Bel Altı Boya Nedir ? ( Detaylı Anlatım )

Bel Altı Boya Nedir ? ( Detaylı Anlatım )

İkinci el araç satın alacağımız zaman bel altı boya kavramıyla sıklıkla karşılaşırız. İkinci el araç ilanlarında sıklıkla karşılaştığımız bel altı boya nedir? Birtakım teknik tanımları da içine alan bel altı boya neden yapılır? Dahası bir araç ilanında bel altı boyalı uyarısı varsa ne anlamalıyız? İşte yanıtı merak edilen bu sorulara dair en ayrıntılı yanıtlar!

İkinci el araç satın alırken en çok dikkat edilen kriterlerin başında boya durumu yer alır. Kaputta ya da tavandaki boyalar çoğu zaman aracın değerini doğrudan etkiler. Yine araçta fazlaca boya durumun ortaya çıkması, ikinci el aracın fiyatını da düşürecektir. Böyle durumlarda ‘’aracım bel altı boyalıdır’’ cümlesiyle sıklıkla karşılaşırız.

Esasında bel altı boyalı kavramının kimi zaman istismar edildiği de bilinmektedir. Yani standart bel altı olarak tanımlanan bölgelerin haricindeki boyalar da kimi zaman bel altıymış gibi isimlendirilmektedir. Bundan dolayı da bel altı boya nedir? Sorusunun yanıtını biliyor olmak, bu tür sorunlarla karşılaşmamızı da engellemektedir.

Genelde bel altı boya kavramı araçlarda çıta olarak tabir edilen bölümlerin altındaki boyalı alanlar anlamında kullanılır. Ancak bel altı boya demek; tavan haricindeki tüm parçaların boyalı olabilmesi anlamına gelmektedir. Bundan dolayı kaput dahi bel altı boya tanımının içerisinde yer almaktadır. İşte bel altı boya denildiğinde karşımıza çıkan bölümler:

  • Kaput
  • Ön tampon
  • Aracın yan kapıları
  • Aracın sürücü kapısı
  • Aracın çamurluk bölümleri

Bütün bu bilgiler ışığında bel altı boyalı araçların takla atmadığına dair bir tespit yapılabilmesi de mümkündür. Çünkü bel altı boyalı olan araçlarda tavan bölümünde hiçbir şekilde boya işlemi olmaz. Yine de bel atlı boya ile etek altı boya kavramının sıklıkla karıştırıldığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu kapsamda etek altı boyalı kavramını biliyor olmak, hatalı yaklaşımların da önüne geçecektir.

Etek Altı Boyalı Ne Demek?

Bel altı boyalı kavramıyla etek altı boyalı kavramları çoğu kez birbirleriyle karışmaktadır. Her iki kavramla da ikinci el araç ilanlarında sıklıkla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bel altı boya, aracın tavan bölümü haricinde diğer bölgelerde yer alan boyalar olarak tanımlanmaktadır. Etek altı boyaysa, aracın sağ ve sol tarafında yer alan çıtanın alt kısmındaki boyalı parçalar anlamına gelmektedir. Dolayısıyla etek altı boyayla bel altı boya kavramı kesinlikle birbirlerinden farklıdır. Düz mantık olarak etek altı boyanın araçta daha az hasar olduğu anlamına geldiğini ifade etmek de mümkün olur. Yine de net bir yanıt alabilmek için satın almayı düşündüğünüz ikinci el aracı mutlaka bir uzmana göstermelisiniz.

Bel Altı Boya Neden Yapılır?

Pek çok farklı nedenden dolayı bel altı boyama işlemi yapılmaktadır. Bir kaza sonrasında oluşan kaporta hasarının tamiri noktasında boyama ihtiyacı ortaya çıkar. Şayet aracın  tavan bölümü hariç diğer farklı bölümlerinde boyama ihtiyacı ortaya çıkarsa böyle durumlarda bel altı boyama işlemi yapılmaktadır. Elbette ki boya işleminin yapılması aracın değerini de düşürmektedir. Bundan dolayı boyanın hangi bölümde olduğunun tespit edilmesi şarttır.

Elbette ki hemen herkes boyası az olan hatta mümkünse hiç boyası olmayan araç almak ister. Yani bir şekilde kazaya bulaşmamış ikinci el aracı almayı hemen herkes ister. Ancak kimi durumlarda araçlarda boya işlemi kaçınılmaz olur. Bu durumda olabildiğince az parçası boyanmış araç almak için detaylı bir araştırma yapmak da şarttır. Kimi zaman aracın boyalı parçalarını tek tek yazmak yerine ilan sahiplerinin bel altı boyalıdır, etek altı boyalıdır, tarzında açıklama ekledikleri de bilinmektedir.

Bel altı boya işlemi çoğunluk hasarlı kazalar sonrasında yapılmaktadır. Yani kaputta, kapılarda ve tavan hariç diğer bölümlerde meydana gelen kaporta hasarlarında bel altı boya işlemi yapılmaktadır. Yine kimi zaman bölgesel bazda güneş yanığı sorunları da araçlarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Tam da bu noktada güneş yanığının estetik görünüme zarar verdiğini ifade edebiliriz.

Güneş yanığından kaynaklı boyamalarda şayet tavan dahil değilse bu tür boyalar da bel atlı boyama işlemini şart kılar. Ayrıca kimi zaman araçlarda dolu göçükleri vs durumları olabilir. Bu tarz sorunların tamiri sırasında şayet kaportada bir hasar ortaya çıkarsa böyle durumlarda da bel altı boya işlemi yapılır. Görüldüğü üzere bel altı boya işlemi pek çok farklı durumdan kaynaklı olarak yapılmaktadır.

blank

bel altı boya

Bel Altı Boyanın Avantajları Nelerdir?

Günümüz koşullarında sıklıkla karşılaştığımız bir uygulama olan bel altı boyanın avantajları nelerdir? Bel altı boya her şeyden önce araçta meydana gelen hasar durumunun tamirini mümkün kılar. En azından aracın estetik görünüm noktasında ilk günkü gibi görünmesini mümkün kılar. Yine bel altı boyalı araçların kaza durumunda tavandan hasar almadığı kanısı da hakimdir. Bu da doğal olarak aracın ağır hasarlı olmadığı düşüncesini ortaya çıkarmaktadır.

Bel Atlı Boyanın Dezavantajları Nelerdir?

Elbette ki araçta boya olması demek bir kaza durumunu da işaret eder. Bundan dolayı boyalı araçların fiyatları da doğal olarak düşecektir. Esasında burada önemli bir konuya dikkat çekmek şarttır. ‘’Bel altı boyalıdır’’ kavramıyla ‘’Etek altı boyalıdır’’ kavramını birbirine karıştırmamak gerekmektedir. Burada en temel kriter bel altı boyalı araçlarda kaput da boyalı olabilir. Ancak etek altı boyalı araçlarda kaput boyalı parçalara dahil değildir.

Özellikle tavandan sonra en çok dikkat edilen parçanın kaput olduğu (kaporta için) göz önünde bulundurulduğunda bel altı boyalıdır, ilanıyla karşılaştığınız kaputun boyalı olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Böylece beklenmedik bir hasar durumuyla karşılaşmamış olursunuz. Bütün bu bilgiler ışığında yine de bel altı boyalı araç satın alınır mı? İşte detaylar!

blank

Bel Altı Boyalı Araç Satın Alınır Mı?

Hemen herkes araç satın alırken bütçesi ölçüsünde bir araştırma içerisinde yer alır. Sıfır araçların fiyatlarının ikinci el araçlardan çok daha fazla olması doğal olarak uygun fiyatlı bir şekilde araç almak isteyenlerin ikinci el piyasasına yönelmelerine sebep olur. Bu kapsamda ikinci el ilanlarını detaylı bir şekilde okumak şarttır. Yine ikinci el ilanlarında yer alan kavramların net tanımlarını da biliyor olmak şarttır. Tam da bu noktada bel altı boya nedir? Sorusunun yanıtını biliyor olmak, birtakım riskli durumlardan korunmanızı da sağlar. İkinci el araç satın alırken şayet bel altı boyalıdır, tabiriyle karşılaşırsanız, aracı bir oto ekspertize göstermenizde fayda vardır. Böylece aracın net durumuyla ilgili isabetli bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Araçlarda Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.