EPC Nedir? EPC Işığı Neden Yanar?

EPC Nedir? EPC Işığı Neden Yanar?

Teknolojinin gelişmesi elbette ki araçlara da yansımaktadır. Araçlarda kullanılan sistemlerin değişmesi, konforu ve rahatlığı da sağlamaktadır. Bu aşamada EPC Nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Araçlara eklenen bir sistem olan EPC, kontrol anlamında kolaylık ve rahatlık sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde araçta yer alan tüm elektrik aksanı rahatlıkla kontrol edilmektedir. Böylece herhangi bir şekilde araçta meydana gelen sorunun da erken bir dönemde saptanması mümkün olmaktadır.

Her araçta olmasa bile bazı markalarda kullanılan bu sistem, teknolojinin geliştiğini göstermektedir. EPC sisteminin araçlarda olması arabada bulunan birçok sorunun da görülmesine neden olur. Kontrol panelinde yanan lambalar, anında çıkan sorunları göstermektedir. Bu alanda bu sistem, araçların kontrolünün sağlanması için idealdir. Bakım zamanlarının gelip gelmediği rahat bir şekilde anlaşılır.

EPC Anlamı Nedir?

İngilizce bir kelimenin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Açılımı, “Elektronik Power Control”dür. Arabalarda bulunan elektrik aksamı bu sistem sayesinde rahatlıkla kontrol edilmektedir. Araçların içinde bulunan kontrol panellerinde EPC Lambası bulunmaktadır. Bu lamba araçlarda, elektronik güç sisteminin ve kontrolünün olduğu göstermektedir. EPC kavramı son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan bir kavramdır. Bundan dolayı da bu kavramın kelime anlamı sıklıkla merak edilmektedir.

EPC Işığı Ne Demek?

Araçların içinde bulunan kontrol panelinde EPC ışığı bulunmaktadır. Bu ışık yandığında arabanın servise götürülmesi gerekmektedir. Önemli olan durum ise EPC ışığı yandığını görür görmez aracın götürülmesidir. Aksi halde bu durum tehlikeli durumlara sebep olabilir. Çünkü EPC ışığı yandığı halde aracınızı kullanmaya devam etmeniz; çok daha büyük sorunların davet edilmesi anlamına gelecektir.

EPC ışığının yanması arabadaki birçok donanımsal hatayı gösterebilir. Direksiyon, fren sistemi, ABS vb. alanlarda sorunlar olmuş olabilir. En iyi şekilde EPC nedir? ve arızaları nasıl giderilir? Sorularına uzman bir kişiden cevap almak gerekmektedir. EPC’de oluşan bir sorunun çözülmesinin ardından, lamba kendiliğinden sönecektir. Özellikle son zamanlarda EPC ve motor arıza ışığı neden yanar? Tarzındaki soruların sayısında ciddi oranda bir artış yaşanılmaktadır.

Motor Arızası

Epc nedir?

EPC ve Motor Arıza Işığı Neden Yanar?

EPC ışığı, araçta bir sorun olması durumunda yanmaktadır. Motor arızası ışığı da bu sebeple paralel olarak yanabilir. Eğer EBS sisteminde bir problem oluştuysa yine EPC ışığı yanarak, arıza sinyali verecektir. Böyle bir durumda aracın hemen bir bakıma getirilmesi gerekmektedir. Ancak EPC ışığının yanması birçok alanda arıza sinyali anlamına da gelebilir. Bu arızalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Motor sensörlerinin arızalanması,
  • Motorun arızalanması,
  • Gaz kelebeğinin gövde arızası,
  • Fren pedalında ya pedal anahtarında sorun olması,
  • Direksiyonda bir sorun olması,
  • ABS sorunu olması,
  • Kablolarda bir sorun olması,

Gibi durumlarda EPC ışığı yanacak ve sürücüye sinyal verecektir. EPC nedir sorusuna, arabada bulunan tüm elektronik sistemlerin kontrolü olarak cevap verilebilir. Söz konusu arızaların ortaya çıkması sonrasında erken bir dönemde tamir ettirmek, olası büyük arızaların da önüne geçilmesi anlamına gelir.

EPC Işığı Nasıl Söndürülür?

Aracınızda bulunan EPC ışığı yanmış ise, fiyat ve zamandan tasarruf açısından kolay bir söndürme yöntemi bulunmaktadır. Aracı OBD2 tarayıcı aracılığı ile bilgisayara bağlamaktır. Bu şekilde taktığınız bilgisayarda karşınıza çıkan kodlar, arızanın nereden geldiğini anlamanıza yardımcı olur ve kolay bir şekilde söndürmenize de yardım eder.

EPC ışığının yanması sadece motor ile ilgili olmayabilir. Direksiyon ve fren sisteminde arıza olduğu zaman bu lamba yanmaktadır. Bu noktada can güvenliği tehlikede olabilir. Bu durumda acil bakım şarttır. Yine tarayıcının, bilgisayara bağlanarak direksiyon ve fren kodlarının girilmesi ile lamba söndürülür. EPC nedir ve yandığında nasıl söndürülür sorularına bu şekilde cevap verilebilir.

Yorumlar

  1. blank Apo dedi ki:

    Epc arızası nasıl söndürülür ustam.