Fren Balatası Biterse Ne Olur?

Fren Balatası Biterse Ne Olur?

Fren balatası araçların fren sisteminde yer alan en önemli parçalardan biridir. Fren balataları durma ve yavaşlama işlemlerinin gerçekleşmesini sağlar. Bisikletlerde de bulunan fren pabuçlarının arabalardaki versiyonudur denilebilir. Peki, fren balatası biterse ne olur? Ya da fren balatasının bittiğini nasıl anlarız? İşte bu sorulara dair ayrıntılar!

Fren balatalarınızın bitmesi durumunda ise geriye tamamen metal bir yüzey kalacaktır. Balatalar bitmesine rağmen değiştirmemeniz durumunda bu metal yüzeyle sürekli bir sürtünme gerçekleşecek ve disk kullanılamaz hale gelecektir. Frenlerin tutmama ihtimali gibi kaza riskini arttıran bir durum da söz konusu olacak ve maddi açıdan da zarara uğrayacaksınız. Balataların bittiğini anladığınız anda değiştirmeniz oldukça önemlidir.

Fren balatası bittiğini nasıl anlarız?

Peki fren balatalarının bittiğini nasıl anlarız? Fren balatalarının bittiğini anlamak kolaydır. Aracınızın frenine bastığınızda sürtünme veya çizilme gibi tiz bir ses duymanız durumunda balatalarınızın bitmiş olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey balataları değiştirmek olmalıdır. Bundan dolayı hemen ustanıza uğramanızda fayda vardır.

Yazılı uyarının olmadığı araçlarda el freni ışığınız sürekli bir şekilde yanacaktır. El freni ışığınızın yanması da fren balatalarının bittiğini göstermektedir. Bu durumlarda fren balatalarını değiştirmek yerine bir süre daha bu şekilde yolculuk yapmayı tercih edebilirsiniz. Ancak bu durum oldukça büyük risklere sebep olabilir.  Özellikle fren balatasında sorun olması, güvenli sürüş özelliğinde birtakım sıkıntıların çıkmasına neden olmaktadır.

Frenleriniz çok büyük oranda tutmayabilir ve kazalarla sonuçlanabilir. Aracınızın fren kısımlar büyük hasarlar alabilir ve büyük maddi kayıplara neden olabilir. Balatalarınızın bittiğini anladığınız anda değiştirmek ilk tercihiniz olmalıdır. Özellikle aracınızda balata sorunu varsa can sıkıcı birtakım problemler yaşamanız mümkün olacaktır. Özellikle uzun süreli olarak devam eden, belirtilere dikkat etmeniz, bu tür problemlerden erken bir zamanda haberdar olmanızı mümkün kılacaktır.

Balata değişimi uzun sürer mi?

Araçların fren balatalarının bitmesi büyük riskler barındırır. Çoğu zaman fren yapma anında araçtan gelen sürtünme veya çizilme gibi seslerle balataların bittiğini anlayabiliriz. El freni ışığının yanıp söndüğü yazı uyarısı olmayan araçlarda da balata bitiyor demektir. Balataların fiyatları araçtan araca değişiklik göstermektedir. Ne kadar bir süre zarfında değişim gerçekleştirileceği de araçtan araca balataya göre değişiklik gösterebilir.

blank

Fren Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak bu değişim işlemi bir saat civarlarındadır. Bazı araçlarda yarım saatte yapılabilirken bazılarında duruma ve yoğunluğa göre iki saati de bulabilmektedir. Aracınızda bulunan fren balatalarının bittiğini anladığınız ilk anda değiştirmeniz ve yola güvenli bir şekilde devam etmeniz oldukça önemlidir. Bütün bu bilgiler ışığında fren balatası ne kadar gider? İşte ayrıntılar!

Fren balatası ne kadar gider?

Fren balatalarının ömrü birçok farklı etkene bağlıdır. Fren balatasının markası bunun başında gelir. Kaliteli bir marka kullanılmışsa çok daha uzun kilometrelere kadar dayanabilir. Düşük kalitede bir balatanın ömrü elbet de daha kısa olacaktır. Fren balatalarının yapısı da oldukça önemlidir. Eğer yumuşak yapıda bir balataya sahipseniz balatanın ömrü çok daha kısa olacaktır.

Sert bir balata çok da uzun süreler boyunca sizi idare edecektir. Bu etkenlere ek olarak aracı kullanım şekliniz ve ne sıklıkla fren yaptığınız da balataların ömrünü belirler niteliktedir. Çok sık fren yapmanız durumunda elbet de daha kısa bir ömre sahip olacaktır. Tüm bu etkenlere bağlı olarak ortalama fren balata ömürleri de 20 bin kilometre ila 40 bin kilometre arasında değişiklik göstermektedir. Güvenliğiniz için balatalarınız bittiği anda değiştirmeye özen gösterin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.