Frene Basınca Direksiyon Neden Titrer?

Frene Basınca Direksiyon Neden Titrer?

Frene basınca neden direksiyon titrer? Bu sorun son derece can sıkan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla söz konusu sorunun üstesinden gelmek isteyen araç sahipleri; bu sorunun tamiri için araştırma yapmak durumundadır. Peki, frene basınca direksiyon neden titrer? İşte bu soruya dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Genel olarak frene basınca direksiyonun titremesi karayolu üzerinde 120 kilometre hızında fren yapıldığında belli olmaktadır. Direksiyon fren yaparken veya dururken titriyorsa, bazı sorunlar vardır. Kuru kılavuz pimleri, bükülmüş rotorlar, lastik dengesizliği, fren diskinde açığa çıkan problemler, fren balatasında açığa çıkan problemler, fren kaliperi ve frenlerdeki birikintiler titremeye neden olan sorunlardır.

Bu sorunlardan bazılarını çözmek için var olan parçayı çıkarıp temizlemek ya da tamir etmek yeterli olacaktır. Bazı sorunları çözmek için ise var olan parçanın yerine yeni bir parçanın eklenmesi gerekebilmektedir. Yeni parçalar, eski parçaların tamirine göre daha maliyetlidir. Fakat araca uygun parça bulmak da bazen zor olabilmektedir.

En belirgin direksiyon titremesi nedenleri açıklanacak olursa;

  • Fren Diski Sorunları
  • Fren Balatası Sorunları
  • Lastiklerle İlgili Sorunlar

Özellikle frene bastığınız zaman direksiyon titriyorsa, ilk akla fren diski sorunlarının geliyor olması, gayet olağandır. Bununla birlikte direksiyon titremesinde balata sorunları da neden olabilmektedir. Ayrıca lastiklerinizde bilmediğiniz birtakım sorunlar, direksiyonunuzun titremesine neden olabilmektedir. İşte bu nedenlere dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Fren Diski Sorunları

Fren diskinde kullanımdan kaynaklı zamanla kanallar oluşmaktadır. Ayrıca ısıdan kaynaklanan gözle görülemeyecek kadar küçük yamulmalar frene basıldığında titremeye neden olabilmektedir. Bu arızanın en çok karşılaşılan sorunu budur. Bu sorunu çözmek için ise; diskler torna yapılarak düzleştirilir ve sorun halledilir. Bir diğer alternatif ise eski diskleri yeni diskler ile değiştirmektir. İkisinin maliyeti farklıdır. Kullanılan malzemeye göre fiyat değişmektedir. Fiyat uygun ise yeni diskler taktırmak daha iyi olacaktır. Parça fiyatı çok yüksek ise torna yapılması tavsiye edilmektedir.

blank

Frene basınca neden direksiyon titrer?

Fren Balatası Sorunları

Fren disklerine benzer şekilde fren balatasının yapısında da sorunlar bulunabilmektedir. Fren pedalına basıldığı zaman bazı mekanizmalar devreye girmektedir. Pedala basıldığı an fren pabucuna basınç uygulanır ve bu hareket rotorları aşağı indirmektedir. Yapılan bu işlem arabanın durmasını sağlamaktadır.

Eskimiş, yıpranmış veya kirlenmiş fren balataları rotoru güçlü bir şekilde aşağı indiremez. Bu sorun doğrultusunda fren, diski ile kesik kesik temas etmek durumunda kalır. Bu temassızlık frene basıldığı an direksiyonun titremesine yol açmaktadır. Bu sorun aracın balata ve disk kontrolü yapılırken fark edilebilir. Bu sorunu çözmenin yolu ise rotorların ve fren balatalarının yenilenmesinden geçmektedir. Rotorlar ya da fren balataları diskler gibi tamir edilemezler. Mutlaka yeni parçaların takılması gerekmektedir.

Lastiklerle İlgili Sorunlar

En yaygın bilinen problemlerden biri de lastiklerde yaşanan dengesizliklerdir. Jantın üzerine bir lastik yerleştirildiği zaman, ağırlık tüm tekerleğin üzerine eşit şekilde dağılsın diye dengelenmesi gerekir.

Tekerleklerde oluşan en ufak bir dengesizlik direksiyon simidinin ya da arabanın her yerinin fazlaca sallanmasına neden olacaktır. Bu sorunu çözmek için tüm tekerlekler dengeli hale getirilmelidir. Bu işlem yapılırken her lastiğin hasar durumu kontrol edilmelidir.

Tüm bu problemlerin yanı sıra sıklıkla görünmese de frenlerde oluşan birikintiler de direksiyonun titremesine yol açabilmektedir. Herhangi bir fırtınada, kirli veya tozlu alanlarda araba kullanışmışsa frenler ve lastikler sıkışabilir. Frene basıldığı zaman ise bu sıkışma artacaktır. Bu da haliyle lastiklerde ya da disklerde soruna sebep olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.