Motosiklet Gaz Yemiyor Arızası

Motosiklet Gaz Yemiyor Arızası

Motosiklet sahiplerinin başına gelen ve sık rastlanan gaz motosiklet gaz yemiyor problemi birçok farklı sebepten ortaya çıkabilmektedir. İlk olarak hava filtrenizin temiz olup olmadığını kontrol ederek başlayabilirsiniz. Aynı şekilde hava borularının da bir madde tarafından tıkanmadığından emin olunuz.

Aracınızın elektrik aksanını kontrol ediniz ve akünüzün durumunu gözden geçiriniz. Bu durumların hepsi normal ise hava ayarı konusunda bazı problemler yaşıyor olabilirsiniz. Karbüratörlü bir motor kullanıyorsanız karbüratörünüzün durumuna da özellikle dikkat etmelisiniz.

Elbette ki motosiklet aracınızın gaz yememesi büyük sorunların da habercisi olabilir. Bundan dolayı şayet aracınızda bu tarz bir sorun varsa hemen bir tamirciye görünmeniz de fayda vardır. Bu sayede motosikletinizde tamiri zor arızaların ortaya çıkmasını da engellemiş olursunuz.

Motosiklet Gaz Yemiyor Sorunu Nedir?

Motosiklet gaz yemiyor ise problem sadece motorda olmayabilir. Elektrik aksan, hava filtresi ve hava boruları ve diğer ayarlar bu problemi tetikleyebilmektedir. Vakum diyaframı gibi daha birçok aksanda meydana gelen problemler de motosikletin gaz yememesine yol açabilmektedir. Detaylı bir şekilde inceleme yapılarak problem bulunmalı ve ona uygun çözüm yöntemi aranmalıdır. Sizlere bahsettiğimiz adımları izleyerek problemin kaynağını bulabilirsiniz.

blank

Motosiklet Neden Tekler?

Motosiklet Gaz Yemiyor Sorunu Nasıl Tamir Edilir?

Motosiklet gaz yemiyor ise problem birçok farklı şeyden kaynaklanabilmektedir. Motorun çalışma sistemine göz atılmalı ve olası problemleri kısımlar incelenmelidir. Gerekli hususlara dikkat edilerek problemin kaynağı bulunur ve ortadan kaldırılır. Genel olarak problemin kaynağı elektrik aksanlar veya hava akışında bir problem meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Motoru Boğulmuş Araç Nasıl Çalıştırılır?

Silindir kısmına yüksek miktarda benzin giderse motor boğulabilmektedir. Hava benzin oranının düzgün bir şekilde dengelenmemesinden kaynaklanan bu problem motoru boğmaktadır. Boğulan motor bujilerin ıslanmasına sebep vermektedir.

Bujiler çıkarılıp kurulanarak problem ortadan kaldırılabilir. Karbüratör ile çalışan araçlarda ise gaz vererek uzun süre marşa basılmalıdır. Bu aşama sonrası araç çalışacaktır. Tekleyerek çalışan motor zaman ile kendi rölantisine gelecektir.

Aracınız boğulduysa ve bujilerinizi kurutacak ekipmanınız yok ise aracınızı bir gün boyunca bekletin. Daha sonra çalıştırmak için denemelerde bulunabilirsiniz. Eğer yeterli ekipmanınız var ise bujileri çıkartıp kurulayın. Daha sonra gerekli adımları izleyerek motorunuzu çalıştırabilirsiniz.

blank

Motosiklet Neden Gaz Yemez

Motosiklet Gaz Probleminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Motor sahiplerinin sıklıkla yaşadığı problemler arasında gaz yememe problemi bulunmaktadır. Motosikletiniz çalışır haldeyken bu problem başınıza gelebilmektedir. Problem sonrası motor arıza lambanız büyük bir olasılık ile yanacaktır. Sahip olduğunuz motosikletin durumuna göre problemler farklı kısımlardan kaynaklanıyor olabilir. Eski model motosikletlerde bu tarz problemler çok daha sık görünmektedir. Dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

  • Akü suyunuz eksik ise motosikletiniz gaz yemeyebilir.
  • Gösterge panelinizdeki lambalar aşırı sönük veya aşırı parlak yanıyorsa aynı şekilde elektrik aksanlardan meydana gelen bir problem ile karşı karşıya olabilirsiniz.
  • Stop açık şekildeyken arıza sinyali alıyorsanız akım kesime uğramış demektir.
  • Motor çalışır haldeyken egzozdan siyah duman dışarı çıkıyorsa ısı ayarı yüksektir. Ateşleme probleminden bu sorun ortaya çıkmış olabilir.
  • Hava filtreniz tıkanmışsa veya çok fazla kirliyse motor gaz yemeyebilir.
  • Hava filtresinin bağlı olduğu hortumda tıkanmalar meydana geldiyse motor gaz yememe problemi yaşamaktadır.
  • Motorun vakum diyaframında sorun bulunuyorsa karbüratöre gaz gitmeyebilir.
  • Hava pompasının ayarı oldukça düşük ise bu problem meydana gelebilmektedir.
  • Karbüratörün düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Karbüratörünüz kirli ise bu tarz problemler meydana gelmektedir.

Motosiklet gaz yemiyor ise bu tarz hususlara dikkat ederek problemleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.