Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda yer alan motor soğutma sıvısını motor su kanalları vasıtasıyla radyatör hattı içerisinde dolaşmasını mümkün kılan bir parça olarak tanımlanan devirdaim; son derece önemli bir ekipmandır. Genel olarak her araç belirli bir sıcaklık değerinde çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Bundan dolayı araçların soğutma bölümleri motorun ısı değerini sürekli olarak belirli bir seviyenin altında tutmak durumundadır. Aksi durumda otomobil arızaları ortaya çıkarak; araçlarda hararet yapma sorunu ortaya çıkacaktır. Bu tip sorunlar yaşandığında ise akla elbette ki ilk olarak devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır? Sorusu gelecektir.

Devirdaim pompaları genellikle bir kayış yardımıyla (triger) dönen parçalar olarak karşımıza çıkar. Bir kısım pompalar ise zincirle çalışacak şekilde tasarlanmış durumdadır. Bununla birlikte alternatör kayışına bağlı bir şekilde çalışan devirdaim pompalarının da piyasada yer aldığı bilinmektedir. Tahmin edileceği üzere şayet devirdaim pompası arızası ortaya çıkmışsa; araçta ani bir hararet yükselmesi sorunuyla karşılaşmak kuvvetle muhtemeldir. Söz konusu parçadaki arıza birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. İşte devirdaim pompası arızası nedenleri:

Devirdaim Pompası Arızası Nedenleri Nelerdir?

Şayet son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan otomobil arızaları arasında yer alan devirdaim arızası sorunu yaşıyorsanız; birkaç nedene odaklanmalısınız. Öncelikli olarak kasnak, kayış ve pervane kısımlarındaki bir hatadan dolayı devirdaim pompası çalışmayabilir. Yani devirdaim pompasının kasnağı döndüğü halde bu pompanın pervanesi dönmeyebilir. Yine kasnakta yer alan bilyelerin sıkışması sonrasında kasnakta komple dönme olayı sonlanabilir. Bu da doğal olarak aracınızda devirdaim pompası arızası sorunun ortaya çıkmasını mümkün kılar.

Aracınız triger tahrikli bir araçsa ve devirdaim sistemi de bu tahrike bağlıysa devirdaim pompasında yer alan bir arızanın son derece maliyetli arızalara neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu tür bir arıza elbette ki en son istenen arıza türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte aracınızdaki devirdaim pompası arızası oldukça basit bir nedenden dolayı da oluşabilmektedir. Yani zamanla aşınmış olan bir conta ya da keçe nedeniyle soğutma sisteminde su kaçağının oluşması; devirdaim arızası olarak da karşımıza çıkmaktadır. Böyle durumlarda sorunun çözümü elbette ki çok daha az maliyetlidir.

Devirdaim Pompası Arızasını Anlamanın Pratik Yolu

Araç sahipleri açısından birtakım arızaları erkenden öğreniyor olmak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Bundan dolayı devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır? Sorusuna doğru bir şekilde yanıt vermek sizi maliyetli tamirat işlemlerinden de koruyacaktır. İşte bu tür otomobil arızaları konusunda pratik ip uçlar;

  • Devirdaim pompasında su kaçağı varsa
  • Devirdaim pompası normalde farklı bir gürültü çıkartıyorsa
  • Devirdaim pompası durduğunda arabanız hararet yapıyorsa
  • Devirdaim kayışı kopmuşsa ya da kopmak üzereyse hatta aşırı aşınmışsa
  • Devirdaim pompasında yer alan contalar aşırı aşınmışsa

Aracınızın devirdaim pompasında bir arızanın yaşanıldığını anlamak mümkün olacaktır. Böylece son derece büyük bir arızanın belirtilerini önceden hissetme olanağı bulacaksınız. Bununla birlikte aracının her periyodik bakımı sırasında mutlaka triger seti ve devirdaim pompası bölümünün ayrıntılı bir şekilde kontrol edilmesi de şarttır.

blank

Devirdaim Su Pompası Arızası

Devirdaim Pompası Değişimi Nasıl Yapılır?

Devirdaim pompasının aracınızın motorunun düzenli ve sorunsuz bir şekilde çalışması açısından hayati bir önem taşıdığını unutmamak gerekmektedir. Devirdaim pompası; soğuk havalarda aracınızın içerisinde yer alan suyun donmasını önlediği gibi bu suyun aşırı ısınmasını da önlemektedir. Böylece aracınız güvenli bir şekilde çalışabilmektedir. Bu da doğal olarak otomobil arızaları konusuyla karşılaşmanızı önleyecek bir durum olarak tanımlanmaktadır. Peki devirdaim pompası değişimi nasıl yapılır? İşte detaylar;

Genellikle triger setiyle birlikte değişen devirdaim pompası daha emniyetli bir kullanım olanağına sahip olur. Yani şayet aracınızın devirdaim pompasında bir arıza yaşanmışsa genel olarak komple triger setinin değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü bu sayede söz konusu değişim işlemi sonrasında arıza durumunun yaşanması çok da az bir olasılık olarak karşımıza çıkar. Bütün bu bilgiler kapsamında devirdaim pompasında meydana gelecek olan bir arızanın önceden tespit edilmesinin önemli kazanımları bulunduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bundan dolayı aracınızın periyodik bakımlarında özellikle triger seti bölümünün titizlikle incelenmesi şarttır. Bu sayede maliyeti yüksek bir arızadan da kurtulmuş olursunuz. Zira bu parçada meydana gelen bir arızanın da maliyetli tamiratlar gerektirdiği bilinmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.