Enjektör Nedir? Çalışma Sistemi

Enjektör Nedir? Çalışma Sistemi

Enjektör nedir? Otomotiv sektöründe tercih edilen iki farklı yakıt sistemi bulunmaktadır. İlki karbüratör diğeri ise enjeksiyondur. Enjektör aracın en karmaşık yapısına sahip bir sistemdir. En basit açıklama ile yakıt sistemini kontrol eder. Püskürtme sistemi ile yakıtın aracın gerekli bölmelerine ilerlemesini sağlar. Aracın düzgün çalışması için enjektörün %100 sağlam olması gerekir. Aracın yakıt sistemini kontrol eden enjektör nedir? Püskürtme işlevine sahip bir parça olan enjektör; yakıtın dağılmasını mümkün kılar. Peki, araçlar açısından oldukça önemli bir parça olan enjektör ne işe yarar? İşte ayrıntılar!

Enjektör Ne İşe Yarar?

Motorunuzun düzgün çalışması için, enjektörler yakıtı tam olarak belirlenmiş bir zamanda ilgili motor yanma odasına enjekte eder. Bir karbüratörün ihmal edilmesi, önemli ölçüde daha yüksek yakıt tüketimi verimliliği sağlar. Kurulum yerindeki sıcaklıklar çok yüksek olduğundan enjeksiyon memeleri beklenen aşınmaya tabidir. Ek olarak, yakıt pompası malzeme üzerinde ek stres oluşturan çok yüksek basınçlar üretir.

Enjektör aracın yakıt sistemi içerisinde hayati öneme sahip özel bir parçadır. Bir enjektör arızalı veya tıkalıysa, ilgili silindir artık yeterli yakıtla beslenmez veya hiç beslenmez. Sonunda arabada teklemeler meydana gelir. Yakıt sistemi aşağıdaki şemaya göre çalışır:

  • Bir hava sensörü motora giren hacmi kaydeder.
  • Cihaz verileri analiz eder ve yanma odasına veya distribütöre (sistem tipine bağlı olarak) hangi basınçta ve ne zaman yakıt sağlayacağını hesaplar.
  • Döngü, meme iğnesini açma sinyaliyle sona erer.

Görüldüğü üzere araçların yakıt sisteminde hayati derecede bir etkiye sahip olan enjektörler, araçtan maksimum performansın elde edilmesi noktasında da çözüm odaklı bir hizmeti ortaya koyar. Günümüz koşullarında enjektörlerin çok daha nitelikli bir düzeyde üretilmiş olması, bu tür parçaların çok daha geniş kapsamlı bir şekilde hizmet sunmasını mümkün kılar.

blank

Araçlarda Bulunan Enjektör Nedir?

Enjektör Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Enjektör nedir? Araçların yakıt sisteminde yer alan ve yakıtın dağılımını düzenleyen parçaya enjektör denir. Enjeksiyon valflerinin ultra ince delikleri, örneğin kötü filtrelenmiş yakıt nedeniyle hızla tıkanabileceğinden, burada tıkanmalar ve kalıcı arızalar meydana gelebilir. Bu, teklemeler tarafından mutlaka fark edilmek zorunda değildir, ancak düzenli kontrollerle de anlaşılabilir. Çünkü yakıtın biraz farklı bir atomizasyonu bile motorun tüketimi ve performansı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Doğrudan enjeksiyonlu motorların püskürtme memeleri, yanma odasında özellikle yüksek gerilimlere maruz kalır. Burada, değişen enjeksiyon davranışının bir sonucu olarak diğer bileşenlerin etkilenmesi riski bile vardır. Bazı durumlarda, malzeme uzun süre basınca ve ısıya dayanmaz ve valflerin kenarları aşınır, bu da daha kötü bir püskürtme modeline yol açar.

Enjeksiyon valflerinde çıkan sorun, doğrudan motorlara yansır ve bu da onların tamamen arızalanmasına neden olur. Diğer kusurlar arasında enjektörlerin solenoidlerindeki kısa devreler, katkı maddelerinden kaynaklanan tortular ve kontrol ünitesine giden kablo bağlantılarının kopması sayılabilir. Ayrıca enjektörlerin aşınmış conta halkaları sızıntılara ve dolayısıyla yakıt kaybına neden olabilir.

Enjektör Bozuk Olursa Ne Olur?

Enjeksiyon memeleri veya enjektörler sızdırıyorsa, her zaman sızdırmazlık halkasının durumunu kontrol etmelisiniz. Buralar, tortular tarafından engellenirse veya çatlarsa, artık düzgün çalışamaz hale gelir. Önceden temizleme yapılmadan, yeni parça tam anlamıyla tam olarak oturamaz. Eğer yapılırsa enjektör ilk baştan beri tamamen sıkı olmayacaktır ve yakıt dışarı çıkacaktır.

Günlük araç kullanımında enjektörler zamanla arızalara yol açabilecek birçok etkiye maruz kalmaktadır. Her şeyden önce, yakıtın kendisi sorun olabilir. Arabalarda dizel yakıtın filtrelenmesine rağmen, yakıt sistemi içindeki ince kir parçacıklarının önüne geçilemez. Bu da enjektörleri aşındırır. Düşük kaliteli dizel yakıt kullanılırsa, bu bir arızaya neden olabilir . Çünkü o zaman enjektörlerin yağlanması bozulabilir. Aşınma ve yıpranma nedeniyle yakıt sistemine giren en ince metal talaşlar bile enjektörlere zarar verebilir.

Enjektör Arızası Nasıl Belli Olur?

Enjektörün arızalı olup olmadığını anlamak için temel bazı durumlar vardır:

  • İç kısımda egzoz kokusu

Bir enjektör veya enjeksiyon nozülü sızdırıyorsa, yakıt dışarı akar. Sızıntının boyutuna bağlı olarak, iç kısımda güçlü bir egzoz gazı kokusu oluşabilir. Çünkü yanmamış yakıt, hava filtresinden araç kabinine giren zararlı emisyonlara neden olur. Buna sürekli maruz kalırsanız baş ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk yaşayabilirsiniz.

  • Performans kaybı ve arabanın çalışmaması

Enjektör sızdırıyorsa işini düzgün yapamaz. Bu şu anlama gelir: Motora yeterli yakıt girmiyor ve bu nedenle ya arabayı çalıştırırken güçlük yaşanıyor ya da arabanın performansı düşüyor. Özellikle aracınızın hızını arttırdığınızda motorun düzgün çalışmadığını ve alışık olduğunuz gücü göstermediğini hemen fark edeceksiniz.

  • Sorunlu valfler

İyi bilindiği gibi, bir enjeksiyon memesi veya bir enjektör sızdırıyorsa, sorunlu valfler çok uzakta değildir. Yanmamış yakıt dışarı çıkarsa, kaçınılmaz olarak çevredeki parçaların gres ve benzerleri nedeniyle er ya da geç tıkanmasına yol açacaktır. Bunun için aracınızı bir uzmanın görmesi şarttır. Böylece size hasarın resmini gösterebilir ve nelerin yapılması gerektiği ile bilgilendirebilir.

  • Gürültü

Tıkalı bir enjeksiyon memesi veya bir enjektör arızası, motor bölmesinde uğultu, tıkırdama , ıslık veya tıslama gibi seslere neden olabilir. Bu sesleri duyduktan sonra yolda kalmamak için aracınızı en yakın oto tamirhanesine götürmelisiniz. Elbette ki aracınızdan herhangi bir gürüldü geldiği anda alanında uzman olan bir tamirciye gitmeniz en mantıklı seçenek olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.