KM Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır ?

KM Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Araca ait hız bilgisinin elektronik kontrol ünitesi birimine ileten parçaya hız sensörü denir. Esasında araç kullanırken km göstergesinde karşımıza çıkan hız bilgisinin aktarılmasını hız sensörü sağlar. Bundan dolayı hız sensöründe meydana gelen bir arıza kaç kilometre hızla seyahat ettiğimiz bilgisinin tarafımıza ulaşmamasını sağlar. Bu da önemli bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bu aşamada karşımıza KM sensörü arızası nasıl anlaşılır? Sorusu akıllara gelmektedir. Zira bu arızayı zamanında anlamak; sorunun hızlı bir şekilde çözülmesini de sağlayacaktır. İşte KM sensörü arızası nasıl anlaşılır? Sorusunun tüm ayrıntıları!

Hız Sensörü Arızasının Belirtileri Nelerdir?

Esasında hız sensörünün arızalandığını anlamak son derece kolaydır. Zira şayet hız göstergeniz çalışmıyorsa; hız sensörünüzde bir sorun var demektir. Söz konusu parça bozulduğunda ilk olarak aracınızda arıza lambası yanacaktır. Beraberinde hız göstergesinin de düzenli ve doğru bir şekilde çalışmadığını görürsünüz. Bu noktada aşamada hız göstergenizin bozulmasının ve hız sensörünün arızalanmasının sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Sensör tamamen bozulmuştur
 • Sensörün bağlantı kablolarında bir sıkıntı vardır
 • Sensör bağlandı soketinde kopma, korozyon ya da gevşeme söz konusudur

Sensör arızalarının genelde bağlantı noktalarında meydana gelen korozyon, kısa devre, kopma, gevşeme ya da yağlanma neticesinde bozulması; pratik bir tamir işlemini mümkün kılar. Böylece KM sensörü arızası çok da maliyetli olmayan bir tamirle hallolur.

Hız Sensörü Arızası

Seyir halinde aracınız hızı göstermiyor ise km sensörü ilk akla gelebilecek arızadır.

KM Sensörü Aracın Neresinde Bulunur?

KM sensörü arızası durumunda elbette ki bu parçanın nerede olduğu sorusu da akıllara gelmektedir. Zira ancak bu sayede sensör parçasının yerinin bilinmesi ve bu parçanın tamir edilmesi mümkün olabilmektedir. Bu kapsamda hız sensörünün aracın vitesi kutusunun üzerinde yer alan yuvada bulunduğu bilinmektedir. Önden çekişli olan araçlarda vites kutusunda yer alan KM sensörü, tam da diferansiyelin bulunduğu yerdedir. Arkadan itişli araçlarda ise KM sensörünün vites kutusunda yer alan çıkış milinin üzerinde yer aldığı bilinmektedir. KM sensörünün yerini tam olarak biliyor olmak tamir sürecinin de seri bir şekilde tamamlanmasını mümkün kılacaktır.

Araç KM Sensörünün Çalışma Prensibi Nasıldır?

Hız göstergesinin sorunsuz bir şekilde çalışıyor olması ancak araç KM sensörünün de sorunsuz bir şekilde çalışıyor olmasıyla mümkün olmaktadır. Hız göstergesinin araç hızını tam olarak veriyor olması; hayati derecede önemlidir. Genellikle iki tip hız sensöründen söz etmek mümkün olmaktadır. Bunlar:

 • Dişli Tip KM Sensörü
 • Manyetik Tip KM Sensörü

Dişli Tip KM Sensörünün Çalışma Prensibi Nasıldır?

Dişli tip KM sensöründe sonsuz bir vida dişleri vardır. Bu vida dişler şanzıman çıkış milinde bulunmaktadır. Şanzıman çıkış milindeki dönüş hareketi KM sensörü yardımıyla hız sensörüne iletilmektedir. KM sensörü bu hız hareketini elektronik sinyallere dönüştürmek suretiyle araçtaki elektronik kontrol ünitesi iletir. Bu aşamada aracın hızının ne olduğu voltaj frekansı da göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Böylece biz de araç hız göstergesinde kaç km hız yaptığımızı rahatlıkla görebiliriz. Şayet KM sensörü arızası sorunu yaşarsak; aracın hızının ne olduğunu doğru bir şekilde ölçmek mümkün olmamaktadır.

Manyetik Tip KM Sensörünün Çalışma Prensibi Nasıldır?

Günümüzün en gelişmiş hız sensörü tipi olarak karşımıza manyetik tip KM sensörüdür. Günümüz itibariyle üretilen hemen tüm araçlarda bu tip hız sensörü bulunmaktadır. Bu sensörün çıkış miliyle bir teması söz konusu değildir. Tamamıyla manyetik alanın etkisiyle çalışan bu parça; elektronik bir parçadır. Özellikle hassas bir ölçüm olanağını sunuyor olması ve ısıdan etkilenmiyor olması; bu tip sensörlerin önemli artıları arasında yer almaktadır.

Yorumlar

 1. blank Adem dedi ki:

  Slm kilometre sensörü arızalı nereden anlayacaz söküp temizledim kilometre doğru calışmıyor.

  1. blank meto dedi ki:

   Sensörler temizlenmez malesef elektronik bir parça olduğu için yenisi ile değişmesi gerekmektedir.

 2. blank Hasan dedi ki:

  Kilometre müşürü nerede tamir yapılır