Kasko Bozulursa Ne Olur?

Kasko Bozulursa Ne Olur?

Kasko sigortası isteğe bağlı yaptırılabilen; aracın yanması, başka bir araca çarpması ya da çalınması gibi durumlarda meydana gelen hasarları güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Kasko poliçe fiyatı belirlenirken araç yaşı, modeli ve marka parametreleri dışında kasko sigortasının yaptırıldığı şehir, sürücü eğitim seviyesi ve kaza geçmişi gibi durumlara da bakılmaktadır. Kasko hasarsızlık indirimi de poliçe fiyatından düşülerek bir fiyat ortaya çıkmaktadır. Kasko ücretlerinin çok düşük olmaması sonucu araç sürücülerinin aklına kasko bozulursa ne olur sorusu gelmektedir.

Araç kasko sigortası yaptıran sürücülerin bir senelik poliçe süresi sonrası herhangi bir kazaları olmaması halinde yeni poliçe indirimli olarak yapılır. Bu indirime hasarsızlık indirimi adı verilir ve iyi sürücülerin bir nevi ödüllendirilmesi bu şekilde sağlanır. Bu indirimden yararlanmak isteyen ve araçlarının hasarsız olmasını amaçlayan kişiler kaskonun bozulmasından kaçınmaktadır.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Oranı Nasıl Hesaplanır?

Hasarsızlık indirimi aracın toplam primi üzerinden belirlenmektedir. Bu prim aracın yaşı, modeli ve markası gibi faktörlere göre belirlenir. Daha sonra hasarsızlık oranı, hasarsız geçen her sene sonunda gelecek sene için düzenlenecek olan kasko ve zorunlu trafik sigortası poliçeye uygulanır.

Sigorta yaptırılan ilk sene araç hasar almazsa poliçeye %30 indirim yapılır. İki yıl sonunda araç hasar almamışsa üçüncü sene için %40, üç yıl hasarsız geçmiş ise %50 ve dört sene hasarsız geçmişi ise %60 hasarsızlık indirimi yapılır. Bu şekilde kasko bozulmadığı sürece hasarsızlık indirimi ile oldukça uygun fiyatlara poliçe yaptırmak mümkündür. Bu nedenle kasko bozulursa ne olur sorusu sıklıkla merak edilmektedir.

Kasko Bozulursa Hasarsızlık İndirimi Hakkı Ne Olur?

Kasko ücretlerinin başlangıç yıllarında ya da yapılmış kazalar sonrası yüksek olması kasko bozulursa ne olur sorusunu ortaya çıkarmaktadır. Bir kaza sonucunda araçta bir hasar meydana gelirse ve bu hasar poliçe kullanılarak karşılanırsa bir sonraki poliçe yenileme döneminde hasarsızlık indirimi hakkından faydalanılamamaktadır.
O sene tazminat hakkını poliçeden kullanmayıp araçtaki hasarı kendiniz öderseniz sonraki sene hasarsızlık indiriminden faydalanılabilir. Bunun dışında kazada kusurlu karşı taraf ise ve de araçta meydana gelen hasarı karşı taraf karşılıyorsa poliçedeki indirim hakkı devam etmektedir.

kasko sigortası

Kasko Bozulursa Ne Kadar Artar?

Kaskonun bozulması aracın kazaya karıştığı durumlarda olur. Kasko bozulursa ne olur sorusundan sonra kasko bozulursa ne kadar artar sorusu sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Aracın hasarsızlık indirimi daha önce bahsedildiği gibi kademeli olarak belirlenir. Poliçe geçerlilik süresinde kazaya karışan araçlar ise indirim alamaz ve prim artışı uygulanır.

Kasko sigorta firmalarında primler belirlenirken göz önünde bulundurulan önemli faktörlerden biri sürücünün kaza geçmişidir. Bu nedenle kasko yenilenirken prim artışı olması büyük olasılıktır. Ancak artış kazaya göre değişiklik gösterebilir. Sürücünün suçlu olmadığı bir kazada primde artış olmazken tamamen kusurlu olunan bir kazada büyük bir prim artışı olabilir.

Kasko Hangi Durumlarda Bozulmaz?

Hasarsızlık indirimi aracın hasar aldığı bazı durumlarda bozulmayabilir. Kaza sonucu meydana gelen küçük çapta hasarlar sigorta şirketinin anlaşmalı servisinde mini onarım kapsamında tamir edilir. Cam kırılması, küçük çizikler, iç aksesuar tamirleri, radyo ve teyp hasarları gibi mini onarım gerektiren işlemler bu kapsamda ücretsiz giderilir. Mini onarım teminatı olmayan poliçelerde ise bu işlemler ücretsiz yapılmamaktadır. Kasko bozulursa ne olur sorusu bu nedenle önemlidir. Kaskonun ek teminatları bu durumu değiştirebilmektedir.

Aracın karıştığı kazada, kazanın büyüklüğünden bağımsız olarak karşı taraf 8/8 hatalıysa kaskonun hasarsızlık indirimi bozulmamaktadır. Kasko bozulursa ne olur yanıtı bu nedenle her zaman aynı değildir. Kasko sigortası poliçe başlangıcından itibaren 1 sene boyunca geçerlidir. Bu süre içerisinde aracın bir kazaya karışması ve kazanın masraflarının sigorta şirketi tarafından karşılandığı durumlarda kasko bozulmuş olur.

Araç Kaskosunda Önemli Maddeler Nelerdir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.