Subap Arızası Belirtileri Nelerdir

Subap Arızası Belirtileri Nelerdir

Aracınızın motor bölümünde yer alan motor yağının yanma odasına engel olarak; aracınızın düzenli olarak çalışmasını sağlayan parça subap lastiğidir. Şayet subap lastiğinde bir sorun ortaya çıkarsa motor yağının pistonların üzerine akması söz konusudur. Bu sorun da doğal olarak ilerde çok daha önemli arızalara neden olabilir. Subap arıza belirtileri konusunda bilgi sahibi olmak; sizi önemli maliyetlerden de kurtaracaktır. Bu noktada bu parçanın arızalanmasında rol oynayan ilk parça olarak karşımıza subap lastiği çıkmaktadır.

Çok nadir olarak görülmese de subaplardaki eğilme ya da kırılma da arıza durumunun ortaya çıkmasını sağlar. Bu sorunun ortaya çıkması ise triger kayışının ya da zincirinin kopması sonrasında mümkün olur. Şayet böyle bir durum yaşıyorsanız; motorun çalışması anında durur ve motor parçaları zarar görür.

Subap Arızası Nasıl Anlaşılır?

Elbette ki subap arızası nasıl anlaşılır? Tarzında bir soruya isabetli bir şekilde yanıt vermek; uzmanlık gerektirmektedir. Ancak araçlara merakı olan ve bu konuya dair ufak bir araştırma yapanlar da rahatlıkla bu tür arızaların nasıl anlaşılabileceğine dair bilgi sahibi olabilirler. Bunun için öncelikle subap arıza belirtileri konusunda bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Söz konusu belirtilerin temel de 3 gruba ayrılması mümkün olmaktadır.

  • Subap yataklarının yanması
  • Subap tutukluluğu sorununun yaşanıyor olması
  • Subap vurmalarının ortaya çıkması ( subap sisteminden ses geliyor olması)

Şayet aracınızın subap parçası yanmışsa bu durum genellikle subapların aşırı derecede kızmış olmasından kaynaklanmaktadır. Yine subap aralıklarının yanlış ayarlanması, subap yaylarının güçlü olmaması, subap başlarının aşırı incelmesi ve subap iteceğinin tutukluk yapıyor olması da subapların yanmasına neden olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte araç motorunun aşırı bir şekilde yüksek devirli olarak kullanılmasının da zaman zaman subap parçalarının yanmasında etkili olduğu bilinmektedir.

Subap tutukluluğu sorunu yaşıyorsanız; subap milleri yuvalarında fazla miktarda boşluk bulunuyordur. Bununla birlikte subap yaylarının kırık olması ya da subap iteceğindeki arızalar da tutukluğa neden olabilmektedir.
Esasında en belirgin subap arıza belirtileri arasında subaptan ses gelmesi yer almaktadır. Bu da genellikle; ayar vidası bölümünün aşırı olarak aşınması, subap ayarının bozuk olması, subap iteceğinin gevşek olması ve millerin bulunduğu alanda gevşeklik yaşanmasından kaynaklanmaktadır.

Subap arızası nasıl anlaşılır?

Subap Arızası Maliyeti Ne Kadardır?

Elbette ki her bir arızanın bir maliyeti bulunduğu gibi subap arızası maliyeti de bulunmaktadır. Bu kapsamda tamir hizmetini satın aldığınız servisten servise bu hizmetin maliyeti değişebilmektedir. Ayrıca söz konusu arızanın boyutu da maliyete doğru oranda etki etmektedir. Şayet subap arızası sorununu gidermezseniz; ağır maliyetlerle de karşılaşabilirsiniz.

Bir kısım subap arızası tamirinde aracın motoru komple indirilmektedir. Bu da doğal olarak işçilik maliyetinin artacağı anlamına gelmektedir ki bu durum da doğal olarak daha fazla ücret ödemek anlamına gelecektir. Yine subapların alıştırması ve dizimi için rektefiyeciye gitmek durumunda kalabilirsiniz bu durum da maliyeti etkileyecektir. Tabi ki subapların değişmesi contaların değişmesi gibi işlemler de bu arızanın maliyetine etki edecektir.

Subap Vurması Neden Olur?

En belirgin subap arızası belirtileri arasında subap vurması olarak da isimlendirilen subaplardan ses gelmesi sorunu yer almaktadır. Peki subap vurması sorunu neden kaynaklanır? İşe madde madde açıklaması:

  • Subap ayar vidasında aşınmanın oluşması
  • Ayar boşluğundaki bozukluk
  • Subapların birbirine yapışmış olması
  • Külbütör kolunun temas bölümlerinin aşınması
  • Subap yaylarının zayıf olması
  • Subap iteceği aparatının gevşemesi
  • Subap millerinin gevşemesi

Şayet aracınızda subap vurması sorunu yaşıyorsanız; mutlaka en kısa sürede ustanıza görünmeniz gerekmektedir.

Subap Ayarı Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın subap sistemi kısmından ses geliyorsa ya da subap vurması sorunu yaşıyorsanız; ilk aklınıza subap ayarı bozukluğu sorunu gelmelidir. Esasında bu tip sorunlar en net subap arızası belirtileri arasında yer almaktadır. Aracınızın subap ayarı bozuksa; aracınızda belirgin bir oranda çekişten düşme sorunu yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte aracınızın yakıt giderinin de artması söz konusu olabilmektedir. Özellikle motor soğukken aracınızın çekişi son derece düşükse ilk aklınıza subap ayarında bir bozukluk olduğu gelmelidir. Yine motor hem titreşimli hem de daha sesli çalışıyorsa da subap ayarlarında bir arızasından şüphelenmek gerekmektedir.

Araçlar Antipollution Fault Arızası Neden Verir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.