Aracın Altından Su Damlıyor?

Aracın Altından Su Damlıyor?

Aracın altına su damlıyor ne yapmalıyım? Farklı durumlardan karşımıza çıkan bir aracın altından su damlatması sorunu, can sıkıcı bir sorundur. Burada aracın altından su çıkması sorusunu ciddiye almak; olası büyük sorunların da önüne geçecektir. Bütün bu bilgiler ışığında Arabanın altından su damlatıyor neden? Dahası Arabanın altından klima suyu akar mı? İşte bu sorulara dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Arabanın Altından Su Damlatıyor Neden?

Bir aracın altından su damlamasının en yaygın nedeni sızdıran bir radyatördür. Böyle durumlarda radyatör göbeğinden su akıyor olmalıdır. Ancak radyatörünüzün üstünden veya yanlarından su çıktığını görmüyorsanız, radyatörünüzde kaçak olabilir. Sızıntının türü, ne kadar suyun sızacağını ve nereden geleceğini belirleyecektir.

Radyatörlerde meydana gelebilecek iki tür sızıntı vardır. Bunlar iğne deliği ve çatlak oluşmasıdır. İğne deliği sızıntıları, çekirdekte tipik olarak onarım gerektirmeyen, bunun yerine sadece bir miktar durdurma sızıntısı ile yamalanması gereken küçük deliklerdir. Çatlak sızıntıları genellikle aracınızın veya kamyonunuzun yaşı ve kilometresinden kaynaklanır ve bazen tüm çekirdeğin değiştirilmesini gerektirir.

Her iki tipte de sızıntı olduğundan şüpheleniyorsanız, aşırı ısınma veya korozyon gibi diğer faktörler nedeniyle onarılamayacak şekilde hasar görmediğinden emin olmak için radyatörünüzü bir profesyonel tarafından kontrol ettirmeniz en iyisidir. Böylece Aracın altına su damlıyor şikayetinize dair çok daha isabetli bir şekilde karar vermeniz de mümkün olacaktır.

Arabanın Altından Klima Suyu Akar Mı?

Klima sistemi sızıntısı veya hatlarından birinde tıkanma nedeniyle aracınızın altından da su gelebilir. Klima sistemleri, soğutucu olarak soğutucu gaz kullanırlar. Bu durum kimi zaman klima sistemlerinde nemlenmeye dahi neden olabilir. Genel olarak klimadan su akışının normal olduğunu iade edebiliriz. Klima suyu, arka cam buğu çözücüsüne bağlı bir hortumdan dışarı akar. Aracınızın altından su damladığını fark ederseniz, bu bölümdeki “Klima/Isıtıcı” konusuna bakmanızda fayda vardır.

Klimanızın olması gerektiği gibi soğutmadığını veya klimayı açtığınızda soğuk hava yerine sıcak hava üflediğini fark ederseniz bu hatlardan birinde kaçak olabilir. Bu da aracınızın altından su akmasına neden olabilir. Bunu, herhangi bir parçayı ayırmadan veya kaputun altından herhangi bir parça çıkarmadan kendiniz yapabilirsiniz. Ancak yine de böyle bir durumda tamircinize gitmenizde fayda vardır. Bütün bu bilgiler ışığında aracınızın altından farklı nedenlere bağlı olarak da su akabilir.

blank

Araç Altı Su Damlaması

Arabanın Altından Su Akmasının Nedenleri Nelerdir?

Şayet arabanızın altından su akması sorunu yaşıyorsanız; bu farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Esasında bu durumu çoğu zaman önemsemeyebiliriz. Hatta fark etmeyebiliriz de! Ancak aracınızın altından su akıyorsa, bu soruna ne kadar erken müdahale ederseniz, o kadar iyi olacaktır. İşte arabanın altında su akmasının nedenleri;

  • Klima sisteminin tahliye hortumu gevşemiştir.
  • Arızalı bir soğutma sıvısı deposundan kaynaklanabilir.
  • Radyatör kapağı nedeniyle motor soğutma sistemi sızdırıyor olabilir.
  • Soğutma sisteminizde şişmiş bir kapak contanız veya çatlamış bir silindir kapağınız olabilir.

Aracınızın altındaki su büyük olasılıkla kompresörden soğutucuya giden akışkan hatlarından gelmektedir. Bu hatlar, onları serin tutmaya yardımcı olan soğutucu ve yağ ile doldurulur. Isındıklarında genişlerler. Onlarda herhangi bir hasar varsa su uçlarından sızabilirler.

Bu hatların arabanızın altında nerede olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa mutlaka tamircinize gitmenizde fayda vardır. Böylece çok daha isabetli bir şekilde aracınızın altındaki suyun neden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz. Bütün bu bilgiler ışığında aracınızın altından su geliyorsa bu sorunu ciddiye alarak; tamircinize görünmenizde fayda vardır. Bu olası çok daha büyük sorunların önüne geçebilmenizi de mümkün kılacaktır.

Arabanın Altını Vurduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.