Araç Plakası Nereden Çıkarılır?

Araç Plakası Nereden Çıkarılır?

Günümüzde teknoloji ile birlikte gelişen ulaşım hizmetleri hayatımızın her noktasında bizlere bir şekilde dokunmakta ve yaşam kalitemizi olumsuz ya da çoğunlukla olumlu olacak şekilde etkilemektedir. Ulaşımın bu denli gelişmesi motorlu taşıt kullanımını zorunlu kılmıştır. Kullanılan aracın kimliği niteliğinde olan plaka ise günümüzde en çok uğraşılan konular arasında yer almaktadır.  Bu durumda akıllarımızda birçok soru bulunmasının yanında, akılları en çok kurcalayan soru; Araç plakası nereden çıkarılır? Sorusudur. Araç plakası, ilçelere bağlı olan Emniyet Müdürlükleri’nden temin edilir. Fakat bunun da birçok çeşidi bulunmaktadır.

Yeni Plaka Nereden Alınır?

Birçok kişinin hayallerini süsleyen araba alma fikri gerçek olduğunda yapılması gereken şeylerin başında yeni plaka alma işlemi gelir. Peki, yeni plaka nereden alınır? Bu işlemi gerçekleştirmek için önce Emniyet Müdürlüğü Trafik Sicil Şubesinden randevu alınması gerekir. Sizden bir takım evraklar talep edilir;

  • Nüfuz cüzdanı fotokopisi
  • Araç ruhsatı ve fotokopisi
  • Eski araç plakası

Maddelerden de anlaşılacağı üzere bu işlem genellikle bir plaka değiştirileceğinde ya da ikinci el bir otomobil satın alındığında gerçekleşir. Randevuya bu belgelerle gidilir ve yapılan işlemlerin ardından plakanız Şoför Odası’na bağlı plaka yapım merkezinde kullanıma hazır olması için yapılmaya başlanır. Peki, yeni plaka çıkarmak ne kadar? işte bu soruya dair merak edilen yanıtlar!

yeni plaka çıkarma hakkında bilgi.

Plaka Çıkarma

Yeni Plaka Çıkarmak Ne Kadar?

Araç plakası nereden çıkarılır sorusunun ardından cebini düşünen herkesin sıklıkla sorduğu elzem bir soru daha bulunmaktadır; yeni plaka çıkarmak ne kadar sorusu sıklıkla sorulurken, bu sorunun cevabı yıldan yıla değişiklik göstermek ile birlikte bu değişiklikler arasında çok mühim, tüketiciyi korkutacak bir fark da bulunmamaktadır. 2022 yılında bu ücret dosya masrafları da dahil 439 TL’dir. Genellikle, işlem adımlarını doğru takip eden vatandaşlar ve ekstra istekte bulunmayan plaka sahipleri içi bu fiyat sabit olmakta, ekstra bir ücret alınmamaktadır. Bu aşamadan sonra artık plaka çıkarmak noktasında önemli bir aşamayı da tamamlamış olursunuz.

Sıfır Araç Plaka İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bu işlem plaka yenileme işleminden çok daha basit bir işlemdir. Eğer sıfır bir araç alacak kadar şanslı iseniz, sıfır araç plaka işlemleri nasıl yapılır konusunda bir bilginiz yoksa; doğru kaynağı okuyorsunuz. Sıfır plaka alma işlemine, aracınızı aldığınız bayi sisteminden araç plakasını sorgulayarak başlarsınız. Aracınız için tanımlanan plakayı ayırdıktan sonra, plakayı almak için Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesine gitmeniz ve harcı ödedikten sora plakayı almanız yeterlidir. İşleminiz özel plaka isteğinde bulunursanız uzayabilir ve buna oranla da elbette ücretinde artış olabilir. Fakat yine kişilerin isteğine bağlı olmakla birlikte oldukça da zahmetli bir iştir.

Düşen Plaka Nereden Alınır?

Elbette ki düşen plaka nereden alınır sorusuna yanıt vermek oldukça basittir. Her plaka işleminde olduğu gibi bu işlemde de Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube’sine başvurular dilekçe aracılığı ile yapılır. Memurlar tarafından gerçekleştirilen detaylı incelemenin ardından plakanız Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube’ye bağlı olan plaka basım atölyesinden kolaylıkla alınabilir.

Elbette ki şayet plakanızı kaybetmişseniz plakanızı yeniden çıkarmak durumundasınız. Böyle durumlarda da yine plaka başvurusunu il ve ilçelerde yer alan Trafik Tescil Şube Müdürlükleri vasıtasıyla yapabilirsiniz. Ancak kayıp olan plakanızı çıkarmak için öncelikli olarak notere de gitmeniz gerekecektir.

Noterdeki işlemlerin ardından Şoförler Odası’na giderek, plaka başvurusu yapmalısınız. Unutmayın! plaka baskınızı Şoförler Odası aracılığıyla yaptırabilirsiniz. Tam da bu noktada plakanızın değişmesini takiben, ruhsatınızın da değişeceğinizi bilmenizde fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.