Konu Araba

Baskı Balata Bittiği Nasıl Anlaşılır?


Aracın performansını ve kullanım kalitesini etkileyen çok farklı parçalar bulunmaktadır. Baskı balata da bunların başında gelmektedir. Motordan gelen gücü diğer parçalar ile aktaran özel parçanın adı baskı balatadır. Araçların uzun süre kullanılması sonucunda baskı balatalar eskiyebilmektedir. Bu tarz durumlarda ise baskı balataların bittiği anlamına gelen bir teşhis yapılmaktadır. Baskı balata bittiği nasıl anlaşılır? İşte bu soruya dair ayrıntılı yanıtlar!

Şayet debriyaj pedalını yavaş bir şekilde bıraktığınızda, aracınızın motor devri düşmüyorsa; baskı ve balatan ömrü azalmış anlamına gelir. Yine debriyaj pedalını hafif bir şekilde bıraktığınızda aracınızın stop etmesi de gerekmektedir. Şayet bu hareketi yapmanıza rağmen aracınızda stop etme eğilimi mevcut değilse; baskı ve balatanın bittiği yorumunu yapabilirsiniz.

Baskı balataların kullanılamaz hale geldiğini aracı kullanırken bile gözleyebilirsiniz. Aynı zamanda çok daha farklı teknik belirlileri bulunabilir. Bakımların düzgün yapılması durumunda araç sahipleri bu tarz bir sorun yaşamayacaktır. Şayet aracınızda baskı ve balata bitmiş bir durumdaysa, biran önce baskı ve balata değişimi yapmanız da gerekmektedir.

Baskı Balata Değişimi

Baskı balataların belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Baskı balata kaç km de değişir? Baskı balataların değişimi araca ve sürücüye bağlı olabilmektedir. Genel olarak ise 30.000 ila 120.000 kilometre arasında baskı balataların değişimi gözlenmektedir. Ancak bunun bir kesinliği yoktur. Baskı balata bittiği nasıl anlaşılır? Aracınızın gücünde gözle görülür düşüşler görebilirsiniz. Bu durumlarda servislere giderek baskı balata değişimi sağlayabilirsiniz. Baskı balataların değişiminde ise şunlara dikkat etmeniz gerekir:

  • Baskı balatalar önemli parçalardır o nedenle düşük ücretli hizmetler iyi seçim olmayabilir.
  • Kullanılmış ve tamir edilmiş baskı balataları tercih etmemeye özen gösterin.
  • Aracınız için mümkün olduğunca orijinal parçalar kullanmaya çalışın. Düşük kalite parçalar her zaman iyi olmayabilir.
  • Profesyonel kişilerden yardım alın.

Bu sayede en uygun şekilde baskı balata değişimini sağlayabilirsiniz.

Otomatik Viteste Baskı Balata Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Otomatik vites araçlar çok daha farklı şanzımanlara sahip araçlardır. Dolayısı ile çalışma sistemleri normal araçlar ile farklılık gösterebilmektedir. Aynı zamanda otomatik vites araçlarda motordan gelen gücün dağıtılması sürücü kullanımı ile de doğru orantılı olabilmektedir. Dolayısı ile sürücü kullanımına göre değişiklik gösteren baskı balata ömürleri bulunabilmektedir. Otomatik vites balata bittiği nasıl anlaşılır? Otomatik araçlarda baskı balataların bittiğini gösteren bazı belirtiler şunlardır:

  • Araç düz yollarda hız kazanamaz
  • Özellikle durma ve kalkmalarda artan titreşim
  • Gaz verildiğinde bir etki görülmemesi

Bu belirtiler genel olarak araçlar için ortak etkiler olmaktadır. Baskı balata problemlerini sürüş sırasında oldukça rahat fark edebilirsiniz.

Baskı Balata Bitmesi

Baskı Balata Arabanın Çekişini Etkiler Mi?

Baskı balataların ömürleri sonlara doğru geldiğinde sürüş konforunda bozulmalar olabilmektedir. Bu nedenle aracınızın baskı balatasında problemler olduğunda fark etmeniz normal bir durumdur. Baskı balata arabanın çekişini etkiler mi? Motordan alınan gücü diğer parçalara gönderen baskı balata çekiş için çok önemli bir parçadır. Dolayısı ile baskı balatanın bitmesi aracın çekişini oldukça düşürebilir. Baskı balatanın diğer etkileri şunlar olmaktadır:

  • Debriyaj pedalının sertleşmesi
  • Devir artmasına rağmen hız kazanılmaması
  • Aracın hareket kapasitesinde düşüş yaşanabilir

Baskı Balata Zayıf Olursa Ne Olur?

Baskı balata ömürleri araç marka ve modellerinde değişiklik gösterebilmektedir. Baskı balata bittiği nasıl anlaşılır? Yukarıda bahsedilen belirtilerden baskı balata problemi konusunda fikir yürütebilirsiniz. Baskı balata zayıf olursa ne olur? Baskı balatanın zayıflaması aracın gücünü düşürmektedir. Bu kapsamda aracınızda baskı balata problemi olduğunu düşünüyorsanız ertelemeden servis desteği almanız gerekir. Bu sayede sürüşünüz güvenilir olmaya devam edecektir.

Prizdirek Bilyasının Bozulma Belirtileri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - 2021 Konuaraba.com - Tüm Hakları Saklıdır.