Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır?

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır?

Patlak amortisör nasıl anlaşılır? Amortisörlerin temel işlevi, araca zarar vermeden titreşimi ve kuvveti absorbe etmektir. Titreşimin ve kuvvetin absorbe edilmesi, yukarı ve aşağı hareket ederken tekerleklerin hareketini kontrol ederek mümkün olmaktadır. Ancak amortisörlerinizle ilgili sorun yaşıyorsanız en kısa zamanda tamircinize uğramanızda fayda vardır. Kimi zaman amortisörlerin değiştirilmesi de gerekmektedir. Amortisörlerinizi değiştirmeniz gerektiğini gösteren bazı işaretler aşağıdaki gibidir;

• Direksiyonda belirgin titreşimler.
• Araba virajları düzgün bir şekilde dönmekte zorlanır.
• Arabanız yüksek hızlarda dönüş yaparken sert hissedebilirsiniz.
• Tümseklerin veya çukurların üzerinde büyük bir gürültü yaşarsınız.
• Tümsekler veya çukurlar üzerinde seyahat ederken araba yukarı ve aşağı seker.

Patlak amortisörün bulunuyor olması aracın konforunu doğrudan etkiler. Çünkü amortisör, arabanızın en önemli parçalarından biridir. Bu parça aracınızı farklı yollarda sürmek için dengeli ve güvenli tutan bileşen olarak dikkat çekici bir etkiye sahiptir. Amortisör, bir iç yaydaki deliklerden yağı sıkıştırarak çalışmaktadır. Bu, yol yüzeyindeki tümsekleri ve sarsıntıları emmesini sağlar. Böylece sürüş sırasında bunları hissetmezsiniz.

Patlak Amortisör Tamir Edilebilir Mi?

Günümüz itibariyle amortisör fiyatları marka ve modele göre farklılık göstermektedir. Kimi zaman çok fahiş fiyatlar da karşımıza çıkmaktadır. Böyle durumlarda amortisör değiştirmek yerine bu sorunun tamirine yönelik araştırmalar yapılmaktadır. Amortisör tamiri sayesinde maliyet yarı yarıya azalmaktadır. Bu işlem için tamir edilmiş bir amortisör kullanılmaktadır. Burada tamir işleminin alanında uzmanlara yaptırılması oldukça önemlidir.

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır, Ses Yapar Mı?

Amortisörler genellikle aksın her iki ucundaki tekerleklere takılan bir parçadır. Böylece sıkıştırıldıklarında yan yana ve yukarı ve aşağı hareket edebilirler. Ayrıca bu parça; aracın gövdesinin içindeki bir yaya bağlıdır. Yani bu parçanın düzgün çalışmaya devam etmesi için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Peki, patlak amortisör ses yapar mı? Aracınızda patlak amortisör sorunu yaşıyorsanız, gıcırtı benzeri bir ses duyarsınız. Bu ses net bir şekilde hissedildiğinden böyle bir durumda tamircinize uğramak durumundasınız. Bir de aşağıdaki durumlarda aracınızda amortisör sorunun bulunduğunu işaretidir;

• Aracınız yolda geziyorsa
• Aracınızın yol tutuşunda azalma varsa
• Aracınızın alt seviyesi yüksekliğinde bir azalma durumu varsa

Böyle durumlarda tamircinize gitmeniz olası daha büyük hasarlarla karşılaşmanıza da engel olacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında patlak amortisör sorunu can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıktığından bu sorunun hızlı bir şekilde çözümünün sağlanması için mutlaka tamircinize gitmenizde ve kaliteli bir yedek parçayla amortisörünüzün değiştirilmesinde fayda vardır.

Kaç Tür Amortisör Vardır?

Günümüz itibariyle iki farklı tip amortisör vardır. Bunlar; hidrolik ve mekanik olarak sınıflanmaktadır. Bir hidrolik amortisör, dahili bir pistonu sıkıştırmak için hidrolik sıvı kullanmaktadır. Mekanik bir amortisör, sıkıştırma için hidrolik sıvı yerine yaylar kullanmaktadır. Her iki tip amortisörün de konforlu bir araç kullanımı konusunda üst düzeyde bir etkiye sahip olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Amortisör, tekerleklerin kinetik enerjisini ısıya dönüştürerek tümsek ve diğer yol düzensizliklerinin araç üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olan bir parçadır. Amortisörler hemen hemen her araçta kullanılmaktadır. Ayrıca amortisörler herhangi bir süspansiyon sisteminin önemli bir parçasıdır. Amortisör, yolda bir tümseğe veya pürüzlü bir yüzeye çarptığında otomobilin gövdesinin hareketini azaltır. Bu, kinetik enerjiyi ısıya dönüştürerek veya darbe enerjisini emerek elde edilebilen bir durumdur.

blank

Patlak Amortisör Arızası

Amortisörlerin Fonksiyonu Nedir?

Bir amortisörün temel amacı, sürüş sırasında bir otomobilin gövdesinin aşırı hareketini önlemektir. Böylece yolcular için konfor sağlamak hedeflenmektedir. Ayrıca bu sayede lastik aşınmasını azaltmak da hedeflenmektedir. Bundan dolayıdır ki amortisörlerin bakımı düzgün bir şekilde yapılmalıdır. Hatta bu parçalar gerektiğinde değiştirilmelidir. Aksi takdirde, aşağıdakiler gibi ciddi sorunlara karşılaşabilirsiniz;

• Düzensiz lastik aşınmasının neden olduğu kötü yol tutuş özellikleri
• Destekler veya alt çerçeve bağlantıları gibi diğer bileşenlerde hasar
• Bir taraftan diğerine aşırı ağırlık aktarımı nedeniyle artan yakıt tüketimi

Amortisör, bir aracın hareketini sönümlemek veya kontrol etmek için kullanılan hidrolik bir parça olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle ön ve arka süspansiyon sistemlerinde bulunmakla birlikte bazen direksiyon sisteminde de bulunabilirler. Burada amortisör sisteminin üst seviyede bir etkide çalışıyor olması demek aynı zamanda sürüş güvenliği ve konforunun da sağlanması anlamına gelmektedir.

Amortisörler Hangi Parçalardan Oluşurlar?

Günümüz itibariyle üretimi yapılan amortisörler, yağla dolu silindirlerin içinde kayan pistonlar da dahil olmak üzere birkaç parçadan oluşmaktadır. Piston bu silindirin içinde yukarı ve aşağı hareket ettikçe içindeki yağı sıkıştırır. Bu hareket, yağı, nitrojen gazıyla dolu hava içeren başka bir silindire akması için her pistonun üstündeki küçük deliklerden geçirmektedir.

Sıkıştırılmış gaz bu ikinci silindirin içinde hızla genişlediğinde, yağı her iki pistona geri zorlayan bir basınç oluşturmaktadır. Burada yol yüzeyindeki tümseklerin neden olduğu titreşimlerin emilmesi mümkün olur. Ayrıca arazide sürüş veya asfaltta yarış sırasında aracınızın tekerleklerindeki ağır yüklerden kaynaklı olan titreşimler de emilmektedir. Bu da sürüş güvenliğini doğrudan etkilemektedir.

Bütün bu bilgiler ışığında amortisörün görevi, çarpmaların ve titreşimlerin sürücüye ulaşmasını azaltmaktır. Amortisör ayrıca aracın bir bölümünden diğerine aktarılan enerji miktarını da azaltır. Bu, lastikler, tekerlekler ve süspansiyon parçaları gibi bileşenlerin zarar görmesini önlemeye yardımcı olmaktadır. Siz de aracınızda patlak amortisör sorununa yönelik belirtiler yaşıyorsanız vakit kaybetmeden tamircinize uğramanızda fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.