Çakar Lamba İzni Nasıl Alınır? (AYRINTILI)

Çakar Lamba İzni Nasıl Alınır? (AYRINTILI)

Araçlarını diğer araçlardan farklı kılmak isteyen insanlar için elbette ki çakar lamba etkili bir alternatif seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle gençler araçlarına çakar lamba taktırmak hususunda hevesli oluyor. Çakar lamba kullanımı günümüz itibariyle yasal olmayan bir uygulamadır. Zira trafik yasasının 26/2. Maddesine göre çakar lamba kullanımı cezaya tabii oluyor. Bu noktada çakar lamba izni nasıl alınır? Sorusu akıllara geliyor. Öncelikli olarak çakar lambayı kimlerin takabileceği sorusuna yanıt verelim.

Çakar Lamba Kullanma İznine Sahip Olanlar

2017 yılı itibariyle https://www.icisleri.gov.tr/ tarafından yayınlanmış olan genelgeye göre; geçiş üstünlüğü meselesi tekrar şekillendi. Bu genelgeye göre polis araçları haricinde diğer tüm araçların (çakar lamba taksa dahi) geçiş üstünlüğü kaldırıldı. Bu kapsamda diğer farklı araçların çakar lamba takabilmesi ve yakabilmesi içinse aracın görevli olduğuna dair bir evrakın bulunması zorunlu kılındı.

Üstelik 18.10.2017 tarihli genelgede daha önce Emniyet Müdürlüğü vasıtasıyla verilmiş tüm çakar lamba izinlerinin de iptal edildiği duyuruldu. Bununla birlikte araçlarına çakar lamba takabilecekler ise aşağıda araçlar olduğu biliniyor:

  • Ambulanslar
  • İtfaiye
  • Polis
  • Resmi Koruma Araçları

Yakın zamana kadar aracını iş amacıyla kullanan hemen herkes aracına çakar lamba taktırabiliyordu. Böylece kendilerine trafikte geçiş üstünlüğü sağlayabiliyordu. Söz konusu bu durum zamanla vatandaşlar tarafından şikayet konusu olunca İçişleri Bakanlığı yeni düzenlemelerle çakar lamba kullanım oranlarını oldukça düşürdü. Günümüz itibariyle resmi görevli olan araçlar dışında çakar lamba takabilmenin önünü de kapatmıştır.

Çakar lamba cezası

Araç Sahipleri Neden Çakar Lamba Takıyor?

Trafikteki yoğunluk hemen her araç sahibinin sorun ettiği bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Trafikte geçiş üstünlüğü sağlayarak rahat bir şekilde trafikte hareket etmek isteyen kimseler araçlarına çakar lamba takmak konusunda oldukça hevesli oluyor. Geçiş üstünlüğü sağlamanın yanı sıra hava atmak ya da hobi olarak da araçlarına çakar lamba taktıranların sayısı oldukça fazla oluyor. Bununla birlikte bazı araç sahipleri çakar lambalar sayesinde araçların çok daha havalı olduğunu iddialı ediyor. Bundan dolayı da hemen herkes çakar lamba izni nasıl alınır? Sorusunun yanıtını merak ediyor.

İzinsiz Çakar Lamba Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Araçlarına çakar lamba taktırmak isteyenler doğal olarak bu aksesuarı araçlarına taktırdıklarında ne kadar ceza alacaklarını da merak ediyorlar. Resmi Gazete vasıtasıyla yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre; sivil araçların çakar lamba taktığı tespit edildiğinde 1002 TL’lik bir cezayla karşılaşmaları kesindir.

Trafikte ciddi oranda risk oluşturan çakar lambalı araçlar; genellikle araçların ön panjurlarının iç kısımlarına takıldığı biliniyor. Yayınlanan son genelde polis, ambulans, itfaiye ya da resmi koruma araçları haricinde hiçbir aracın çakar lamba takamayacağı açıkça belirtiliyor. Bundan dolayı şayet araçta çakar lamba tespit edilirse; sadece para cezasıyla kurtulmak mümkün olmuyor. Bununla birlikte çakar lambanın tespit edildiği aracın bir süreliğine trafikten men edileceği de biliniyor.

blank

çakar lamba kullanma izni

Çakar lambalar; Karayolu Güvenliği Stratejisi Eylem Planı’nın da yer alıyor. Bu eylem planına göre polis, itfaiye, ambulans ve resmi koruma araçları haricinde araçlarında çakar lamba bulunduran bütün kurum ve kuruluşlara ilgili uyarı yazısı gönderilmiş durumdadır. Öncelikli olarak Emniyet Genel Müdürlüğü çakar lamba izni olan araçlara dair bir veri listesi oluşturdu. Bundan dolayı trafik kontrollerinde araçlarında çakar lamba tespit edilenlerin; söz konusu izinli listede olup olmadığı araştırılıyor. Şayet aracınızın plakası Emniyet Genel Müdürlüğü veri listesinde yoksa ceza yemeniz kesinlik kazanmış oluyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.