Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

Yasalar kapsamında belirlenen engel oranına bağlı olarak engelli ehliyeti kişilere verilmektedir. Engelli ehliyeti almak için temelde normal ehliyet alımından farklı bir işlem uygulanmamaktadır. Engel oranının çok yüksek boyutlarda olması kişilere bu ehliyeti vermemektedir. Engelli ehliyeti alacak kişilerden birçok aranan nitelik bulunmaktadır. Engelli sürücü belgesi almak için ilk öncelikle engel durumunu gösteren resmi belge alınması gerekir.

Engel durumunu gösteren belgeler hastanelerden alınmaktadır. Doktorlar tarafından imzalanarak verilir. Engelli ehliyetine başvuracak olan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekir. Engelli ehliyet H sınıfı ehliyet sınıfı olarak karşımıza çıkar. Engelli kişilerin zihinsel sağlıkları uygun düzeyde olması gerekir. Zihinsel ve psikolojik sorunları olan engelli kişilerin ehliyet almaları mümkün değildir. Ayrıca kişilerin belli bir fiziksel yeterliliğe sahip olmaları da gerekmektedir.

Zihinsel yetisi yerin de olan engelli bireyler teorik sınav aşamasına geçebilmektedir. Ancak teori sınava girmeden önce ehliyet kurslarına gidilmesi gerekir. Ehliyet kurslarında engelli bireylere daha detaylı bir eğitim verilmektedir. Sürücü kursları engelli bireylere pratik eğitim vermektedir. Engelli ehliyeti almak için kişilerin ilkokul mezunu olması şarttır. Engelli ehliyeti kendine özgü özellikleri içermektedir. Bundan dolayı engelli ehliyetinin nasıl tanımlandığını bilmek gerekmektedir.

Engelli Ehliyeti Nedir?

Engelli bireylerde sağlıklı bireyler gibi ehliyet hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Engelli ehliyeti H sınıfı ehliyeti kapsamındadır. Engelli ehliyeti alınabilmesi için kişilerin 18 yaşından büyük olmaları gerekir. Engelli kişilerin zihinsel yetilerinin yerinde olması durumunda rahatlıkla engelli ehliyeti alabilmektedir. Engelli ehliyetine sadece engelli kişiler sahip olabilir.

blank

Engelli Ehliyeti

Engelli ehliyetine başvurulması için mutlaka sağlık kurumlarından rapor alınması gerekir. Alınan raporlarla kişiler başvuru işlemlerini başlayabilir. Engelli ehliyeti alınması için kişinin okuma yazma sahibi olması gerekir. Kişinin en az ilkokul mezunu olması gerekir. H sınıfı engelli ehliyeti alan bireylerin ticari araç kullanmaları yasaktır.

Engelli Ehliyeti Almanın Şartları Nelerdir?

Engelli ehliyeti almak için günümüzde birçok farklı alım şartı faktörü bulunmaktadır. Engelli ehliyeti alma şartları çeşitlilik göstermektedir Engelli bireyin onaylanmış engel durumunu kanıtlayan sağlık raporu olunması gerekir. Engel sahibi kişinin zihinsel zeka yetisinin yerinde olması gerekmektedir. Araç kullanacak kadar fiziksel yetiye sahip olmalıdır. Engelli ehliyeti alacak olan kişilerin teorik sınavlar da başarı sağlamalıdır.

Engelli ehliyeti H sınıfı ehliyetidir. H sınıfı ehliyet sahibi kişiler ticari nitelikte araçlar kullanamaz. H sınıfı ehliyetini sadece engelli vatandaşlar alabilir. Engelli ehliyeti alım şartlarından birisi de 18 yaşından büyük olunması gerekir. Engelli ehliyeti alacak olan kişilerin mutlaka okuma yazma bilmeleri şarttır. Aynı zaman da kişilerin en az ilkokul mezunu olmaları gerekir. Özellikle engelli ehliyeti almak istediğiniz zaman gayet doğal olarak karşımıza belirli oranda bir maliyet çıkmaktadır.

Engelli Ehliyeti Alma Maliyeti Ne Kadardır?

Engelli ehliyeti almanın maliyetleri normal ehliyet alan bireylerinkiyle aynı düzeydedir. Engelli ehliyeti alma maliyeti konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Ehliyet alınması için sürücü kurslarına mutlaka gidilmesi gerekir. Sürücü kurslarına kaydolurken kurslar belli oranda ücret talep etmektedir. Aynı zaman da sürücü kurslarındaki sınavlarda ücret kapsamında yapılmaktadır. Engelli bireyler de sürücü kursu sınavlarına girerken belli oranda ücret ödemesi yapar.

Engelli bireyler araç alırken özel tüketim vergisinden muaftırlar. Özel tüketim vergisinden muaf olunması için %90 oranında bireyin engelli olması gerekir.  Engelli bireyler ehliyet çıkartırken normal bireyler gibi PTT’ye ehliyet harcı ödemeleri gerekir. Engelli kişiler için teorik sınavlar ve direksiyon sınavları normal bireylerinkinden farklı yapılmamaktadır.

Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.