Aks Boşluğu Nasıl Anlaşılır?

Aks Boşluğu Nasıl Anlaşılır?

Aracın hareketini ve yönlendirilmesini mümkün kılan aks, etkili bir sürüş deneyimini mümkün kılar. Aks motorlu araçlarda ön tekerlek de bulunan bir parçanın ismidir. Aracın hareketlerini ve yönlendirilmesini sağlamaktadır. Zamanla veya kullanıcı hatası nedeniyle oluşan aks boşluğu nasıl anlaşılır?  Şayet aracınızın tekelerini sağa ve sola doğru hızlıca hareket ettirdiğinizde tıkırtıya benzeyen bir ses geliyorsa, aracınızda aks boşluğu sorununun bulunması kuvvetle muhtemeldir.

Elbette ki aracınızda aks boşluğu sorunu varsa mutlaka hızlı bir şekilde bu tür sorunların tamir edilmesi şarttır. Bu noktada aks boşluğunun problem yaşatması da engellenmiş olmaktadır. Aks yalnız başına bir tutucu parça değildir. Bu nedenle akslarda oluşacak boşluk diğer takımlara da zarar vererek büyük masraflara yol açabilir.

Aks boşluğunu kendiniz kontrol ederek anlayabilmek için tekerleri ellerinizde sağlamanız ve tekrardan herhangi bir sesin gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Seyir halinde belli hızları geçtikten sonra direksiyonda oluşan titremeler de aks boşluğunun habercisi olabilir. Yine araç seyir halindeyken sağa sola dönüşlerde yahut kalkışlarda ve duruşlarda önden gelen sesler de aks boşluğunun habercisi olabilir. Peki, aks boşluğu nedir? İşte detaylar!

Aks Boşluğu Nedir?

Aksın bir diğer ismi de dingil olarak bilinmektedir. Aks, tekeri hareket ettiren bir mekanizmadır. Diferansiyelden aldığı gücü ve hareketi tekere ileterek aracın hareket etmesini sağlayan bir parçadır. Kullanıma ve çevre koşullarına bağlı olarak metal parçalardaki aşınmalar ve körükte ki yağın boşalması gibi durumlar çeşitli problemlere yol açmaktadır. Bu durumların geneline aks arızası denilmektedir. Aks boşluğu da aks ile bağlantı aparatları arasındaki boşluktan kaynaklanan bir arıza durumudur. Bundan dolayı da aks boşluğu sorunun etkili bir düzeyde tamir edilmesi de şarttır. Peki, aks arızası nasıl belli olur? İşte merak edilen ayrıntılar!

Aks Arızası Nasıl Belli Olur?

Aracın hareket edebilmesi için akslara ihtiyaç vardır. Ön çekişli araçlarda ve arka çekişli araçlarda AKS özellikleri değişiklik gösterse de genellikle birbirlerine yakın özelliklerde işler göstermektedir. Arızaları genellikle sürücüler tarafından tespit aracın hareket halinde önünden gelen sesler, tekerleği elinizde salladığınız da gelen takıntılar aks arızasından dolayı olabilmektedir. Tekerlerden yağ sızması gibi durumlarda yine aks körünün yıprandığını ve arızalandığını göstermektedir. Diğer bir durum ise sürüş esnasında direksiyonun titremesidir. Aks boşluğu sorunun araçta var olması beraberinde önemli sorunları da getirmektedir.

blank

Aks nedir?

Aks Titreme Yapar Mı?

Genellikle aks boşluğu nasıl anlaşılır sorusuna verilen cevaplardan birisi direksiyondaki titremedir. Bu aşırı sürat yaptığınızda direksiyon titriyorsa aks arızalı olabilir. Yavaş anlaşılmayan titreşim araç hızlandıkça daha belirgin bir hale gelerek kendini fark ettirmektedir. Yıpranmanın durumuna bağlı olarak ve akstaki boşluğun durumuna bağlı olarak titreşimin boyutları da farklılaşmaktadır. Böyle bir durumda zaman geçirmeden tamire gidilmesi gerekmektedir.

Aks Kesmek Ne Demek?

Motorlu araçların tümünde aks bulunmaktadır. Zaman içerisinde aksın yıpranması veya aşırı kuvvete maruz kalması gibi durumlarda aksın kırılması söz konusudur. Örneğin tümseklerden hızlı geçirmesi gibi durumlarda aksan kırılması yani aks kesmesi olabilmektedir. Yine aks kesmesi en çok virajlara hızlı girilmesi nedeniyle de meydana gelmektedir.

Aks kesmesi çoğunlukla yük taşıma araçlarında meydana gelmektedir. Aks boşluğu nasıl anlaşılır bilmeyen kişiler fark etmediğinde binek araçlarda zaman içerisinde aks kesme durumları oluşabilmektedir. Ancak yük taşıma araçlarında aks kesmesi taşıma kapasitesinin üzerinde yüklerim yüklenmesi nedeniyle olabilmektedir. Yükün fazla olması nedeniyle araç zorlanmakta ve aks kırılarak aracın hareket kabiliyeti sona ermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.