlik nedeniyle kazalar meydana gelebilir. Trafik sigortası ve kaskosunu düzenli şekilde yaptıran sürücüler bu tür kazalarda daha rahat olsalar da kasko bu kaza bedelini karşılar mı ya da cam değişiminde kasko bozulur mu soruları sıklıkla sorulmaktadır.

Trafikte bir taşın araç camına çarpması, ufak çarpmalar ya da rampadan çıkan kamyonların yükünün zarar vermesi sonucu araç camının kırıldığı kazalarla ne yazık ki sık karşılaşılmaktadır. Bu tür durumlarda sürücünün soğukkanlılığını koruması ve aynalarını iyi kontrol ederek yolun sağ tarafına park etmesi önerilir. Daha sonra mutlaka hasarın fotoğrafı ayrıntılı şekilde çekilmelidir. Kalorifer, havalandırma deliği gibi alanlar herhangi bir şeyle örtülüp cam parçalarının bu bölgelere kaçması engellenmelidir. Daha sonra ise yardım çağrılmalıdır.

Cam Değişimi Sigorta Tarafından Karşılanır Mı?

Araç camları çoğu zaman kazalar sebebiyle değişse de en sık değişim sebeplerinden biri hırsızlıktır. Aracın hırsızlık sebebiyle zarar görmemesi için yapılabilecek en önemli şey güvenli bölgelere ve ışık alan yerlere park etmektir. Bunun dışında değerli eşyaların araçta bırakılmaması, bırakılacaksa görünen yerlere koyulmaması tavsiye edilir.

Yapılan sigortanın çeşidine ve kapsadığı durumlara göre değişmekle birlikte cam değişimini sigortanın karşıladığı bazı durumlar vardır. Araçların çarpışması, bir cisme ya da bir araca çarpması ve araca çalınma teşebbüsü nedeniyle meydana gelen cam değişimi hasarları genellikle sigorta şirketleri tarafından yılda bir kez belirli bir hasara kadar teminat altına alınmaktadır. Cam değişiminde kasko bozulur mu? Bu tür durumlarda kasko da karşı tarafın camının zararını karşılayabilmektedir. Ancak her durum farklı olduğu için kasko yetkililerinden ayrıntılı bilgi almak daha sağlıklı olacaktır.

Cam değişiminde kasko bozulur mu?

Cam Değişiminde Kasko Aşamaları Nelerdir?

Herhangi bir kaza durumunda en önemli ve ilk yapılması gereken şey can güvenliği sağlandıktan sonra aracın camının görüntülenmesidir. Etrafta tanıklar varsa onlardan da destek alınabilir. Cam değişiminde kasko bozulur mu sorusunun cevabı yılda bir kereye kadar hayır olacaktır. Kasko ile ücretsiz cam değişimi yapılabilmesi için kaskonun istediği belgelerin eksiksiz doldurulması ve teslim edilmesi gereklidir.

Cam Değişiminde Kasko İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Firmalara göre istenen belgeler değişmekle birlikte başlıca istenenler aşağıda sıralanmıştır. Belgeler eksiksiz ve doğru şekilde getirildiğinde cam değişiminde kasko bozulur mu? Yanıtı hayır olacaktır.

 • Matbu evrak ibra sigortalı imzalı olmalı,
 • Matbu evrak beyan ehliyet sahibi imzalı olmalı,
 • Kasko poliçesi,
 • Ruhsat,
 • Ehliyet,
 • Hasar beyanı belgeleri

İstenen tüm belgeler teslim edildikten sonra kırılan camın boyutları ölçülüp yeni otomobil camı sipariş edilir. Sonrasında yeni cam monte edilip test sürüşü yapılır. Cam değişiminde kasko bozulur mu? Sorusunun cevabı kısaca kasko şirketine göre değişiklik gösterebilmekle beraber yılda bir kereye kadar hayırdır.

Cam Değişiminde ve Aracın Camı Kırıldığında Neler Yapılmalıdır?

Cam değişiminde ve araç camı hasar aldığında kasko karşılasa da güvenlik açısından yapılması gerekenler vardır. Cam değişiminde kasko bozulur mu sorusundan sonra en çok sorulan soru hasar anında ne yapılması gerektiğidir.

 • Aracın hasar aldığı bölgenin plaka ve aracın tamamının görüneceği şekilde fotoğrafları çekilmelidir.
 • Aracın ön camı kırıldıysa cam kırıklarının ısıtma deliklerine kaçmaması amacıyla bir örtü ile kapatılmalıdır.
 • Cam kırıklarına çıplak elle müdahale etmekten kaçınılmalıdır.
 • Genel olarak cam kırıklarını duruma göre sigorta karşılamamaktadır. Ancak ek teminat ödemeleriyle kapsam dahiline aldırılabilir.
 • Kimi kaskolar cam kırılmalarını senede 1 kez kimileri ise senede 4 kez kadar karşılayabilmektedir. Bu kaskolara ve şartlarına göre değişmekte olup Kasko her türlü cam kırılmasını genelde senede 4 defaya kadar karşılamaktadır. Ancak bazı kasko şirketlerinde bu sayı daha düşük olabilmektedir.
 • Yılda 1 defaya kadar oluşan teyp ve cam kırılmaları hasarı kaskoyu bozmazken daha fazla sayıdaki hasarda kasko bozulmaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.