Hurda Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarmak

Hurda Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarmak

Hurdaya ayrılmış, kullanılamaz durumda olan araçlar hurda belgesi alabilecek araçlardır. Bir aracın hurda belgesi almasıyla hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak nasıl olabilir diye düşünülür. Hurda belgesi genelde 2 durumda alınabilmektedir.

  • Aracın kaza yapması ve kaza sonucu kullanılamaz, pert duruma gelmesiyle hurda belgesi alınabilir.
  • Uzun yıllar kullanılmayan araç eskimesi sonucu kullanılamaz hale geldiyse hurda belgesi alabilir.

Hurdaya ayrılmış olan aracı trafiğe çıkarmak trafik kuralları yönetmeliği ve kurallarına göre yasaktır. Hurda belgesi alınmış olan aracın gerekli bakım ve onarımları yapılmış olsa, çalışır durumda olsa bile hurda belgesi aldığı takdirde trafiğe çıkamaz. Aracın çalışır ve hareket edebilir olması, yürüyen aksamı ve motor aksamında gerekli onarımların yapılması da bu yasağı değiştirmemektedir.

Hurda Belgeli Aracın Alım-Satımı

Hurda belgesi bulunan bir aracın alım satımında herhangi bir engel yoktur. Hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak mümkün olmasa da bu araçların alım satımı yapılabilir. Trafiğe çıkamayan hurda belgeli aracın alım satımının amacı ne olabilir gibi bir soru akla gelebilir. Bazı kişiler hasarlı hurdaya ayrılmış olan araçları hobi olarak almaktadırlar. Araçları parçalayıp parçalarını farklı yerlerde değerlendirmektedirler. Hurda belgeli araçları alıp modifiye edip sergilerde kullanan bu sektörün meraklısı olan kişiler hurda araçları satın alıp değerlendirmektedirler. Hurda belgeli araçların yasak yönü olan hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak, alım satımında bir engel olmaması ile tolere edilebilmektedir.

blank

hurda araç trafiğe çıkarma

Hurda Belgeli Araç ile Çekme Belgeli Araç Ayrımı

Çekme belgeli araç ile hurda belgeli araç birbirinden farklı araçlardır. Çekme belgesi ilgili aracın üzerine kayıtlı olan bütün Motorlu Taşıt Vergisi, bandrol, trafik cezaları ve vergilerin ödenmesi, araç üzerinde herhangi bir borç kalmaması ve araç plakasının Trafik Müdürlüğüne teslim edilmesi ile alınan belgedir. Çekme belgesi olan aracın hurda belgesi alınmış araçtan farkı hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak yasak iken çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak yasak değildir. Çekme belgesi olan aracı trafiğe çıkarmak istendiğinde Trafik Müdürlüğüne gidip tescil ettirilmesi gerekmektedir. Çekme belgeli araç ile hurda belgeli araç birbirine çok karıştırılmaktadır.

Hurda Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarmanın Cezası Nedir

Hurda belgesi olan bir aracı trafiğe çıkarma yasağını delip de trafiğe çıkarıldığı takdirde bunun cezası vardır. Hurda belgeli araç ömrünü tamamlamış araç olarak tanımlandığı için hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak cezası olarak ömrünü tamamlamış araç kapsamında ceza kesilir. Trafik yönetmeliğine göre ömrünü tamamlamış araç ile trafiğe çıkmak trafikteki diğer sürücülerin ve yolcuların hayatını tehlikeye sokan bir girişimdir. Bu sebeple trafikteki kişileri ve araçları tehlikeye sokan bir durum olduğu için hurda aracı trafiğe çıkarmak bu kapsamda ceza olarak değerlendirilir. 2022 yılında hurda belgesi aracı trafikte kullanmanın cezası 3.698 TL’dir. Para cezasının yanında hurda aracın mülkiyeti kullanıcısından alınır ve mülkiyet devlete geçer. Hurda araç trafikte yakalandığı takdirde önce otoparka çekilir ve daha sonra idari işlemler yapılıp mülkiyeti devlete aktarılır.

Hurda Belgeli Araç Nerelerde Kullanılır?

Bir araç farklı sebeplerle hurdaya ayrılır ve hurda belgesi alındığı takdirde farklı kullanım alanlarında değerlendirilir. Hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak yasak olduğu için ve trafikte yakalandığı takdirde aracın mülkiyeti devlete geçeceği için bu aracı trafiğe çıkarmamak en mantıklısıdır. Hurda belgesi olan aracın parçalarına ayırıp parçalarını işe yarayacak araçlarda kullanmak hurda araçları en iyi değerlendirme yöntemidir. Bu işi yapan iş kolları vardır. Hurda araçları alıp parçalarına ayırıp, parçalarını işe yarayan araçlarda kullanmaktadırlar. Hurda araçların bu şekilde değerlendirilmesi ihtiyacı olan araçların da işinin görülmesi açısından önemlidir.

Trafikten Çekme Belgeli Araç Kullanmanın Cezası Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.