Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Oksijen sensörü arızası nasıl anlaşılır? 2010 öncesi üretilen arabalarda oksijen sensörü bulunmamaktaydı. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte araç tasarımları ve özellikleri de değişmektedir. Artık günümüzde üretilen tüm modellerde oksijen sensörü ekipmanı bulunmaktadır. Bu parça gaza ve sıvı maddeler arasında oksijen miktarını ölçmeye yaramaktadır.

Öte yandan hava yakıt karışıklığını kontrole etmeyi sağlamaktadır. Her araçta bu parçadan iki adet bulunmaktadır. Bir tanesi egzoz ile katalitik konvertör arasında diğer ise katalizör çıkışında yer almaktadır. Bu sensörlerin arızalanması durumunda direksiyon önünde bulunan uyarı lambalarının bulunduğu kısımda oksijen uyarı lambası yanmaktadır.

Eğer uyarı lambası yanıyorsa ilk yapılması gereken yakıt kontrolünün yapılmasıdır. Ardından araç güvenli bir yere getirilip motor kapatılmalıdır. Bazı durumlarda oksijen uyarı lambaları arıza dışında da yanabilmektedir. Bu durum genel olarak aşırı kirlenme olduğu durumlarda olmaktadır. Bu nedenle her yıl mutlaka en az 1 kez sensörlerin temizlikleri yapılmalıdır. Oksijen sensörü arızası gündeme geldiği zaman aracı ciddi anlamda etkileyen bir arızadan söz edebiliriz.

Oksijen Sensörü Fişini Çekersek Ne Olur?

Araçlarda ki diğer sensörler gibi oksijen sensörleri de elektronik bir parçadır. Bu nedenle aküden beslenmektedir. Bu parçanın fişi motor bölümünde akünün yakınlarında bulunmaktadır. Herhangi bir çarpma durumlarına karşı bir muhafaza ile korunmaktadır. Bu sensörün fişini çekmek için ilk olarak HOT adı verilen muhafazanın çıkarılması gerekmektedir.

Fiş çıkartıldıktan sonra ilk olarak araçta ilgili uyarı lambaları yanacaktır. Bu uyarı lambaları aktif olarak sensör fişi geri takılana kadar yanmaya devam etmektedir. Öte yandan fiş çıktıktan sonra aracın yakıt tüketimi de artacaktır. Özellikle kalkışlarda ve devirsiz kullanımda yakıt tüketimi en az yüzde 10 artmaktadır. Ancak bu oran her araç için geçerli olmamaktadır.

Aracın modeli ve yakıt durumuna göre yüzde 20 civarlarında da olabilmektedir. Son olarak ise fiş çıktıktan sonra sensörlerin çalışmamasından dolayı dışarı atılan gaz emisyonu tam olarak sağlanamaz. Yani katalizör ve hava filtresi tam olarak görevlerini yapamazlar. Oksijen sensörü arızası beklenmedik sorunları da beraberinde getirecektir.

blank

Oksijen Sensörü Arızası

Oksijen Sensörü İptal Edilirse Ne Olur?

ECU adı verilen motor kontrol ünitesi olmayan araçlarda oksijen sensörü rahatlıkla iptal edilebilmekteydi. Ancak yeni tasarlanan araçların tamamında özel bir motor kontrol ünitesi bulunmaktadır. Bu nedenle oksijen sensörlerinin iptal olmaması gerekmektedir. İptal edilmesi durumunda diğer sensörlerin düzgün çalışmasını da engellenmiş olunur.

Sonuçta tüm sensörlerin kabloları birbiri ile direnç atılması şeklinde bağlanmaktadır. Bu sensörün iptal edilmesi diğer sensörler dışında araçların motorlarına da oldukça zarar vermektedir. Çünkü bu parça katalizör sisteminin çalışmasını sağladığından yakıtların dönüştüğü zehirli gazların bir miktarı doğrudan motora gidecektir. Bu durumda kısa sürede olmasında uzun süreli kullanımlarda motora zarar verecektir.

Öte yandan aracın performansında da kayıplar oluşacaktır. Dolayısıyla oksijen sensörü sürüş konforu ile de yakından ilgilidir. Bu nedenle mutlaka yenilenmesi ve iptal edilmemesi tavsiye edilmektedir. Aracınızda aşırı bir yakıt tüketimine neden olan oksijen sansörü arızası, pek çok farklı soruna da neden olmaktadır. Bundan dolayı şayet aracınızda bu tür arızadan şüpheleniyorsanız mutlaka hızlı bir şekilde tamir ettirmenin yollarını aramalısınız.

Oksijen Sensörü Arızası Nelere Sebep Olur?

Bu parça yakıt odaklı olduğundan dolayı arıza olması durumunda ilk olarak aşırı yakıt tüketimine sebep olmaktadır. Doğrudan yakıtı etkilediğinden dolayı dolaylı olarak aracın hızlanmasını da etkilemektedir. Sensörden öncesine göre araç daha yavaş hızlanacaktır. Öte yandan bu durum aracın çekiş gücünü de etkilemektedir.

Oksijen sensörünün arızalanması çekiş gücünü nerdeyse yarı yarıya zayıflatmaktadır. Bu durum özellikle tüplü ve dizel araçlar için geçerli olmaktadır. Benzinli araçlar çekiç gücü zayıflaması daha az olmaktadır. Öte yandan bir de bu parçanın arızalanması ara devrini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Özellikle oksijen sensörü arızası farklı nedenlere bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Arıza sonucu araçlarda en sık görülen aksaklıkların başında düzensiz ve dalgalı devir gelmektedir. Son olarak ise egzoz emisyon değerinin artmasına neden olmaktadır. Ayrıca emisyon sisteminin ayarlarının bozulmasına da neden olmaktadır.

Oksijen Sensoru Arızası Belirtileri Nelerdir?

Oksijen sensörünün arızasının olması durumunda en belirgin belirti egzoz çıkışında gözlemlenmektedir. Arıza sonucu egzozdan aşırı siyah gaz çıkışı olmaktadır. Bu durumda zamanla hem motor hem de uyarı lambalarına zarar vermektedir. Öte yandan diğer belirtiler arasında motordan ses gelmesi bulunmaktadır. Motordan ses gelmesi farklı sorunlardan da kaynaklanabilir. Doğrudan motor bölümünden farklı bir ses gelmesi zaten başlı başına bir sorundur.

Motordan ses gelmesi oksijen sensörünün arıza vermesinin en belirgin göstergelerinden bir tanesidir. Bu durumda zamanla katalizör tertibatlarını ve vites kutusunun performansını etkilemektedir. Ayrıca arıza durumunda ivme sensörleri de uyarı verebilmektedir. Çünkü motor performansının düşmesi çoğu zaman ivme kaybına neden olmaktadır. Burada karşınıza çıkan arıza belirtilerini dikkate alarak bu türden arızaların hızlı bir şekilde tamir edilmesi gerekmektedir.

Eğer araçlarda düzensiz istop etme ve hortumlu çalışma isteği gözüküyorsa bu durumda oksijen sensörlerinin arızasını göstermektedir. Son olarak ise bu parçasının arızası nadir de olsa CHECK yani motor girişi uyarısına neden olabilmektedir. Oksijen sensörü arızası gündeme geldiği zaman hızlı bir şekilde tamir işleminin yapılması şart olan bir arızanın varlığından söz edebiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.