LPG’li Araçlarda Map Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

LPG’li Araçlarda Map Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınız LPG’liyse map sensörü arızası sorunuyla karşılaşmanız mümkündür. Bundan dolayı LPG’li araçlarda map sensörü arızası nasıl anlaşılır? Map sensörü arızasının belirtileri nelerdir? Gibi soruları sıklıkla sorabilirsiniz. İşte bu soruların ayrıntılı yanıtları:

Map sensörü LPG ile çalışan araçların stabil bir şekilde çalışmasını mümkün kılan parçalar arasında yer almaktadır. Bu noktada map sensörünün araçtaki gaz basıncını ve araç manifolt basıncını ölçtükten sonra elektronik kontrol ünitesine gönderdiği bilinmektedir. Böylece araçtaki yakıtın ayarlanması mümkün olduğu için aracın stabil bir şekilde çalışması da sağlanmış olur.

blank

Map sensörü arızası

Map Sensörü Arızası Nasıl Anlarım?

Aracınızda map sensörü arızalıysa bu aşamada birtakım belirtilerin oluştuğunu söylemek mümkün olmaktadır. İşte aracınızda map sensörünün arızalı olduğunu gösteren birkaç belirti:

 • Şayet aracınızda motor arıza lambası yanıyorsa;
 • Gaza bastığınızda LPG’den benzine geçme sorunu yaşıyorsanız;
 • Hiçbir şekilde aracınız gaza geçmiyorsa;
 • Yakıt gideriniz gözle görünür ölçekte artmışsa;
 • Aracınızın performansında bir düşüş hissediyorsanız;
 • Aracınız rölanti halde stop ediyorsa;
 • Yine rölantideyken aracınız tekliyorsa;

Map sensörünüzün arızalanmış olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Şayet bu sorunu gidermezseniz; aracınızın çok daha fazla bir şekilde hırpalanmasına neden olabilirsiniz. Map sensörü arızasının giderilmesi esasında maliyetli bir iştir. Bundan dolayı şayet map sensörüne dair bir arıza sorunu yaşıyorsanız; map sensörünüzün temizlenmesi ya da tamiri en mantıklı seçenek olarak karşımıza çıkar. Bu kapsamda akıllara map sensörü nasıl tamir edilir? Map sensörü nasıl temizlenir? Soruları gelmektedir. İşte bu soruların yanıtları:

LPG’li Araçlarda Map Sensörü Tamirini Nasıl Yaparız?

Özellikle LPG’li araçların map sensörü parçalarının giril hortumlarından kaynaklı arızalar sıklıkla yaşanılmaktadır. Bu hortumların eskimesi, tam olarak giriş kısmına oturtulmaması ya da hortumlarda kılcal çatlakların bulunuyor olması; map sensörü arızasının ortaya çıkmasını mümkün kılar. Şayet map sensörü arızası söz konusuyla ilk önce sorunlu olan hortum parçasının değiştirilmesi önerilmektedir. Ancak map arızası hala giderilmemişse; bu aşamadan sonra map sensörünün değiştirilmesinden başka bir seçeneğin kalmadığını söylemek mümkün olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında map sensörünün arızalı olduğu durumlarda genellikle direk olarak bu parçanın yenisiyle değiştirilmesi yoluna gidildiğini söyleyebiliriz.

Genellikle LPG'li araçlarda bulunan map sensörü arızası belirtileri

LPG’li aracınız var ise her an MAP sensörü arızası ile karşılaşma ihtimali olduğunuzu unutmayınız.

LPG’li Araçlarda Map Sensörü Temizliğini Nasıl Yaparız?

Esasında map sensörü arıza verdiğinde bu parçanın temizlenmesi pek önerilmez. Temizlenecekse de sadece gaz giriş uçlarının bulunduğu bölge bir temizleme spreyi yardımıyla temizlenir. Zira gaz giriş uçlarındaki tıkanıklıktan kaynaklı olarak map sensörü de verileri sağlıklı okuyamayabilir. Şayet gaz giriş kısmındaki tıkanıktan kaynaklı bir arıza varsa; bu bölge temizlendikten sonra arıza durumu ortadan kalkacaktır. Aracının27 sağlıklı bir şekilde çalışmasını isteyen kişilere önerimiz orjinal map sensörü değişimini önermekteyiz.

Neden Map Sensörünü Yenisiyle Değiştirmeliyim?

LPG’li araçlarda map sensörü değişimi söz konusu olduğunda neden bu parçayı yenisiyle değişmeliyim? Ya da bu parçayı değiştirmezsem ne olur sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Map sensörü aracınızın stabil bir şekilde çalışmasını mümkün kılar. Şayet bu parçada bir arıza durumu söz konusuyla; pek çok olumsuz durumlar karşılaşmanız da mümkün olacaktır. Öncelikli olarak aracınızın performansında gözle görülür bir düşüşün yaşandığını hissedersiniz. Bununla birlikte aracınızın yakıt gideri artacaktır. Üstelik bu yakıt gideri gözle görünür bir seviyede artacaktır.

Şayet aracınızın map sensörü arızalıysa; aracınızda yanmamış yakıt salımı artar. Bu da doğal olarak aracınızın egzoz sistemine zarar verecektir. Yine söz konusu arıza durumunun katalitik konvektör bölümüne ciddi manada zarar verdiği de bilinmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında şayet aracınızda map sensörü arızası mevcutsa; hiç vakit kaybetmeden tamir etmeniz gerekli olmaktadır.

Aracınız MAP sensörünü değiştirdiniz ama aracınız halen gaz yemiyor ise lütfen araba neden gaz yemez makalemizi okuyunuz. Sizlere bu makalemizde araçların neden gaz yemediğiniz detaylı bir şekilde sunmaktayız.

Yorumlar

 1. blank İrfan Demirdelen dedi ki:

  İyi günler aracım 2004 model 2.0 4×4 nissan xtrail. Araç lpg de yıgılma yapıyor yani gaz yemiyor düz yolda 120 km yi gecmiyor. Benzinde de yapıyor ama lpg kadar değil lpg markası prins özel servisinde lpg tüm ayarları bakımlarına baktırdım hiç bir problem gorünmedi. Araçta tek arıza oksijen sensörü çıktı. Sizce sorun nedir? Nerelerine baktırmam lazım.

  1. blank meto dedi ki:

   Merhaba; arabanızdaki sorunun kesin çözümü için iyi bir ustaya götürmeniz gerekmektedir. Çünkü bu tür arızalar deneme yapılarak bulunmaktadır.

 2. blank Bülent Gökdemir dedi ki:

  Frontera 2.2 aracım ara ara gazda tekliyor çekiş düşüyor sebebi nedir arıza lambası nı yakmıyor birde bugün ugraşırken enjektör kablolarını karıştırdım nasıl düzeltebilirim

 3. blank Muhittin dedi ki:

  Aracınızın çözümünü bulabildiniz mi. Bende de aynı durum var. Oksijen sensörünü değiştirdim. Biraz düzelir gibi oldu. Sadece sıklığı azaldı. Ara ara yapıyor.

 4. blank Saadettin dedi ki:

  merhaba,
  2004 skoda fabia aracım var. katalizatör ve oksijen sensörünü yeni değiştirdim. Değiştirdikten sonra P0106 arıza kodu verdi detaya baktığımızda MAP sensörü arızası dedi bakan arkadaş. Sensör mü değiştirmeliyim?