Mazot Basınç Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Mazot Basınç Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bütün araçlarda bulunan basınç müşürü, diğer bir adıyla basınç sensörü motor çalışınca devreye girer ve arabanın yol alması için gereken yakıtı motora iletirken bu gelen yakıtın miktarına göre çalışır. Gelen yakıt belirli bir miktara geldiğinde sensör aktif olarak ateş sitemini çalıştırır ve araç, bu durumdan itibaren kalkışa hazır hale gelmiş olur. Peki, mazot basınç müşürü arızası nasıl anlaşılır? İşte bu soruya dair merak edilen bütün ayrıntılar!

Araçların yakıt özelliğine göre dizel, mazot ve benzinle çalışmak üzere toplam üç çeşit basınç sensörü vardır. Özellikle otomobillerde çok sık arıza veren basınç sensörlerinin nasıl arızalandığını birkaç yöntemle anlayabiliriz. Bu yöntemlerden birincisi, eğer ki arabaya bindiniz ve kontağı çevirdiğiniz arabanız çalışmıyorsa çok yüksek bir ihtimalle basınç sensörünüz bozulmuş demektir. Tabi ki bu durum sadece basınç sisteminin bozulmasıyla meydana gelmez ama gelme olasılığı çok yüksek. İkinci bozulma belirtisi ise, sinyal verilmesidir.

Özellikle araç hareket halinde iken ön panoda ikaz ışığı yanıp sönüyorsa yine aynı şekilde basınç sensörünüz bozulmuştur. Bu durumlarda tek yapmanız gereken sistemi onarmak ya da yenisi ile değiştirmektir. Nadirde olsa bazen yakıt sistemi değişen arabalarda da müşür bozulabilir. Bu bozulma sadece kullanıcı kaynaklıdır.

Eğer aracınız asıl yakıt birimi mazot veya benzin ise siz Dizel yakıta çevirirseniz sistem bir önce yakıt sistemine göre çalışır ve yakıt motora yetmeyebilir bu durum da hem arabanızın çok sık istop etmesine ve zamanla müşür arızasına yol açar. Bu nedenlerden dolayı yakıt sistemi değişen arabaların mutlaka müşür sistemi de değişmek zorundadır.  Özellikle dizel yakıt basınç sensörü sorunlarıyla son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımızı rahatlıkla ifade edebiliriz.

Dizel Yakıt Basınç Sensörü Ne İşe Yarar?

Dizel yakıtlı araçların çalışması için, gazın motora belirli bir miktar iletilmesi gerekir. Motora aktarılan gaz yeterli dereceye geldiği zaman basınç sensörü devreye girerek arabanın ateş sistemini çalıştırır ve gaz kesilir. Bu da aracınızda beklenmedik sorunların yaşanmasına neden olacaktır. Bundan dolayı dizel yakıt basınç sensöründe ortaya çıkan en ufak arıza belirtisini mutlaka önemsemelisiniz.

Eğer araçlarda basınç sensörü olmasaydı motorun çalışması için gereken gaz miktarından daha fazla bir gaz iletilecekti, bu durumda ekonomik olarak araç sahibini olumsuz yönde etkileyecektir. Şayet dizel araç kullanıyorsanız dizel yakıt basınç sensöründe ortaya çıkacak arızalara da dikkat etmek durumundasınız. Ancak bu sayede aracınızdan beklenmedik arızaların önüne geçmek konusunda önemli bir kazanıma da sahip olursunuz.

blank

Mazot Basınç Müşürü Arızası

Yakıt Basınç Sensörü Bozulursa Ne Olur?

Eğer arabanız park halinde ve çalışmadığı anda basınç sensörü bozulursa, arabanızı çalıştıramazsınız. Mutlaka bir çekiciden yardım alıp, tamire gitmeniz gerekir. İkinci bir durum ise, arabanız çalışır ve yol alır halde iken basınç sensörü bozulursa, bu durumda da mutlaka yavaşlayarak arabanızı durdurmanız gerekir aksi halde motora çok fazla yakıt iletilmiş olur ve kısa süre içerinde yakıtınız tükenmiş olur ve daha ciddi bir probleme yol açılabilir.

Turbo Basınç Sensörü Bozulursa Ne Olur?

Turbo basınç sensörleri orijinal olarak arabalarda yer almaz, harici olarak isteğe bağlı olarak eklenir. Eğer arabanızın kalkışlarda ve yol alırken daha hızlı gitmesini istiyorsanız ek olarak bu eklentiyi arabanıza takabilirsiniz. Bu sensör, motora giden yakıtın miktarını ayarlamak için çalışmaz. Sadece turbo yani ek sisteminize gidecek yakıtınızın miktarını ayarlamak için kullanılır. Dolayısıyla bozulması halinde sadece turbo kullanılamaz hale gelir ancak arabanızda herhangi bir sorun meydana gelmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.