Araba Kaloriferi Isıtmıyor İse Ne Yapılmalıdır?

Araba Kaloriferi Isıtmıyor İse Ne Yapılmalıdır?

Soğuk kış günlerinde insanların araçlarında konforlu şekilde seyahat etmelerini sağlayan en önemli parça ısıtma sistemleridir. Bu noktada araba kaloriferinin ısıtmaması önemli sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Peki, araba kaloriferi ısıtmıyor ise ne yapılmalıdır? İşte detaylar!

Normalde araçlarda bulunan sıcaklığı gösteren ekran normal seviyeyi gösterdiğinde ısıtıcıyı kullanmayı denerseniz sıcak havanın aracın içine dolmayı başladığını görürsünüz. Fakat bazen sıcak hava yerine ısıtma sistemi aracınıza soğuk hava üflemeye başlayabilir. Bu durum birçok nedenden dolayı kaynaklanabilir.

Sorunların çoğunun çözümü de yetkili ustalar tarafından sağlanmaktadır. Bundan dolayı tavsiyemiz eğer araçlar konusunda yeterince deneyiminiz yoksa ısıtma sistemine müdahale ederek sorunu daha da büyütmeden bir yetkili bir tamirciden yardım almanızdır. Ustalar gerekli kontrolü yaptıktan sonra size en uygun çözümü önerecektir. Eğer sorun termostattan kaynaklanıyorsa bu parçanın değiştirilmesiyle sorun çözülecektir.

Peteklerde herhangi bir tıkanıklık varsa peteklerin içi dikkatli bir şekilde temizlenir ve aracınız yeniden sıcak üflemeye başlar. Aynı şekilde dış koşullardan dolayı zamanla radyatörlerde tıkanabilmektedir. Bu durumda radyatörler sökülür ve basınçlı su kullanılarak içine dolan çamur ve pislikten arındırılır. İçinde ki kanalların tıkanıklığını açmak için içine kireç çözücü dökülüp çalkalanır. Sonunda yeniden ilk gün ki gibi çalışmaya başlar.

Araba Kalorifer Isıtmamasının Sebepleri Nelerdir?

Araç kaloriferlerinin ısıtma konusunda yeterli verimlilikte çalışmamasının başlıca sebepleri şunlardır;

  • Kalorifere ait vanaların ya da bunları kontrol eden elemanların arızalanmış olması
  • Radyatörün ya da onu besleyen hava kanalların çeşitli sebeplerle tıkanmış olması
  • LPG montajı gibi işlemlerde ısıtma sistemine ait parçaların zarar görmesi
  • Termostatın arıza yapmış olması
  • Aracın gerekli bakımlarının zamanın yapılmaması

Daha çok eski araçlarda görülen kalorifer ısıtmama sorunları ise şu şekildedir;

  • Soğutma sisteminin içine sadece su konulmuş olması donmayı ve kireci önlemek için antifriz eklenmemesi
  • Kanalların zamanla pas ve kireç çökeltileriyle dolması ve tıkanması
  • Radyatörün içine gereğinden fazla sızıntı önleyici çözelti konulması

Radyatör Tıkanmışsa Ne Yapmak Gerekir?

Aracın soğutma sisteminin bel kemiği diyebileceğimiz radyatör motorda oluşan yanma sonucu açığa çıkan ısıyı absorbe eden motor suyunu soğutmakla yükümlüdür. Alüminyum ve bakır alaşımlı malzemeden üretilmiştir. Suyu soğuttuktan sonra tekrar motora gönderir. Ama sürücüler bazen motor suyunu önemsemeyip çeşme suyu kullanır. Çeşme suyu kalitesiz olduğundan zamanla aktarma borularının içinde kireç ve çeşitli çökeltiler birikir ve sistemin tıkanmasına sebep olur. Bu nedenle araçlarda mutlaka saf su kullanılmalı ve suyun içine yarı yarıya antifriz konulmalıdır.

Radyatörünüzün tıkalı olduğunu gösterdiği bazı belirtilerden anlayabilirsiniz. Bunların başında radyatör kapağını kaldırdığınızda dolaşımda olan suyun renginin kahverengimsi bir hal aldığını görmek gelir. Su sağlıklı bir şekilde dolaşmadığından dolayı araba sık sık hararet yapmaya başlar. İleri durumlarda üst kapak contasının yanmış olduğu da görülmektedir. Kalorifer petekleri aracın içini ısıtmaz. Kanallarda basınç olduğundan zamanla çatlamalar başlar ve sızıntılar meydana gelir. Kanallar zamanla şişmeye başlar ve şekillerinde bozulma meydana gelir.

Durumun ne kadar ilerlediğine bağlı olarak yapılabilecek çözümlerde farklılaşmaktadır. Ufak tıkanıklıklar varsa bunlar için birçok farklı markanın sunduğu radyatör temizleme ürünlerini kullanabilirsiniz. Ama durum daha kötüyse bu sıvılar işe yaramaz aracınızı yetkili bir servise götürüp kanalları çeşitli ekipmanlarla temizletmeniz gerekir.

blank

Kalorifer Isıtmıyor

Bu uygulama genelde işe yarasada radyatörün ömrünü kısaltmaktadır. İşlemi uygulayacak ustayı dikkatli seçmezseniz ekipman kanallara zarar verebilir ve zamanla sızıntılar meydana gelebilir. Denenebilecek son çare ise radyatörü değiştirmektedir. Genelde araç sahipleri tıkanma giderici ürünler işe yaramıyorsa fazla maliyete katlanmamak için radyatörü değiştirme yoluna gitmektedir.

Araba Kaloriferinin Çalışma Prensibi Nasıldır?

Günümüzde yeni gelen bazı modellerde ısıtma sistemleri de güncellenmiş olsa da hala trafikte kullanılan araçların çoğunda ki ısıtma sistemi yıllardan beridir değişmemiştir. Sadece analog olan kontrolleri dijital hale getirilmiş ve üzerine sensörler eklenerek verimi daha da artmıştır. Sistem motorun içinde her saniye yaşanan yanmadan kaynaklı ısının tahliye edilmesini sağlayan motor suyunun kullanılmasına dayanmaktadır.

Isınmış olan bu su, kanallar vasıtası ile kalorifer peteklerine aktarılır. Peteklerin içinde bakır borular bulunmaktadır. Bakır ısı iletiminde oldukça verimli olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Bu su peteğin içinde dolaşım yaptıktan sonra yeniden temel soğutma suyu hattına geri döner. Isınan petekte ki sıcaklık hemen arkasında bulunan bir fan yardımıyla aracın içine püskürtülür.

Araç içine giden ısının ayarlanması ise vanalar yardımıyla yapılır. Bu vanalar günümüzde motorlu hale gelmiştir. Eski dönemlerde ise kontrol telli sistemler ile yapılmaktaydı. Araçtakiler isteklerine göre bir sıcaklık ayarlandığında suyun akışı kesilerek veya geri açılarak peteklerin sıcaklığı değiştirilir. Sistem motorun ısısı ile çalıştığından dolayı genelde motor içinde belirli bir düzeyde ısı oluşana kadar aracın ısıtma sistemi soğuk hava üfleyebilir.

Araba Kaloriferi Soğuk Üflüyorsa Nedendir?

Günümüzde artık araçların aksamları dijitalleştiğinden dolayı aracın soğuk üflemesine neden olan sorunlar gibi daha pek çok duruma araç sahibinin müdahale etmesi oldukça zordur. Sürücüler sadece koruyu önlemler alarak radyatörlerin ve peteklerin dayanıklılığını artırabilir. Belirli periyodlarda motor suyunu kontrol ederek tıkanma var mı bakmak. Motor suyunda saf su ve antifriz kullanmak bunlardan bazılarıdır.

Bunun haricinde bir sorun tespit ederseniz yetkili bir tamir servisinden yardım almalısınız. Ustalar ısıtma sistemini inceledikten sonra eğer sorun tıkanıklık kaynaklıysa petekleri ve aktarma kanallarını temizleyerek sorunun üstesinden geleceklerdir. Eğer aracınız bir sıcak bir soğuk üflüyorsa sorun termostattan kaynaklandığından bu parça değiştirilerek sorun çözülür. Ama sorun bu şekilde çözülmeyecek kadar büyük olabilir.

Bu noktada tek çare parçaları değiştirmek olacaktır. Parçaların değişiminde eski araçlarda arabanın göğüs kısmının sökülmesi gerekiyordu. Günümüzde ki araçlarda bu parçaların değişimi daha zordur. Aracın ön torpidosu ile birlikte göğsün sökülmesi gerekir. Bu nedenle eski araçlarda sökme işlemi saatler alırken yeni araçlarda petek değişimi günler sürebilmektedir. Bu nedenle yeni araçlarda petek değişim ücretleri de yüksektir.

Araba Kaloriferinde Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Kışın araç kaloriferleri oldukça rahat bir şekilde seyahat etmeyi sağlamaktadır. Bu sistemin bozulması durumunda hem tamiri uzun sürecek hem de yüksek maliyetler ödenmesi gerekecektir. Bu nedenle bakımlarını doğru şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız. Yaz aylarında kaloriferler kullanılmadığından genelde bakımları aksatılmaktadır. Bu nedenle yaz sonunda mutlaka araçlar servise götürülerek bir sorun olup olmadığına baktırılmalıdır.

Eğer aracınızı kış aylarında nadir kullanıyorsanız zamanla kanalların içinde ki sular donabilir. Borular genleşeceğinden zamanla borularda çatlaklar oluşur. Daha sonra radyatörleri kullanmak istediğiniz de çatlaklar sebebiyle radyatörlerde sızdırma sorunu meydana gelebilir. Bu nedenle aracınızı ara sıra çalıştırmanızı ve mutlaka motor suyunun içine antifriz koymayı unutmamanızı öneririz. Aksi taktirde tamir için servislerde uzun süreler geçirmeniz gerekecektir.

Ayrıca bilindik markaların oldukça işe yarayan motor suyu kanallarını temizleme solüsyonları bulunmaktadır. Mevsim geçişlerinde bu solüsyonlardan edinip radyatörlerinizin içine döküp aracınızı bir süre çalıştırarak kanallarda biriken kireç ve çökmüş kalıntılardan borularınızı arındırabilirsiniz. Birikme olmayacağı için borularınız tıkanmamış olur. Uzun süreler radyatör değişimi olmadan aracınızı yaz kış sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.