Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar

Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar

Fiyatlar belirlenirken her araç için teminat içeriği ve limitler aynı olarak belirlenir. Ancak belirlenen trafik sigorta primini azaltan veya artıran belli durumlar vardır. Belli faktörler çerçevesinde prim fiyatlarında değişiklik söz konusu olur. Aracın sahip olduğu plaka kodu çok önemlidir. Araç trafiğin yoğun olduğu ve riskin fazla olduğu bir ilde kayıtlı ise prim tutarı fazla olacaktır. Ayrıca buna ek olarak araç kazaya karışmış ise yine aynı şekilde prim ödemesi fazla çıkacaktır. Kazadan sonra sigorta ne kadar artar durumu burada ortaya çıkar. Karışılan kaza durumu böyle bir durumda primi etkileyen en önemli faktördür.

Yasalar tarafından zorunlu hale getirilen trafik sigortası araç sahipleri için maddi destek sağlamaktadır. Kazaya karışma durumunda ve bu karışılan kazada karşı tarafa zarar verilmiş ise trafik sigortası maddi destek sağlamakta ve karşı tarafın zararını ödemektedir. Ödenecek olan trafik sigorta prim miktarını yıllık olarak Hazine Müsteşarlığı belirlemektedir. Belirlendikten sonra ise sigorta şirketlerine iletilmektedir.

Eğer araç hiç kazaya karışmamış hasarı yok ise böyle bir durumda da indirim uygulanır. Bu indirim hasarsızlık indirimidir. Bu hasarsızlık indirimi ise yıllara bağlı olarak düşer. Peki kazadan sonra sigorta ne kadar artar dersek?

Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar?

Araçla herhangi bir kazaya karışma durumunda sigortanız karşı tarafa ödeme yapar. Kazaya karışma durumunda üçüncü şahıslara yapılan ödeme sizin sigortanızdan karşılanıyorsa bu durumda ödemeniz gereken sigorta primi etkilenecektir. Kazadan sonra sigorta ne kadar artar derseniz bu oran sigorta şirketinin sigorta yaparken baktığı belli başlı durumlara bağlıdır.

Trafik sigortası prim ödemesi belirlenirken belli oran ve basamaklarda hasarsızlık indirimi uygulanır. Kaza yapılmadığı sürece buna bağlı olarak hasarsızlık indirim oranı ödenecek olan sigorta prim oranını düşürür ve bu oran her yıl azalacak şekilde devam eder. Bu durumun tam tersi olduğu zaman yanı kazaya karışıldığında ise ödenecek prim artacaktır.

blank

Kazadan Sonra Sigorta Prim Artış Basamakları

Araçla herhangi bir kazaya karışma durumunda sigorta prim ödeme miktarı değişecektir. Kazadan sonra sigorta ne kadar artar ve uygulanan basamak nedir denildiğinde belli ayrımı vardır bu durumun. Araç eğer ilk kez trafiğe çıkmışsa bu araç için 4. basamaktan prim artışı uygulanır. Sonrasında ise ilerleyen yıllardaki gerçekleşen hasar durumlarına bakılır. Hasar durumu göz önüne alınarak 7. Basamaktan prim uygulaması yapılır. Geçici süreliğine tavan fiyat belirlenmesi şu an için ülkemizde bulunmamaktadır.

Kazadan Sonra Prim Artış Miktarı Neye Bağlıdır?

Prim artışı aracın kazaya karışıp karışmadığına bağlı olarak değişir bunun yanında eğer araç kazaya karışmış ise bu kaza durumunun kaçıncı kez yaşandığına yanı kaza sayısına bakılır. Yani kazadan sonra sigorta ne kadar artar sorusu kaza sayısına bağlıdır. Eğer ki birden fazla kazaya karışma durumu var ise ödenecek prim yükselecektir ve hasarsızlık indiriminden yararlanamayacaktır.

Kazadan Sonra Artan Prim Miktarı Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

Araç kullanıldığı sürece yani satılana kadar kazaya karışmış olma durumu yada hasarsız olma durumu devam edecektir. Araç satıldığı zaman ise bu durum değişecektir. Aracı satın alacak ve zorunlu trafik sigortası yaptıracak kişiyi geçmiş bağlamayacaktır. Dolayısı ile aracı satın alan kişinin zorunlu trafik sigortası prim ödemesi belirlenirken geçmişteki prim artırımı oranı veya hasarsızlıktan dolayı uygulanan hasarsızlık prim indirim olayı dikkate alınmayacaktır. Kazadan sigorta ne kadar artar ise artsın aracı alan kişi bu durumdan etkilenmeyecektir. Yeni araç sahibi geçmişten sorumlu olmayacaktır.

Kasko Bozulursa Ne Olur?

Yorumlar

  1. blank ibrahim dedi ki:

    Üzerimde 2 kamyonet var. 1. kamyonette 7. basamağım, tüm indirimi alıyorum 700 tl. ye yaptırdım. Ancak üzerime aldığım 2. kamyonette 4. basamak olarak sigortasını yaptırdım. Ancak 2. araba ile kardeşim kazaya karıştı. 3190 tl sigorta fiyatı çıktı. aracı satmayı düşünüyorum. (sattıktan sonra 1. kamyonet ile 7. basamak olarak ödemeye devam eder miyim?) çünkü 2. kazayı ben yapmadım. Benim üzerime kayıtlı kamyonet ile başkası kaza yaptı. 2. kamyoneti de zaten satıcam. Yardımcı olursanız sevinirim…