Kazadan Sonra Tutanak Tutulmazsa Ne Olur?

Kazadan Sonra Tutanak Tutulmazsa Ne Olur?

Kazan sonra tutanak tutulmazsa ne olur? Elbette ki kaza sonrasında araçlarda hasar durumu ortaya çıkmışsa tutanak tutulması şarttır. Çünkü kaza sonrasındaki durumun tespit edilmesi ancak kaza tutanakları sayesinde mümkün olur. Normal seyrinde devam eden trafikte herkes trafik kurallarına uyarsa kaza durumları söz konusu olmamaktadır. Fakat birçok sebeple trafik kazalarının yaşanması da kaçınılmaz olmaktadır. Trafik kazası yaşanması durumunda yapılması gereken bazı prosedürler vardır.

Kazaya karışan her iki tarafın kaza ile ilgili bu detaylara dikkat etmesi gerekmektedir. Bu detaylar sonrasında karşınıza çıkacak sıkıntıların önlenmesini sağlayacaktır. Yapılan bir kaza sonrası tutanak tutulması gerekmektedir. Bu tutanaklara kaza tespit tutanağı da denilmektedir. Peki kazadan sonra tutanak tutulmazsa ne olur? Bu tutanak kimler tarafından ve nasıl tutulur? Bu gibi soruların cevaplarının bilinmesi bu tutanağın tutulmasının ne kadar önemli olduğunu da ortaya koyacaktır.

Trafikte sorumlu davranmak ve başkalarının ve kendinin can güvenliğini korumaya çalışmak çok önemlidir. Bunu sağlamak üzere hazırlanmış olan trafik kurallarına uyulması aslında kazaların engellenmesinin de yolunu göstermektedir. Tüm bunlara rağmen ortaya çıkan ve özellikle maddi hasarlı kazalarda kazanın oluş şeklini ve araçlarda oluşan hasarın ortaya konulduğu tespit tutanağının tutulması gerekmektedir. Kaza tespit tutanağı hazırlanması aslında kazadan hemen sonra yapılması gereken işlemler için de ilk adım anlamına gelmektedir.

Kaza Tespit Tutanağı Kim Tarafından ve Nasıl Düzenlenir?

Hasarlı bir kaza meydana geldiğinde yani kazaya karışan araçların maddi hasarlı olması durumunda bu tutanağın hazırlanması şarttır. Kazadan sonra tutanağı kim hazırlar sorusu da burada önemli bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Maddi hasarlı kazalardan sonra bu maddi hasarın giderilebilmesi için kazadan hemen sonra bu tutanağın araç sahipleri tarafından hazırlanması şarttır. Kazalardan sonra tutanak tutulması 2008 yılına kadar çağrılan polis tarafından tutulmaktaydı. 12 Nisan 2008 tarihinden sonra bu tutanağın kazaya karışan her iki aracın sahibi tarafından tutulmasına karar verilmiştir. Trafik polisi çağrılması ve bu kaza tutanağının polis tarafından tutulma zorunluluğunun ortadan kalkması herkes için büyük kolaylık olmuştur.

Kazadan sonra araçlarda oluşan maddi hasarın tek araç sahibi tarafından değil kazaya karışan her iki araç sahibi tarafından tutulması şarttır. Bu sayı kazaya karışan araç sayısına göre artabilir fakat en az iki kişi tarafından düzenlenmesi gerekmektedir. Bu durumlarda hazırlanan tek kişilik belge resmi olarak işleme konulmamaktadır. Kaza sonrasında araç sahiplerinin bu konuda anlaşması ve birlikte bu tutanağı tutması gerekmektedir. Yaralanma ve ölümle sonuçlanan kazalarda bu tutanaklar geçerli değildir. Yaralanma ve ölüm varsa kaza yerine mutlaka güvenlik güçleri geleceği için kaza tespit tutanağı yerine onların hazırladıkları belgeler geçerli sayılacaktır.

blank

Kaza tespit tutanağı nasıl tutulur?

Maddi Hasarlı Kazadan Sonra Tutanak Tutulması

Kazanın oluşmasının hemen ardından kazaya karışan araç sahipleri tarafından tutanak tutulması gerekmektedir. Trafiğe çıkan araçların sigortasının yapılması şarttır. Araç sahipleri zorunlu trafik sigortasını yaptırdıklarında kazalardan sonra oluşan maddi hasarlar karşılanmaktadır. İşte bu maddi hasarların sigorta tarafından karşılanabilmesi için kazadan sonra tutanak tutulması şarttır. Bu tutanağın tutulmaması durumunda maddi zarar karşılanmayacak ve araç sahipleri sıkıntı yaşayacaktır.

Kaza sonrasında tutanak tutulması için bu tutanak araçlarda matbuu şekilde bulunmalıdır. Bu belgeler kaza sonrasında doldurularak ilgili yerlere teslim edilmektedir. Kaza tespit tutanağı araçta yoksa internet üzerinden de bu belgelere ulaşılabilir ve buradan da belgeler doldurulabilir. Araçlar kaza sonrasında yerinden oynatılmadan tutanak tutulmuş ve kazanın nasıl yapıldığı bu tutanaklara işlenmiş olur. Bu tutanaklarda araçların aldığı hasarların da açıkça belirlenmiş olması gerekmektedir.  Hasarların belirlenmiş olması bu hasarların sigorta şirketi tarafından karşılanması için gerekmektedir. Bu sebeple araç sahiplerinin araçlarında kaza tespit tutanağını bulundurması veya mobil kaza tutanağı üzerinden bu belgeleri doldurması şarttır.

Kaza Sonrasında Tutanak Nasıl Doldurulur?

Trafikte yol alan araçlar farklı sebeplerle kazaya karışabilir. Ölüm ve yaralanma olmayan sadece maddi hasarla sonuçlanan kazalarda kazaya karışan araç sahiplerinin yapması gereken işlemler vardır. Bu işlemlerin o an yapılması araçlarda meydana gelen hasarların karşılanması bakımından çok önemli bir durumdur. Meydana gelen kazadan sonra kazada oluşan hasarların tarafların birbiri ile anlaşarak tespit edilmesi gerekmektedir. İşte bununla ilgili kaza tespit tutanağı en az iki araç sahibi tarafında tutulmalı ve imzalanmalı. Kaza sonrasında tutanak nasıl doldurulur sorusu araç sahipleri tarafından cevabının bilinmesi gereken bir sorudur. Ne zaman ve nerede kaza yapılacağı belli olmadığı için bu bilgi trafikte olan herkesin bilmesi gereken bir önemli bir bilgidir.

Araç sahipleri tarafından merak edilen bu sorunun cevabında bilinmesi gereken ilk şey araçların kaza sonrasında yerinden oynatılmadan bu tutanağın tutulması gerekliliğidir. Bir diğer önemli nokta araç sahiplerinin aralarında anlaşarak bu tutanağı tutmalarıdır. Araç sahipleri tutanakta kaza ile ilgili görüşlerini yazarlar. Yani kaza nasıl meydana geldi? Sorusunun cevabını her iki taraf da cevapladıktan sonra ilgili bilgiler doldurulmalı. Yani kazanın meydana geldiği yer, tarih, görgü tanıkları ve adresleri, araç sahiplerinin kişisel bilgileri, araçlarda oluşan kazalar gibi bilgiler doldurulur. Bu tutanağa araçların o andaki durumlarının tespit edildiği fotoğraflar eklenebilir.

Araç tespit tutanak kağıdı yoksa bu tutanak mobil olarak da internet üzerinden doldurulabilir. Mobil tutanak telefona indirilerek buradan bilgiler doldurulabilir. Bu işlem araç sahiplerinin kaza sonrasında vakit kaybetmeden günlük yaşamlarına devam edebilmelerine fırsat tanımaktadır. Böylece kaza sonrasında ortaya çıkan hasar durumunun sigorta şirketlerinden talep edilmesi de mümkün olur. Tam da bu noktada kaza sonrası tutanağın geçerlilik süresi karşımıza çıkar. Peki, kaza sonrası tutanağın geçerlilik süresi ne kadardır? İşte detaylar!

Kaza Sonrası Tutanağın Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Kaza sonrasın tutanağın geçerlilik süresi 2 yıldır. Elbette ki kaza sonrasında tutulan tutanağın geçerlilik süresini biliyor olmak beraberinde önemli kazanımları da beraberinde getirir. Kaza sonrasında oluşturulan tespit tutanağının geçerlilik süresi, trafik sigortasının şartlarında yer almaktadır. Bu noktada geçerlilik sürecini biliyor olmak, olası mağduriyetlerin önüne geçilmesini de mümkün kılar. Çünkü kaza sonrasında oluşan hasar masraflarının karşılanması için mutlaka kaza tespit tutanağının geçerlilik süresi içerisinde ilgili sigorta firmasına başvurmak şarttır. Bütün bu bilgiler ışığında kazadan sonra tutanak tutulmaza ne olur? Şayet kaza sonrasında kaza tespit tutanağı tutmamışsanız, kazadan kaynaklı hasara ait masrafları da üstlenmiş olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.