Konu Araba

Motor Kulağı Arızası Belirtileri ( Motor Takozu )


Birbirinden farklı mekanik parçalara sahip olan motorlar, araçların olmazsa olmaz parçaları arasında yer almaktadır. Bir aracın çalışması sisteminin en önemli parçası olan motordaki farklı mekaniklerde çeşitli arızalar yaşanabilir. Sıklıkla arıza yaşanan parçalardan biri motor kulağı, motordaki titreşimlerin önlenmesi için gereklidir. Motor kulağı arızası araçlarda sık sık meydana gelen problemler arasında yer almaktadır. İhmal edilmesi durumunda önemli tehlikelere yol açabilecek olan motor kulağı problemlerindeki teknik detaylar önemlidir. Söz konusu teknik detaylara hakim olmak, bu tür arızaların pratik bir şekilde tamirini de mümkün kılacaktır.

Araç sahipleri için önemli olan bazı teknik bilgiler vardır. Motordaki titreşimin kesilmesine yardımcı olan motor kulağı isimli parça, aynı zamanda sürüş sırasındaki savrulmayı engeller. Oldukça önemli bir görevi olan motor kulağı, performans ve güvenlik gibi konular için önemlidir. Sürüş sırasında rahatlığı etkileyen faktörlerin başında gelen titreşimin engellenmesi için motordaki yardımcı parçalar önemlidir. Yoldan kaynaklanan titreşimin önlenmesini sağlayan motor kulağı ve takozu gibi parçalardaki arızalar tamir edilmelidir. Bu sayede motor kulağı arızası etkili bir düzeyde tamir edilebilecektir. Tabi ki bu noktada motor kulağı arızası belirtileri konusunda bilgi sahibi olmak şarttır.

Motor Kulağı Arızası Belirtileri

Motor kulağı veya takozu isimleriyle bilinen mekanik parçalar, motorlu taşıtlar için önemlidir. Motor ve şanzıman arasındaki bağlantıyı sağlayan mekanikler, çeşitli bölümlerde oluşan titreşimin engellenmesini sağlayarak konforlu bir yolculuğa yardımcı olur. Sürüş konforunun yanı sıra güvenlik için de büyük öneme sahip olan parçalar çeşitli sebeplerden dolayı arızalanabilir. Söz konusu belirtiler araçtaki performansı da olumsuz yönde etkileyecektir.

Sürüş sırasındaki ufak inceliklere dikkat ederek çeşitli sorunları saptamak mümkündür. Böylece oluşabilecek daha büyük problemleri engelleyerek avantaj elde edilebilir. Motor kulağı parçasındaki arızaların bazı belirtileri şu şekildedir;

  • Motorun kapatılmasından sonra güçlü bir titreme oluşması,
  • Sürüş sırasındaki yoğun titreşim,
  • Yüksek devirde seyahat ederken gaz verme ve bırakma sırasında aracın zıplaması,

Bu belirtilerin yanı sıra önden çekişli bir arabaya sahip olan kişilerin motor kulağı arızasını tespit etmek için tercih edebileceği bir yöntem vardır. Araçlar duruyor ve el freni çekili haldeyken, debriyaja basın. Devri yükselttikten sonra ayağınızı debriyajdan çekme işlemini birkaç kez yaptıktan sonra gelen sesi dinleyin. Gelen ses sert ve tok özelliklere sahip olursa motor kulağı parçasında sorun olabilir. Bu aşamadan sonra mutlaka aracınızı tamircinize götürmenizde fayda vardır. Peki motor kulağı arızası nedenleri nelerdir? İşte detaylar!

Motor Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Motor Kulağı Arızası Nedenleri

Aracınızın önemli parçalarından biri olan motor kulağının bozulup bozulmadığını anlamak için bazı noktalara dikkat edebilirsiniz. Kullanıcılar, yaptıkları bazı hataları düzelterek motorlardaki mekanik parçaların ömrünü uzatabilir. Motor kulağının arızalanmasının temel sebeplerinden biri bağlantı noktalarındaki gevşemelerdir. Bu gevşemeler sonucunda çeşitli arızalar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda mekanik parçaların kalitesiz özelliklerde olması da arızaların sebepleri arasında yer alır. Bu nedenle araçlara belirli aralıklarla bakım yapılmalı ve kaliteli mekanik parçaların kullanılması gerekmektedir. Esasında aracınızın düzenli olarak bakımının yapılıyor olması; pek çok farklı arızanın da daha ortaya çıkmadan engellenmesine destek olmaktadır.

Motor Kulağı Arızası Tamiri

Motorlu taşıtlardaki konforu ve güvenliği önemli ölçüde etkileyen parçalardan biri olan motor kulağının bozulması durumunda tamir uygulamaları yapılabilir. Sürüş sırasında konforu etkileyecek düzeydeki titreşimler,  motor kulağı arızası belirtileri arasında yer alır. Bu belirtilerle karşılaşan kişiler, uzman oto servislere müracaat edilebilir. Uzmanlar tarafından yapılan incelemelerin ardından motor kulağı tamir ve değişim uygulamaları yapılacaktır. Böylece aracınızdaki motor kulağı arızasının etkili bir düzeyde tamir edilmesi de mümkün hal alır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - 2021 Konuaraba.com - Tüm Hakları Saklıdır.