Yıllık Sigorta İndirimi Neye Göre Belirlenir?

Yıllık Sigorta İndirimi Neye Göre Belirlenir?

Trafik sigortası ile kasko birbirinden farklı iki olgudur. Trafik sigortası zorunludur ve herhangi bir maddi hasarlı kazalarda karşı tarafın tüm hasar bedeli ödemektedir. Ancak kasko sigortası ise, zorunlu olmayan bir sigortadır ve kaza anında kişinin kendi aracının hasar bedelini karşılar. Trafik sigortası her Türk vatandaşının yaptırmakla yükümlü olduğu bir sigortadır ve ödenecek primler farklı fiyat kademelerinden oluşmaktadır. Peki, yıllık sigorta indirimi neye göre belirlenir?

Trafik sigortası , tüm sigorta şirketleri için Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir, Teminat ve teminat limitleri aynı fakat ödenecek primler farklıdır.

Trafik Sigortası Hesaplama Sistemi

Trafik sigortası 0 ile 7 kademe arasında uygulanan bir sistemdir. Bu sistemde ilk kez sigorta yapılacak araç için 4 kademeden başlanır. Eğer aracın hasar durumuna göre en pahalı olan 1.kademeden, en ucuz olan 7.kademeye kadar gider.

Yıllık sigorta indirimi neye göre belirlenir? Sorusunun cevabı aracın hasar görmüş olması, karıştığı kazada aldığı hasara göre belirlenmesidir.

Trafik Sigortasında Kademeler

Poliçe düzenlenmesi aracın ilk alındığı anda 4.kademeyle başlar. Burada önemli olan aracın bir sene içerisinde kaç kez hasar olduğudur. Yani ilk araç alındığı anda kademe 4 dür. 3. Kademe %10, 2.kademe %20, 1.kademe %40, 0.kademe %50 zamlı iken, 5.kademe %10, 6.kademe %15, 7.kademe %20 indirimli olmaktadır.

Bir araç satın alındığı anda 4. Kademede iken, bir sene içinde iki kez hasar almış ise 2. Kademeye gelir, Daha sonraki sene hiç hasar yok ise, bir kademe indirimden faydalanır.

Trafik sigortasının önemi

Yıllık sigorta indirimi

Trafik Sigortasında Basamak Uygulamanın Amacı

Araç sahiplerine uygulanan yıllık sigorta indirimi neye göre belirlenir? ve bu indirimler araç sahipleri için ödül müdür?

Bu sorunun cevabı elbette ödüldür olacaktır. Hasarsızlık indiriminden faydalanan araç sahipleri, geçmiş dönemdeki sürüşüne göre indirim veya zam uygulanır. Böylece kişilere ödül ya da ceza niteliğinde olan basamak uygulaması sayesinde, araç sahipleri trafik kurallarına daha uygun hareket ederek, kazaları en asgariye indirmek mümkün olacaktır.

Kişilerin risk durumu göze alınarak yapılan uygulamanın amacı, hem kişiye hem topluma fayda sağlamaktadır.

Trafik Sigortasında İndirim Hakkı Nasıl Kazanılır?

Trafik sigortasında yıllık sigorta indirimi neye göre belirlenir? ve indirim hakkı nasıl elde edilir?

Hasarsızlık indirimi basamaklarında sistemin işleme şekli şöyledir: Aracı ilk satın alan kişi 4. Basamaktan yani 0 indirimle başlar ilk sene kaza yapmaz ve arabada hasar olmaz ise, kişiye 5.basamakla değerlendirilir %15 indirim uygulanır. İkinci senede yine hasarsızlık tespit edilirse, 6.basamağa inerek %30 indirim kazanır. 3. Yılında yine kaza olmaz ise 7 basamakla %45 oranında indirim uygulanır.

Bunun tam tersi olduğu zaman kişi yine 4. basamaktan başlayarak ilave zamlı olarak ödemek zorunda kalır. Trafik sigortasından indirim hakkı kazanmak için hasarsızlık olması yeterli olacaktır.

Yıllık Sigorta İndiriminde Uygulanan Basamak Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik sigortasında yıllık sigorta indirimi neye göre belirlenir? ve basamak sorgulama nasıl yapılır?

Hasarsızlık indiriminden faydalanmak için aracın geçmiş sürede kaza yapmaması ve hasara uğramaması gerekmektedir. Araç sahipleri herhangi bir kaza anında, riske girer ve sigorta prim basamağı yükselerek cezalı ödemek zorunda kalırlar.

Ancak, hasarın büyüklüğüne göre kademeler belirlenir. Kişilerin hangi kademeden faydalanacağı internet üzerinden kolaylıkla öğrenilebilir.

Kaza anında zarar görmemek ve basamaklardan faydalanabilmek için trafik sigortasını yaptırmak ve zamanını geciktirmeden poliçeleri yenilemek gerekmektedir. Böylece olası kaza anında daha az maddi zarar görülmesi mümkündür. Trafik kurallarına uygun ve sorumluluk bilinciyle hareket eden araç sürücülerinin kaza yapma olasılığı en aza indirgenmektedir.

Böylece sürücü, trafik sigortasını en uygun primle öderken, olası kaza anında ceza ödemek zorunda kalmayacaktır.

Marş Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.