Buji Kablosu Arızası Belirtileri Nelerdir ?

Buji Kablosu Arızası Belirtileri Nelerdir ?

Eski nesil araçlarda bulunan buji kablosu artık yeni nesil araçlarda yer almaz. Doğrudan bujiler üzerine yerleştirilmiş bobin adı verilen gereçler sayesinde de bu sorun ortadan kaldırılmaktadır. Ancak halen günümüzde milyonlarca aracın elektrik akımı buji kablosu vasıtası ile sağlanmaktadır. Bu nedenle çok sayıda araç sahibi kimi zaman Buji Kablosu Arızası Belirtileri Nelerdir gibi sorunlarla karşılaşabilmektedir.

Buji kablolarında kimi zaman meydana gelen arızalarla ateşleme sisteminin devre dışı kalması ya da piston yeteri kadar güç üretilmemesi sorunları meydana gelmektedir. Bu durumda da araç sahipleri açısından erken önlem almak ve daha büyük çapta arızalar ile karşılaşmamak için Buji Kablosu Arızası konusu dikkatlice okunarak, anlaşılmalıdır. Eski model araçlarda sürekli olarak buji kabloları kontrol edilerek seyahat edilmesi çok önemlidir.

Buji Kablosunda Yaşanan Arıza Nasıl Anlaşılır?

Buji kablo sisteminde arıza yaşandığını, ateşleme sisteminden alınan tepkiler ve aracın çalışma düzeninden anlamak mümkündür. Ancak belirtiler her zaman kesin sonucu vermemekle birlikte, farklı sorunların varlığına da işaret edebilmektedir. Buji Kablosu Arızası Belirtileri Nelerdir sorusu cevaplanmadan evvel, aracın yetkin kimselerce yeterli teknik ortamda incelenmesi gerekmektedir. Böylece meydana gelebilecek arızalardan da kurtulmak mümkün hale gelir.

Sorun teknik cihazlar ve teknik incelemelerin ardından belirlendikten sonra ancak parça değişimine gidilebilir. Aksi taktirde tahmini işlemlerin sonrasında, mevcut sorun giderilemediği gibi boşuna masraf da yapılmış olacaktır.

blank

Araçların buji kablosu arızası olduğunu nasıl anlarız?

Buji Kablosunda Arıza Var mı?

Aracın ateşleme sisteminin önemli donanımlarından bir tanesi olan buji kablolarında yaşanan arızaların çözümü büyük öneme sahiptir. Arızanın çözülebilmesi için öncelikle buji kablosu arızası belirtileri ayrıntılı bir şekilde bilinmelidir. Aksi durumlarda araç sahibi erteleme ya da önemsememe nedeniyle aracında daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Kablo arızasına kesin kanaat getirilen durumlar şu şekildedir. Buna göre;

  • Araç normal çalışma standartlarına göre daha sarsıntılı şekilde çalışır,
  • Rölanti ayarında sapma meydana gelir, araç rölantisi stabil bir halden değişken duruma geçebilmektedir, kimi zaman da normale göre daha düşük devirlerde rölantiye geçer,
  • Ani gaz veriş durumunda gaz yememe ya da tekleme gibi önemli sorunlar gözlenir,
  • Araç hızı artırılırken ani titreme ve sarsıntı halinin yanı sıra gaz almama sorunu görülür,
  • Yüksek devirde iken aracın gazı yemediği görülür,
  • Egzoz ya da hava filtresinden belirsiz zamanlarda ve anlaşılmadık şekilde patlama sesine mukabil, çiğ halde yakıt dışarı atımı gerçekleşir,
  • Hızlanma gücü ile beraber araç performansında önemli oranda azalma meydana gelir,
  • Yakıt sarfiyatı normal seviyelerin çok üzerine çıkabilir,
  • Birden fazla buji kablosunda sorun yaşandığı durumlarda araç stop eder ve rölanti halini korumakta zorluk yaşar,
  • Araç çalışır durumda iken motor sarsıntısı ve gürültüde artı meydana gelirken, araç içerisinde de, rölanti halinde iken bile normale göre çok daha fazla bir sarsıntı durumu hissedilir.
blank

Buji kablosu arızaları

Normal Durumlarda Buji Kablosu Değişim Süresi Nedir?

Araç birde fazla parçanın bir araya gelerek uyumlu şekilde çalıştığı mekanik bir sistemdir. Bu sistemin tüm unsurları arasında kesin bir uyumun sağlanması gereklidir. Özellikle soğuk dönemlere girilen kış ayları öncesinde aracın buji kabloları dikkatle incelenmelidir. Aracı rölanti durumunda ve stabil şekilde çalışmasını koruyabilmesi için buji kablolarının yeterli seviyede olması gereklidir.

Araç bakım servislerinin tavsiyelerine göre araç buji kabloları, buji değişimleri ile birlikte değiştirilmelidir. Her rutin bakım ve kontrol esnasında da bujiler ve kabloları incelenmeli, yıpranma görülmüşse derhal değişim yoluna gidilmelidir. Bu sayede ateşleme sisteminde bobin sonrası kısım tazelenerek, uyum sorunu da ortadan kaldırılır.

Araba Motor Arızası Verdi Ne Yapmalıyım?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.