Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur?

Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur?

Direksiyon sertleşmesinin birçok farklı nedeni olabilmektedir. Direksiyon sertleşmesi neden olur? Direksiyon sertleşmesi genel olarak mekanik aksanlardan veya hidrolik sisteminde meydana gelmektedir. Aynı zamanda lastiklerinizin durumuna göre basit sorunlardan kaynaklanan bir problemde olabilmektedir. Ön lastiklerinizin hava basıncına dikkat ettikten sonra daha derin problemler aramaya başlayabilirsiniz. Bu arada şayet direksiyonunuzda bir sertleşme sorunu yaşıyorsanız, mutlaka bu sorunun tamir ettirmelisiniz. Aksi takdirde hiç de beklemediğiniz daha büyük maliyetli arızalarla karşılaşmanız da mümkün olacaktır.

Direksiyon Sertleşmesi Nedir?

Direksiyon sertleşmesi direksiyonun normale göre ağırlaşması ve aracın hareket kabiliyetini kaybetmesidir. Birçok farklı nedenden meydana gelebilecek bu problem oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur. Direksiyon sertleşmesi neden olur? Direksiyon sertleşmesi lastiklerden, hidrolik sistemden, rot ayarlarından ve süspansiyon sistemi gibi birçok farklı nedenden meydana gelmektedir.

İlk olarak aracınızın ön lastiklerinin durumunu göz önünden geçirmelisiniz. Daha sonra mekanik aksanlara göz atmalı ve problemin kaynağını araştırmalısınız. Elektronik direksiyona sahip bir araca sahipseniz elektronik aksanlara ve sigortalarda göz atmalısınız. Bu tip basit arızalar sebebi ile de direksiyon sertleşmesi meydana gelebilmektedir. Özellikle direksiyon sertleşmesi sorunun tamir edilmesi noktasında, bu alanda uzman olan bir ekipten destek almanız şarttır. Ancak bu sayede sorunsuz bir şekilde aracınızın tamir edilmesini de mümkün kılarsınız.

Direksiyon Sertleşmesi Nasıl Tamir Edilir?

Direksiyon sertleşmesi tamir edilmeden önce sorunun kaynağı keşfedilmelidir. Sorunun kaynağına göre tamir seçenekleri de değişiklik göstermektedir. Direksiyon sisteminde meydana gelen problemler direksiyon sertleşmesine neden olmaktadır. Elektronik direksiyona sahip bir araca sahipseniz sigortalarınızın durumunu kontrol edebilir veya aracınızı bir süre beklettikten sonra tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Direksiyon sertleşmesi birçok farklı sebepten meydana geldiğinden tamir metotları da farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Bu noktada direksiyon sertleşmesi tamir edilmezse ne olur? İşte yanıtı!

Direksiyon Sertleşmesi Tamir Edilmezse Ne Olur?

Direksiyon sertleşmesi tamir edilmez ise zamanla direksiyonunuzu kontrol etmeniz daha güç bir duruma gelecektir. Sürüş esnasında oldukça tehlikeli olabilecek bu durum büyük kazalara yol açabilir. Kısa sürede tamir edilmesi gereken bu problem aracınız için de zamanla daha büyük problemlere yol açmaktadır. Bu nedenle en yakın teknik servise giderek bu problemi tamir ettiriniz. Aracınızı süremeyecek kadar büyük bir problem yaşıyorsanız asla o şekilde yola çıkmayınız. Bir çekici araç kiralayarak teknik servislerden destek alınız. Bu problemi hissettiğiniz andan itibaren yol sürüşünüze özellikle dikkat etmelisiniz. Yol sırasında olası bir direksiyon kitleme problemi büyük kazalara yol açabilmektedir.

blank

Direksiyon Sertleşmesi Arızası

Direksiyon Sertleşmesinin Sebepleri

Direksiyon sertleşmesine sebep olan birçok farklı durum olabilmektedir. Direksiyon sertleşmesinin sebeplerini aşağıdaki gibi sıralamak da mümkün olmaktadır:

  • Lastiklerin hava basıncı dengeli değilse veya inmiş(patlamış) ise bu problem ortaya çıkabilmektedir.
  • Bağlantı çubukları ve levye kollarında eğilme meydana geldiyse direksiyon sertleşebilir.
  • Rot ve lastik ayarlarında bazı problemler var ise direksiyon sertleşir.
  • Direksiyon milinde meydana gelen bir arıza direksiyonu kilitleyebilir.
  • Rot kollarının başları aşırı derecede sıkı ise direksiyonun dönmesine engel olabilir.
  • Direksiyonun dişli kutusundaki meydana gelene mekanik sorunlar direksiyonu sertleştirmektedir.
  • Süspansiyon sistemi sürüş sırasında direksiyonun daha ağır olmasına sebebiyet verebilir.
  • Hidrolik sisteminde herhangi bir problem yer alıyorsa direksiyonda kesinlikle bunu hissedersiniz. Hidrolik pompası, kayışı veya yağı nedeniyle bu problemler meydana gelebilir.
  • Elektrikli bir direksiyona sahipseniz sigortaları ve km sensörünü kontrol etmenizde fayda vardır.

Bu maddelerde yer alan tüm problemler Direksiyon sertleşmesi neden olur? Sorusuna yanıt niteliğindedir. Görüldüğü üzere direksiyon sertleşmesi söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı neden çıkar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.