Konu Araba

Araba Gaz Yemiyor İse Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Arabanız tekliyorsa gaz yemiyor anlamını çıkartmak mümkündür. Böyle durumlarda araba gaz yemiyor ise yapılması gerekenler devreye girmektedir. İster dizel olsun ister benzinli isterse LPG hemen her türlü araçta gaz yememe sorunu ortaya çıkabilmektedir. Sırf bu yüzden dahi araçlarını hemen satmak isteyenlerin sayısı hiç de azımsanmayacak kadar fazladır. İşte gaz yememe sorununun neden olduğu sorusuna ayrıntılı yanıtlar ve çözüm önerileri.

Araba Neden Gaz Yemez?

Şayet aracınızın gaz yememe sorunu mevcutsa bu durumun aracınızın bazı sistemlerinden kaynaklanıyor olabilir. Bundan dolayı gaz yememe sorunu söz konusu olduğunda karşımıza bu sorunun temel kaynağı olarak birkaç sistem arızaları çıkacaktır.

 • Subap ya da Egzantirik Ayarlarından Kaynaklanan Arızalar
 • Yakıt ve Filtre Sisteminden Kaynaklanan Arızalar
 • Ateşleme Sisteminde Yer Alan Arızalar
 • Katelizatör ve Egzozdan Kaynaklanan Arızalar

araba gaz yemiyor arızası

Arabanın Gaz Yememesi Sorunun Ayrıntıları

Aracınızın gaz yememesi sorunu yaşıyorsanız ve bu durumun neden kaynaklandığına dair merak içindeyseniz işte size birkaç ipucu:

 • Şayet aracınız benzinliyse ve gaz yemiyorsa öncelikli olarak rolanti motorunu (valfini) gözden geçiriniz.
 • Şayet aracınızda elektronik ateşleme sistemi mevcutsa; gaz kelebeğinin kalibrasyonunu mutlaka kontrol etmelisiniz.
 • Aracınız eğer dizelse ve tekleme sorunu yaşıyorsanız; katalitik konvektör bölümünü kontrol etmelisiniz.
 • Dizel, benzinli ve LPG ile çalışan araçların tamamında enjektör bölümünde meydana gelecek arızalara aracın teklemesine neden olacaktır.
 • Yakıtınızın yakılamadığını düşünüyorsanız ve aracını çiğ atımı yapıyorsa mutlaka buji ve buji kablosunu kontrol etmelisiniz.
 • Tekleme sorununun temel nedenleri arasında ateşleme bobini arızalarının bulunduğunu unutmayın. Zira bu parçanın her 70 bin ile 120 bin km’de değişmesi gerekir.
 • Pompa bölümünde meydana gelen arızaların aracınızın teklemesine neden olacağını göz önünde bulundurunuz.
 • Yakıt filtresinin tıkanık olması; aracınızın teklemesine neden olabilir.
 • Arabanız gaz yemiyorsa; aracınızın ilk, orta ve son susturucu kısmını kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.
 • Şayet aracınız gaza geçerken tekleme yapıyorsa mutlaka gaz ayarlarını gözden geçirmelisiniz.

Arabam Gaz Yemiyor Ne Yapmalıyım?

Şayet araba gaz yemiyor ise yapılması gerekenler nelerdir sorusunun yanıtını merak ediyorsanız; mutlaka konuda ayrıntılı bilgi edinmeniz şarttır. Bu bağlamda aracın gaz yememesi sorunun çözümü için uzman bir ekipten destek almak gerekmektedir.

Aracın gaz yememe sorunu yaşaması sonrasında yapılacak olan ilk işlem; aracın beyninde yer alan arıza kodlarının bir bilgisayar yardımıyla okunmasıdır. Böylece araçtaki sorunun tam olarak ne olduğu konusunu doğru bir şekilde tespit etmek mümkün olmaktadır.

Şayet yapılan tespit sonrasında 2 numaralı silindirde bir yanma sorunu mevcutsa; öncelikli olarak işe enjektörler, bujiler ve bobinlerin kontrol edilmesiyle başlanır. Böylece sorunun neden kaynaklandığı soruna doğru bir yanıt vererek; anından sorunun çözüme kavuşması mümkün olacaktır.

Gaz yeme sorunları olan araçlar için bilgi içerikli makalemiz.

LPG’li Araçlarda Tekleme Sorununun Çözümü Nasıldır?

Şayet LPG ile çalışan bir araç sahibiyseniz ve araba gaz yemiyor ise yapılması gerekenler nedir diye soruyorsanız; aşağıda sıralanan bilgiler faydalı olabilir.

 • LPG’deyken tekleme sorunu yaşıyorsanız mutlaka avans ayarının kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Motora yakıtın düzensiz gitmesine neden olan regülatör arızasına dikkat etmelisiniz.
 • Yine LPG ile çalışan araçlarda motora girmekte olan hava miktarının sürekli olarak ayarlanması gerekmektedir. Zira buradaki bir arıza aracın geç toplamasına neden olmaktadır.
 • Eski model bir araç sahibiyseniz karbüratör bölümünü mutlaka kontrol etmelisiniz.
 • Hava filtresine giren hava miktarını kontrol eden sistemleri gözden geçirmelisiniz.
 • LPG ile çalışan araçlarda buji tırnak aralığına dikkat etmeniz; aracınızın tekleme sorunu yaşamasına çözüm getirecektir.
 • Yine LPG tankı bölgesinden gelen boruların kontrol edilmesi gaz yememe sorunun giderilmesini sağlayabilecektir.

Arabanızda tekleme sorunları olan okuyucularımız için Araba Neden Tekler? makalemizi okumalarını önermekteyiz. Tüm sayfamızda yayınladığımız bilgiler araştırılarak sizlere doğru şekilde sunulduğunu asla unutmayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 44 YORUM
 1. blank Hasan dedi ki:

  Aracım Fiat Punto yolda giderken bazen çok sık aralıklarla tekleme yapıyor.

  1. blank meto dedi ki:

   Makalemizde belirtiğimiz gibi teklemeye sebep olan bir çok neden vardır. Arabanızın genel özelliklerini söyler iseniz elimizden geldiği kadar arıza hakkında yardımcı olalım.

 2. blank Mustafa dedi ki:

  Kolay gelsin. Hyundai getz gls model arabam bugün akşam saati itibari ile gaz sorunu yaşadım. Şöyle; birinci viteste kalkış yaparken motor aşırı derece bağırıyor. Devir yükseliyor ama araba hızlanmıyor. İkinci viteste rampa yukarı çıkarkende devir yükseldi ve bağırmaya başladı. Bu konu da sizden bilgi alabilir miyim?

  1. blank meto dedi ki:

   Merhaba; Aracınızın yakıt sistemi nedir?

 3. blank Abdurrahim dedi ki:

  Merhabalar benim arabam 2006 1.4 benzinli aracı soğukken ilk çalıştırdığımda gaz yemiyor LPG ye geçince veya ısınınca düzeliyor sizce sorun nedir ısındıktan sonra benzinde hiçbir sorun yok

  1. blank meto dedi ki:

   Merhaba; aracınızın büyük bir ihtimal ile benzin pompasında problem vardır.

 4. blank Yavuz dedi ki:

  Slm ustacım benim 1995 model 3.20 bmv var aracım benzin lpg aracımı ilk çaliştırdıgımda benzinde dengesiz çalışıyor gaza bastığımda stop edecek gibi gaz yemiyor ama lpg geçtiğinde gayet güzel gaz yiyor sebebi nedir tşķ

  1. blank meto dedi ki:

   Bu gibi sorunlar büyük ihtimalle benzin pompasının arızasından kaynaklıdır. Bundan emin olmak için ustaya göstermenizi öneririm.

 5. blank Mehmet dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin aracım 2006 model renault clio benzinli bir kaç gün önce toplamda git gel 1200 km yol yaptım hiçbir sorun yoktu yakıtı opetten alıyordum. Geldikten sonra TP den yakıt aldım aracımın çekişi düştü ve motor ışığı yanıp sönmeye başladı arıza neden kaynaklı olabilir şuan iki diş benzin var yakıttan yapma ihtimali var mı?

  1. blank meto dedi ki:

   Mehmet bey bu sorunu bir çok nedenden yapabilir. Bunun için aracınızı iyi bir ustaya götürerek arızasını ona anlatmanızı önermekteyim.

 6. blank İhsan dedi ki:

  2013 clio 4 yeni kasa 1.2 16 vlf aracım benzinli lpgli sürekli benzinde biniyorum. Yalnız aracımla yolda giderken 1 de 2 de hiç sorun yok 3 üncü yada 4 üncü vitese geçtiğimde gaza basıyorum. Birden gaz yemiyor ayağımı gazdan çekip gaza pedalına tekrar bastığımda. Düzeliyor bu sorun sürekli 3 de 4 de yapıyor yardımcı olursanız sevinirim. Aracı yeni aldım boyle sorunla karşılaştım aracı aldığım kişi triger seti sibop ayarı ve bujileri değiştirmiş ve faturalarida vardı ne yapmam gerek bilgi verirseniz sevinirim. İyi gunler

  1. blank meto dedi ki:

   İhsan bey; buna benzer sorunlar insanın canını sıktığının farkındayım. Bu tür arızalar cihaz ile tespiti yapılamıyor ise deneme yanılma yöntemi ile yapılmaktadır. O yüzden güvendiğiniz en iyi ustaya aracınızı teslim etmenizi önermekteyim.

 7. blank Kamil dedi ki:

  İyi günler hocam 1.3 dizel opel combo aracımla 100-120 arası hızla giderken bi anda gaz yememeye başladı sonrasında da çok az gaz yedi max hız olarak 50 gördüm sebebi ne olabilir ? Teşekkür ederim

  1. blank meto dedi ki:

   Merhaba; mazot pompasından dolayı arıza vermiş olabilir. Buna kesin çözüm için ustaya götürmenizi öneririm.

 8. blank Ahmet dedi ki:

  Merhaba aracım 2015 Duster benzin LPG’li ister benzin ister LPG de araç toparlamiyor daha 29 binde yeni aldım araba 120 geçmiyor euro 6 115 beygir rampada eski arabalar bile geçip gidiyor bütün yağ ve filtreler değişti sanki gaz yemiyor gibi bilemedim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. blank meto dedi ki:

   Aracınızı ECO mode kullanıyor olabilirsiniz. Eğer ECO mode kapalı ise yazılımsal bir hata olabilir.

 9. blank İsmail Dündar dedi ki:

  Merhabalar aracım 2013 model dizel 1.3 Multijet euro 5 motor Fiat Linea ustam benim sorunum araçla bir yere gittikten sonra motoru stop ettikten beş on dakika sonra marsa bastığımda motor çalışıp hemen ardından sönüyor. Bu arızayı arada bir motor sıcakken yapıyor. Motor soğukken hiç bir sıkıntı yok hemen çalışıyor. Birde yolda giderken araba kendiliğinden kasılıyor sanki bisey arabayı tutup bırakıyor. Aslında tutuyor birdaha bırakmıyor motor sesi değişiyor gibi geliyor bana. Maf sensorunu değiştirdim aynı. Mazot filitresini değiştirdim aynı. Depodaki pompayı değiştirdim aynı 20 den fazla ustaya götürdüm sorunu bulamadılar. 250 TL yakıt koydum Shell den aldım 400 km götürdü. Enjektorleri ölçüsünde ve pompada sıkıntını yok dediler acaba sıkıntı neyden bilginiz varmı. Şimdiden tşk.

  1. blank meto dedi ki:

   Merhaba; aracınızda mazot el pompasında delik olabilir o yüzden yakıtta hava yapıyordur.

   1. blank tolga dedi ki:

    kolay gelsin bende 97 model 1.6 tempra var sürekli tekliyor içerisinde gaz çok az kalmış gibi neden olur.

    1. blank meto dedi ki:

     Merhaba; tekleme yapmasının bir çok nedeni olabilir. Yazımızda bahsettiğimiz gibi bir ustanın incelemesi gerekmektedir.

 10. blank Mustafa dedi ki:

  Aracım kia seronto 2005 model 2500 motordur dün 20 km yol yaptım yapmadım marketin önünde birşey almak için durdum sonra çalıştırdım gidecektim ki gaz yemediğini fark ettim araba bağırıyor ama gitmiyor geri geri denedim sorun yok sebebi nedir fikri olan var mı

  1. blank meto dedi ki:

   Merhaba; aracınız otomatik mi?

 11. blank İsmail Dündar dedi ki:

  Slm benim arabam 2013 1.3 dizel euro 5 motor Fiat Linea. Benim sorunum arabam hararet 80 ve 90 arasına geldimi motor sanki devir değiştirip tut bırak gibi kasma yapıyor genelde motor gürültü sesi değişiyor ve çok zorlamaa ile gidiyor. birde hararet bahsettiğim gibi 80 ve 90 iken motoru stop ettimmi çalışmıyor. Nasıl desem çalışıyor ama boğulup gaz yemeden sönüyor. On dakika bekledimmi çalışıyor. Yaptıklarımı anlatayım depo pompası değişti, enjektörler değişti pompa değişti, mazot basınç sensörü değişti. Pompanın yanındaki regülatör değişti.mazot filitresi değişti. Elektektro valf değişti maf sensörü akismatre değişti.partekul filitresi temizlendi.egr temizlendi. Hiç bir sensör arıza yakmıyor.adana birmot serviste bile sorunu bulamadılar beyinde birşey yok baktırdım.yakiti shellden alıyorum sizce sorun nedir bilen varmı.

 12. blank Alper dedi ki:

  Aracım 1999 model Skoda Octavia 1.6 benzin+lpg li sık aralıklarla tekliyor gaz ve benzinde.Stop etmiyor bujilerini degiştrdim gaz ayarıda yaptırdım.

  1. blank meto dedi ki:

   Alper bey bombinler ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Tam arıza tespiti için ustaya götürmeniz gerekmektedir.

 13. blank Özkan Ünal dedi ki:

  1.4 dizel corolla aracım var aracta motor abs airbag arıza ışıkları ve ayrıca motor arıza lambası yanmaya başladı araçta turbo devre dışı bilgisayara bağlandı arızalar tek tek kontrol edildi problem çıkmadı sonrasında aracın beynine bakıldı Kahramanmarastaki mitat ustada baktırdık Toyotanın en iyi ustası deniyor beyindede bir problem olmadığını elektrik tesisatından olabbileceğini söylüyorlar yarın elektrikciye götüreceğim böyle bi sıkıntı daha önce başına gelen varmı varsa nasıl kurtulabiliriz yardımcı olursanız sevinirim

 14. blank Hasan dedi ki:

  Merhaba benim dogan slx ie 97 model aracım var bende benzinde tekleme yapıyor ama LPG de sıkıntı hiç yok yardımlarınızı bekliyorum.

  1. blank meto dedi ki:

   Benzin pompası değişimi yaparak sorun çözüleceğini tahmin ediyorum.

 15. blank Halil demirci dedi ki:

  Merhabalar 95 model reno 9 sprink aracım var. Marşa ilk aldığımda gayet rahat bir şekil çalışıyordu. Bir kaç eksiği vardı sanayiye gitti benzine geçmiyordu hortumlar falan değişti neyse benzinde güzel çalışıyor arabam şimdiki sıkıntım lpgde oldu gaz yemiyor artı düz yolda giderken araba stop edecek gibi oluyor düzeliyor 10 metre sonra yine aynı sıkıntı acaba gaz ayarında bi sıkıntı olabilir mi?

  1. blank meto dedi ki:

   Merhaba; büyük ihtimal boğaz kelebeğinde pislenme vardır.

 16. blank Mehnet dedi ki:

  Merhabalar efendim hundai era 2011 dizel .1.5 aracım var 15 gündür gaz kesme sorunu var ustaya götürdüm pc baglandı fren müşürü arızası vardı değişti depriyaj müşürü değisti yine gaz kesiyor gaz kesme 2 3 saniye sürüyo esp lambası yanıyor ne yapmam lazım ne arızalı olabilir?

 17. blank Şeref dündar dedi ki:

  Ustam merhaba öncelikle aracım 2006 1.3 multijet aracım yüksek devirlerde 4 ve 5. Viteslerde tekleme ve arkadan siyah sonrasında beyazımsı duman atıyor gaz yemiyor mecburen vites düşürmek zorunda kalıyorum o zaman düzeliyor sorun ne olabilir. Hiç bir arıza kodu göstermiyor yanlız ustanın birisi P0110 emiş hava sıcaklık sensörü fonksiyon kesintisi, P0101 hava debi ölçer fonksiyonu, P0106 atmosfer basıncı makül değil, U1602 can veri yolu B hatalı sinyal hatası diyor. Ama 4 . 5 ustaya gittim sadece bir tanesinde bu arızalar çıktı diğerlerinde hiç arıza göstermedi. Yaptırdığım işlemler maf sensörü değişti, hava akışmetre değişti, turbo denendi yine aynı, yakıt sensörü değişti yine aynı ama hiçbir çözüm yok lütfen yardım edin, birde kışın bunları yapmıyor sıcak havalarda yapıyor yardımlarınızı bekliyorum.

  1. blank meto dedi ki:

   Merhaba; söylemiş olduğunuz arızanın tespiti için aracı özel olarak incelemek gerekmektedir. Bu arızalar anladığım kadarı ile sürekli yapmıyor. Bu tür arıza çeşitleri çok zor bulunan arızalardır.

 18. blank Levent dedi ki:

  S.a arkadaşlar benim aracım 1.4 hdi dizel c3 2004 model aracımda bazen seyir halindeyken giderken araç gaz yemiyor sonra bir kaç saniye sonra gaz alıyor düzeliyor bazende seyir halinde istop ediyor ben bu problemden dolayı gitmediğim usta kalmadı yok maf sönsörü yok egr yok bilmem ne bir türlü sonuca gidemedik bana fikir verebilecek arkadaşlardan bilgi almak isterim.

 19. blank Emre dedi ki:

  İ30 lpgli otomatik aracım seyir halinde iken 1 kez tekleme yapıyor sonra araba yığılıyor gaz yemiyor park edip sonra aracı kullanmaya devam ettiğimde sorun yok neden olabilir hayırlı bayramlar.

  1. blank meto dedi ki:

   İyi bayramlar Emre bey; aracınız LPG’li olduğu için LPG kaynaklı sorun olabileceğini düşünüyorum.

 20. blank Nesrin dedi ki:

  Arabam hunday gezz 1.5 dizel 2007 yeni aldim istanbuldan gelirken su birikintisine girdik gaz almadi dinleniyo calisiyo bazen simdi yine gaz almiyo gaz almiyo aldimida kara duman atiyo ustaya götürdük 5 binlira masraf olur dedi sizce napmaliyim

 21. blank Mehmet dedi ki:

  Merhabalar Peugeot 206 dizel aracım var motor ısınınca kapatıp açtığımda gaz yemiyor 1 dakika sonra düzeliyor 1 saat dinlenirse hata vermiyor sorun ne olabilir

 22. blank Ökkeş dedi ki:

  Merhabalar 2004 polo 1.4 benzinli aracım var. 350 km yol gittikten sonra bir süre aracım gaz yememeye başladı hararet mi yaptı acaba dedim ama kaputu açtım göstergeye baktım herhangi bir sorun görünmüyordu. arada araba gaz yemiyordu 70-80 km boyunca öyle gitmeye devam ettim. 120 km hızla gittim gaz gitti devir 2200e falan düşünce kendiliğinden tekrar geldi
  Daha sonra sorun kendiliğinde ortadan kalktı tekrar yola çıkacağım ustalar bir sorun bulamadılar. Benzin filtresi eskimiştir diye değiştirdim. Şanzıman yağını kontrol ettiler. Neye baktırmak gerekir anlamadım. Hatta bir süre sonra motor çalıştırmayı durduruyor araba duruyor. Bir de 350 km boyunca klima açık gittik acaba o mu çok yordu bir süre kapalı gittik sonra açtık geri kapattık ama o da sonradan aklıma geldi bilemiyorum.

  1. blank Ökkeş dedi ki:

   Son 200 kmdir arabada sorun yaşamadım ama anlamadım bir şey.

   1. blank Abdurrahim Mercan dedi ki:

    Benim araç hyundai accent era benzin lpg sıralı sistem aracım yarım gazı geçince araç yığılıyor tekrar ayağımı yarım gaza getirince düzeliyor bu durumu hem gazda hem benzinde yapıyor sebebi ne olabilir

 23. blank ömer feyyaz dedi ki:

  Merhaba ustam, aracım 2013 model benzinli +LPG fluence dir. Aracım yokuş çıkarken ve ani gaza basmada gaz yemiyor sarsıntı oluyor ardından ekranda vites kutusunu kontrol ettiriniz uyarısı veriyor sorun neden kaylanmaktadir? Yardımlarınız için tesk

  1. blank ömer feyyaz dedi ki:

   aracim yari otomotik vitestir.. üstteki sorunun devamıdır

  2. blank Abdurrahim Mercan dedi ki:

   Benim araçta da aynı sorun var sebebi neymiş öğrendin mi banada bilgi verirmisin

© 2020 Konuaraba.com - Tüm Hakları Saklıdır.