Akü Suyu Azalırsa Ne Olur?

Akü Suyu Azalırsa Ne Olur?

Aküler araçların düzgün bir şekilde çalışması için akülerin de sorunsuz bir şekilde hizmet sunması şarttır. Bundan dolayı araç akülerimin de suyunun tam olması şarttır. Özellikle akü suyu azalması sorunu beraberinde önemli sorunları da getirmektedir. Bu kapsamda akü suyu azalırsa ne olur? İşte tüm ayrıntılar!

Araçlarımızın düzgün çalışabilmesi için bazı önemli parçalarında bir sorunun olmaması gerekir. Önemli parçalarda bulunan sorunlar araçların çalışması sırasında araca pek çok sıkıntı verebilir. Bazı durumlarda araçların çalışmamasına bile neden olmaktadır. Bu nedenle tüm parçaların eksiksiz ve sağlıklı bir şekilde çalışması önemlidir.

Araçlarımızın en önemli parçalarından biri olan aküler düzgün çalışabilmesi için suya ihtiyaç duyarlar. Çoğu araç sahibi akü suyu azalırsa ne olduğunu bilir ancak bilmeyen de birçok kullanıcı vardır. Akülerin içinde bulunan su azaldığında ya da bittiğinde bir takım sorunlar ortaya çıkar. Genellikle 24 volt akülerde su bakımı yapmanız daha çok gerekir.

Akülerimizin içinde bazı elektrotlar vardır. Bu elektrotlar suyun içinde bulunan kimyasallarla tepkimeye girerek elektrik akımına dönüşür. Bu düzenin sağlıklı devam bir şekilde devam etmesi gerekir. Bu nedenle akü içerisinde bulunan sıvının belli bir seviyenin altına düşmemesi gerekir. Ayrıca bakımı tam yapılmamış aküler hem araç hem sürücü için tehlike demektir.

Aküye Neden Saf Su Konur?

Akülerin içerisinde bulunan sular bildiğimiz musluk suyu değildir. Çünkü akülere çeşme suyu ya da damacana sularını koymak sakıncalı olabilir. Bu nedenle akülere konulan suyun saf akü suyu olması gerekir. Aklınızda suyu kaynatarak saf su elde edebileceğinize dair bir düşünce varsa çıkartın. Çünkü suyu kaynattığınızda saf su elde edemezsiniz. Her suyun içinde bulunan mineraller farklıdır bu sebeple kaynatsanız bile su minerallerinden ayrılmaz. Bu da kaynamış suyu da aküye koyamayacağınız anlamına gelir. Bu şekilde elde ettiğiniz suların aküye konulması akü içerisindeki işleyişi bozar.

blank

Akü Suyu Biterse Ne Olur ?

Akü Suyu Bitmişse Ne Yapılır?

Akülerde suyun komple bitmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak sıcak havalarda akülerdeki su seviyesi azalabilir. Aracınızın sağlığı için Akü suyu azalırsa ne olur bilmeniz gerekir. Akü de bulunan su seviyesi azaldığında üzerinde saf su ilave edilmelidir. Saf su ilave edilerek olması gereken seviyeye kadar su seviyesi tamamlanmalıdır. Aksi takdirde akünüzde pek çok sorun çıkabilir. Çok zor bir ihtimalde olsa akü suyunuz biterse akünüzde büyük bir sorun vardır. Bu sorunlar çatlak yâda aküde delik olabilir bu nedenle kendi imkânlarınız ile düzeltmeniz mümkün olmayacağından mutlaka bir usta tarafından kontrol edilmelidir.

Akü Suyu Değişimi Fiyatı Ne Kadardır?

Akülerde bulunan suların değişimi sanıldığı kadar zor değildir. Akülerin suyunu yetkili sevişler ya da oto sanayilerde bulunan ustalar değiştirebilir. Akülerde eksilen suyun yerine konulması yalnızca ustalar tarafından yapılmaz isterseniz kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için bir yerden akü suyu temin etmeniz gerekir. Akü suyunuzu temin ettikten sonra yapmanız gereken aküye eksilen miktar kadar takviye etmektir.

Akü Suyu Nerede Bulunur?

Akülerin bazı durumlarda suları eksilmektedir. Akü suyu azalırsa ne olur ne gibi durumlar meydana gelir artık hepimiz biliyoruz. Akülerin eksilmiş olan sularını yerine koyabilmeniz için akü suyunuzun olması gerekir. Akü suları saf su olduğundan normal sular olmaz. Birçok yerden akü suyu temin edebilirsiniz. Akü suyunuzu değiştirmek için ustalara ya da yetkili servislere para ödemenize gerek yoktur. Akü suyunu isterseniz internetten getirtebilirsiniz. İsterseniz de sanayide bulunan birçok oto tamiri ve bakımı yapan dükkânlardan alabilirsiniz.

Buji Kablosu Arızası Belirtileri Nelerdir ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.