Araba Neden Su Eksiltir?

Araba Neden Su Eksiltir?

Aracımızda ortaya çıkan herhangi bir arıza can sıkıcı bir durumdur. Özellikle arabamızda su eksiltme sorununun sıklıkla karşılaşılan bir sorun olduğunu ifade etmek de mümkündür. Araba neden su eksiltir? Ya da arabanın su eksiltmesi neden olur? Tarzındaki soruların yanıtını biliyor olmak, beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. İşte arabada su eksiltme sorunu konusunda merak edilen bilgiler!

Arabalar en değerli varlıklarımızdan biridir. Bu nedenle arabaların bakımına ekstra özen göstermeye çalışırız. Her hangi bir aksaklık ve sorun oluşmasını istemez kimse. Düzenli yapılan araç muayeneleriyle araçları sağlıklı tutmaya çalışırız. Fakat yine de gözden kaçabilen bazı sıkıntılar meydana gelebilir. Bu sorunlardan biri de araçların su eksiltmesidir.

Sıkıntısı olmayan bir araba neden su eksiltir? Arabalarda zaman zaman su eksilmesi görülebilir. Bu her zaman başımıza gelebilecek bir şeydir. Ama bu duruma dikkat etmek gerekir. Bu eksilmenin bir çok nedeni mümkündür. Su eksilten arabayı gözlemlemek şarttır. Çünkü basit bir problem olarak görülse de, araçların su eksiltmesi kontrol altına alınmaz ise büyük sorunlara ve sıkıntılara yol açar.

Arabanın Su Eksiltmesi Neden Olur?

Durduk yere bir araba neden su eksiltir? Radyatörde oluşan bir arıza ya da çatlak durumu da su kaçırmaya neden olabilir. Radyatörden dolayı oluşabilecek su kaçağı ihtimali yüksektir. Su deposunda çatlak ya da aşınma gibi bir durum da yaşanabilir.

Motor su hortumunun delinmesi de yine arabanın su eksiltmesinin sebebi olabilir. Ayrıca motor ve radyatör arasındaki suyu devir daim pompası pompalar. Bu devir daim pompasının contasında da su sızıntısı meydana gelebilir. Silindir kapak contası yanması da su eksilmesinin diğer bir nedeni olabilir.

Tüm bu ihtimaller göz önünde bulundurularak tek tek tüm olası durumlar kontrol edilerek eksiltme nedeni bulunabilir.

Motor Soğutma Suyu Ne İşe Yarar?

Motor soğutma suyuna antifriz denir. Antifrizin görevi ısıyı emerek motorun hararet yapmasını engellemektir. Aynı zamanda soğuk günlerde de motoru soğuktan donmaktan kurtarmaya yarar. Yani motor soğutma suyu hem yaz aylarında hem soğuk kış günlerinde motoru koruyan bir sıvıdır. Araba motorunun bu suya ihtiyacı vardır.

blank

araçlar suyu neden eksiltir?

LPG’li Araç Neden Su Eksiltir?

LPG’li arabalarda su eksilmesi sık görebilen durumlardandır. LPG beyninin çalışması motor suyunu kullanmakla olur. LPG ile çalışan araçların çalışması için LPG beynine motor soğutma suyu gitmesi gerekir. Böylelikle LPG beynine bu suyun gidip gelmesi için 3 tane hortum yerleştirilir. Hortumlarda oluşan arızalar su eksiltmesine neden olur.

Bazen de LPG beynin arızalanması durumunda ya da kelepçelerde ve bağlantı yerlerinde meydana gelebilecek sorunlardan dolayı da su kaçırmaları yaşanabilir. Hatta bazı durumlarda kalorifer peteğinde meydana gelen sızıntı da aracın su eksiltmesine neden olabilir. Bu durumda dikkatli olmak gerekir.

Arabanın Su Eksiltme Sorunu Varsa Ne Yapılır?

Arabaların su eksiltmesi hafife alınacak bir durum değildir. Su eksiltme problemi varsa kaçak var demektir ve derhal bakımı yapılmalıdır. Çünkü bu problem basit gibi görünse de susuz kalan araçta conta ve motor yanması meydana gelebilir. Bu da ağır hasara sebep olur. Bundan dolayı şayet aracınızda bir şekilde su eksiltme sorunu varsa, mutlaka bir uzmandan destek almanız şarttır.

Su sızdıran aracı kuru bir zemine park edip suyun sızdığı bölgeyi görebilmek mümkündür. Bu durumda araba neden su eksiltir anlamaya çalışılır. Daha sonra bakımı için mutlaka oto servisine götürülmelidir. Bu sayede aracınızda çok daha büyük bir arıza oluşmadan, su eksiltme sorununu da tamir ettirmeniz mümkün hale gelir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.