Hararet Göstergesi Normal Ama Su Kaynatıyor !

Hararet Göstergesi Normal Ama Su Kaynatıyor !

Araçların hararet göstergesinin işlevi; aracın motoru hararet yaptığı zaman sürücüyü uyarmaktır. Fakat bazen hararet göstergesinde farklı sorunlar yaşanır. Özelliklede hararet göstergesi normal ama su kaynatıyor. Sorunu çoğu araçlarda yaşanıyor. Peki, hararet göstergesi normal olduğu halde neden araç su kaynatır? Böyle sorunların nedeni tek bir durum olamaz. Çünkü pek çok farklı nedenden dolayı aracınızdaki hareket göstergesi normal gözüktüğü halde aracınız su kaynatabilir.

İlk neden olarak; hararet göstergesi bozuk olarak çalışabilir. Hararet göstergesi sistemi araç içinde hassas bir yerde alır. Elektrik direncine bağlı olarak sistemi çalışır. Bu durumdan kaynaklı su kaynatma sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda doğrudan hararet göstergenizi tamir ettirmeniz, bu sorunun da üstesinden gelmenizi mümkün kılar.

İkinci bir neden olarak; başka etkenlerden dolayı motor suyuna doğru ayrı bir basınç uygulanabilir. Bir diğer neden ise; aracın içinde antifriz denilen sıvı olmayabilir. Her iki durumda da aracınızı mutlaka bir tamirciye götürmeniz gerekmektedir. Böylece daha büyük arızaların önüne de geçebilirsiniz.

Araba Neden Su Kaynatır?

Araçlardaki motor sistemleri ısı ve elektrik üreterek çalışır. Araç motorunun ise aşırı ısınmaması gerekir. Bu yüzden de araç içlerinde soğutma sularının da yer alması gerekiyor. Soğutma suların bulunduğu yer ise kaputun altıdır. Peki, araba neden su kaynatır?

Soğutma suyunun yetersiz kalması durumunda motorun ürettiği ısı soğumaz. Motordaki ısı olması gerektiğinden fazla olur. Bu durumdan dolayı araç su kaynatır. Aracın su kaynatmasını önlemek için motor sistemlerinde soğutulmuş suyun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Böylece aracınızın su kaynatmasını da engellemiş olursunuz.

Su Kaynatma Sorunu Neden Önemlidir?

Arabalarda özelliklede yaz aylarında motorun su kaynatma riski yüksektir. Motorun su kaynatmaması için ise gerekli olan önemlerin alınması gerekir. Araçlarda motorun su kaynatması neden önemlidir? Araçlar motor sistemi ile çalışır. Bu yüzden de araçların motor sistemleri her zaman korunmaya çalışılır. Motor su kaynatması durumda araçta ciddi maddi hasarla neden olur.

Motor su kaynatması durumunda motorun contasının yanma riski yüksektir. Bazı durumlarda ise araç hareket halinde iken motor kilitlenebilir. Bu yüzden de kazaya neden olabiliyor. Motorun sorunsuz olarak çalışmasını sağlamak için su kaynatmasını önlemek gerekir.

blank

Hararet Göstergesi Arızası

Hararet Göstergesi Neyi Gösterir?

Araçlardaki hararet göstergesi; araçta bulunan soğultulmuş suyun yeterli olup olmadığı gösterir. Soğutulmuş su yetersiz kaldığı zaman; aracın motor bölümünde fazla ısı oluşur. Hararet göstergesi ile bu durum sürücüye aktarılmaya çalışılır. Gösterge ışığının yanması durumunda aracın çalıştırılmaması önerilir.

Araçlarda hararet göstergesinin ikaz ışıkları her zaman için önemsenmelidir. Bazı durumlarda ise hararet göstergesi normal ama su kaynatıyor sorunu yaşanabilir. Her iki durum için yetkili servise danışılmasında gerekir. Hararet göstergesi motorun sorunsuz çalışması için önemli bir araçtır. Bundan dolayı hararet göstergesinin sorunsuz bir şekilde çalışması da gereklidir.

Hararet Göstergesi Çalışmıyorsa Ne Yapılır?

Araçtaki hararet göstergesi sistemleri araçta hassas bir yerde bulunur. Bu durumdan dolayı aracın hararet göstergesinin bozulma olasılığı yüksektir. Peki aracın hararet göstergesi çalışmıyor ise ne yapılması gerekiyor? Böyle arıza durumları hararet sensörü kaynaklı olabilir. Aracın termostat kısmı değiştirilerek çözüm sağlanabilir.

Araçlarda sıklık ile hararet göstergesi normal ama su kaynatıyor. Sorunu yaşanır. Yetkili servislerin çoğunluk önerili ise termostat kısımlarının değiştirilmesidir. Kendinizde kolay olarak değiştirilebilirsiniz. Fakat oto tamircilerde değiştirilmesi daha sağlıklı olur. Çünkü bu sayede aracınızın daha yüksek düzeyde bir performans sergilemesini de mümkün hale getirebilirsiniz.

Araba Neden Su Eksiltir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.