Motosiklet Kaskosu Nasıl Yaptırılır?

Motosiklet Kaskosu Nasıl Yaptırılır?

Günümüz koşullarında motosiklet kaskosu da tıpkı otomobillere kasko yapılır gibi yapılmaktadır. Özellikle motosiklet sahipleri açısından motosiklet kaskosu nasıl yaptırılır? Sorusu yanıtı merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkar. Yine neden motosiklet kaskosu yaptırmalıyım? Tarzındaki sorular da sıklıkla yanıtı merak edilen sorular arasında yer alır. Ayrıca motosiklet kaskosu fiyatları ne kadardır? Sorusunun da yanıtını biliyor olmak, motosiklet sahipleri açısından önemlidir. İşte bu tür sorulara dair tüm ayrıntılı yanıtlar!

Motosiklet kaskosu nasıl yaptırılır? Motosiklet kaskosu yaptırmak için ilk önce uygun bir sigorta şirketi bulmak gerekmektedir. Özellikle internet üzerinden yapacağınız sigorta şirketi araştırması beraberinde önemli kazanımları da getirecektir. Böylece motosikletinize uygun olan bir sigorta poliçesini satın almanız mümkün olacaktır. Burada dikkat edilmesi gerekli olan husus, sigortanın kapsamı ve niteliğidir. Yani satın aldığınız poliçede yer alan maddeleri kontrol etmeniz şarttır. Çünkü sigorta poliçesi kaskonun kapsamını da belirler.

Motosiklet kaskosuyla motosiklet sigortası sıklıkla karıştırılan kavramlardır. Bu noktada her iki kavramın da tanımını biliyor olmak, olası yanlış anlaşılmaların da önüne geçecektir. Motosiklet sigortası, yasal olarak yaptırmak durumunda olduğumuz sigortadır. Motosiklet kaskosuyla kaza durumunda bizi ve motosikletimizi koruyan avantajlı fırsatlar sunan bir poliçe türüdür. Bir başka deyişle kaza durumunda karşı tarafın zararını karşılayan sigorta biçimine motosiklet sigortası denir. Kaza durumunda sizin ve motosikletinizin zararını da karşılayan sigorta biçimineyse motosiklet kaskosu denir.

Görüldüğü üzere motosiklet kaskosu, standart sigorta poliçesine göre çok daha kapsamlı bir sigorta türüdür. Elbette ki motosiklet kaskosu yaptırırken mutlaka özenli bir çalışmanın da içerisinde yer almak şarttır. Ancak bu sayede tam da talebinize uygun bir şekilde motosikletinize kasko yaptırmanız mümkün olacaktır. Motosiklet kaskosunun hem hasarlı hem de ölümlü kazalar neticesinde yüklü ödemeler yaptığı bilinmektedir. Bundan dolayı da son zamanlarda motosiklet kaskosu yaptırmak isteyenlerin sayısında da ciddi oranda bir artış gözlenmektedir. Bu durum sigorta konusunda bilinçlenme faaliyetlerinin de etkili olmasıyla karşımıza çıkmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortasıyla Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Elbette ki motosikletimize kasko yaptırırken zorunlu trafik sigortasıyla kasko sigortası arasında birtakım farkların olduğunu hesaba katmamız gerekir. İşte zorunlu trafik sigortasıyla kasko sigortası arasındaki farklar:

 • Kasko isteğe bağlıdır; trafik sigortasıysa zorunludur.
 • Kasko araç sahibini teminat altına almayı vaat eder.
 • Zorunlu trafik sigortası kaza durumunda karşı tarafın masrafını üstlenir.
 • Şayet zorunlu trafik sigortanız bulunmuyorsa motosikletiniz trafikten men edilir.
 • Kasko sigortasında herhangi bir zorunluluk bulunmadığı için bir ceza da almazsınız.
 • Zorunlu trafik sigortasındaki teminat limitleri belirli kriterlere göre şekillenmektedir.
 • Zorunlu trafik sigortasındaki hesaplamalar Hazine Müsteşarlığı tarafında tariflendirilir.
 • Kasko sigortasında üst limitlerin ve teminatların belirlenmesi ihtiyacınıza göre şekillenebilir.
 • Kasko sigortasında yer alan hesaplamalar ihtiyaca göre farklı şekillenir, kaskodaki limitler araç sahibi tarafından da belirlenebilir.

Görüldüğü üzere zorunlu trafik sigortasıyla kasko sigortası arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bu noktada motosiklet kaskosu yaptırmak, araç sahiplerine önemli avantajlar da sağlamaktadır. Peki, neden motosiklet kaskosu yaptırmalıyız? İşte yanıtlar!

Neden Motosiklet Kaskosu Yaptırmalıyım?

Zorunlu sigortalar yasal bir zorunluluk içerdiği için yapılmak durumundadır. Kasko ise araç sahiplerinin tercihine bırakılmaktadır. Zorunlu sigortaya göre kaskoların çok daha maliyetli olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır. Peki, neden motosiklet kaskosu yaptırmalıyım ya da yaptırmalıyız? İşte detaylar:

 • Kaza durumunda aracınızın hasarı karşılanır.
 • Kaza sırasında araç sahibinin zararları karşılanır.
 • Kaskoda üst limitler ve teminat miktarı poliçe sahibine göre belirlenebilir.
 • Şayet ek teminatlar da almak isterseniz aracınızın her türlü hasarı karşılanır.
 • İkame araç başta olmak üzere çekici ve diğer onarım hizmetlerinin tamamı kasko tarafından karşılanır.

Elbette ki motosikletinize kasko yaptırmanız her zaman önerilmektedir. Çünkü kasko mal güvenliğinin sağlanması noktasına önemli kazanımları da beraberinde getirmektedir. Tam da bu noktada motosiklet kaskosu yaptırmanın birtakım maliyetlerinin bulunduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır. Peki, motosiklet kaskosu fiyatları ne kadardır? İşte yanıtı!

blank

Motosiklet Kaskosu

Motosiklet Kaskosu Fiyatları Ne Kadardır?

Motosiklet kaskosunun fiyatları söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Bu noktada bazı kriterlerin kasko fiyatlarına doğrudan ilgili olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır. Motosiklet kaskosu fiyatlarında tavan fiyat uygulaması bulunmamaktadır. Bu durum elbette ki kaskosu yapılacak olan motosikletin markası, modeline göre de değişiklik göstermektedir. Burada ödenecek olan fiyatın belirlenmesi motosiklet sahibinin talebine göre de şekillenmektedir.

Motosiklet kaskosu fiyatları konusunda bir araştırma yapmak her zaman beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Çünkü bu sayede en uygun fiyatlı kaskoyu en uygun şartlarda yaptırabilmek de mümkün olmaktadır. Ancak motosiklet kaskosunu yaptırırken tek kriterin fiyat kriteri olması, son derece hatalı bir yaklaşımdır. Unutmamak gerekir ki motosiklet kaskosunun kapsamlı bir şekilde yapılması, sizi ve motosikletinizin hasarını çok daha kapsamlı bir şekilde koruyacaktır. Peki, motosiklet kaskosu neyi kapsar? İşte detaylar!

Motosiklet Kaskosu Neyi Kapsar?

Özellik motosiklet kaskosunun geniş kapsamlı bir şekilde yapılabildiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Motosiklet kaskosu söz konusu olduğunda aracın çarpması sonucu oluşan her türlü hasar kapsam dahilinde olmaktadır. Yine yanma gibi durumlarda da motosiklet kaskosu devreye girer. Ayrıca yapılan kaskonun niteliğine göre hırsızlık durumunda da kasko zararı karşılamaktadır. Esasında kaskonun kapsamı, araç sahibinin talebi doğrultusunda şekillenmektedir. Yani araç sahibi isterseniz tüm fiziksel zararları ya da üçüncü kişilerden kaynaklanan zararları teminat altına alabilir. Böylece motosiklet kaskosu kapsamı da genişlemiş olur.

Motosiklet Kaskosu Sigortasında Teminat Konuları Nelerdir?

Elbette ki motosiklet kaskosu sigortası teminatları farklı konuları içermektedir. Burada teminatların nelerden oluşacağı konusu kasko yaptırmayı isteyenlerce belirlenebilir. İşte ana hatlarıyla motosiklet kaskosuna dahil olan teminatlar:

 • Çarpma sonucunda ortaya çıkan hasarlar.
 • Yanma ya da muziplik durumlarından kaynaklı hasarlar.
 • Çalınmayla teşebbüsle birlikte aracın çalınması sonrasında oluşan zarar.

Sıralanan bu 3 temel teminat, motosiklet kaskosunun ana teminatları arasında yer almaktadır. Ek teminatlar noktasında ise aşağıdaki teminat başlıkları geçerli olmaktadır:

 • Motosikletin anahtarının kaybolması.
 • Sel, deprem ve diğer afetler sonucundaki zararlar.
 • Farklı halk hareketleri neticesinde ortaya çıkan zararlar.
 • Kemirgen ya da vahşi hayvanların saldırması sonrasında ortaya çıkan zararlar.

Görüldüğü üzere ek teminatların sayısı motosiklet sahibine göre değişiklik gösterebilir. Yani motosiklet sahibi eğer isterse ek teminatların sayısını da arttırabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.