Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Amortisör araç için oldukça önemli bir vazife üstlenir. Konforlu sürüşün başlıca kontrolünde, amortisör bölmesinin sorumluluğu büyüktür. Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır konusunda bilgi sahibi olan araç sahipleri daha güvenli ve kontrollü sürüşe merhaba diyebilecektir. Bunun için, genel sürüş deneyimlerini birleştiren ve tecrübe ile bilgi birikiminin sonucu olarak, arızanın ortaya çıktığı nasıl fark edilir sorusu üzerine odaklanılacaktır.

Araç sakinleri için Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır sorusuna verilebilecek başlıca cevaplar şu şekilde sıralanabilir;

 • Seyir halinde çukura girildiğinde araç içinde de fark edilen tokurtu sesi,
 • Direksiyonun sağ ve sol yönlerine doğru çevrilmesi ile oluşan gıcırtı sesleri,
 • Aracın dönüşü sırasında oluşan esneme sonrasında ortaya çıkan ve kolaylıkla fark edilebilen sesler,
 • Ani fren ve gaz pedallarına yapılan müdahaleler sırasında oluşan seslilik de yine aracın amortisör takozunda meydana gelen arızaya delalet oluşturur.

Amortisör Hakkında Genel Bilgiler

Amortisörlerden bahsetmek gerekirse, öncelikle araçlar için hayati olmasa da oldukça kritik bir role sahip oldukları kabul edilmelidir. Yaylı kaldıraç sistemine sahip olan amortisörler, araçlarda tekerlek bölgesinde bulunur. Aracın bozuk satıhlara girdiğinde dengesinin bozulmasını, ani kinetik enerjinin aracı bozmasını engellemek maksadına sahiptir. Yaylar yardımıyla ani ve bozucu etkiye sahip olan yol müdahalelerinin olumsuz etkileri, en aza indirgenir.

Peki, araç için bu denli önemli bir vazifeyi üstlenen amortisörler, nasıl arıza verir. Arıza verdiğinde, aracın konforu mu bozulur ya da daha ileri seviye sorunlarla mı karşılaşılır. Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır sorusu bu tarz sorunsal yaşayan ya da yaşaması muhtemel kişiler için yol aydınlatıcı nitelikte olabiliyor. Özellikle araçlarında sürüş geçmişi sınırlı olan taze şoförlerin yönlendirilmesi, oldukça önemli bir görevdir.

blank

Aracınız çukurlarda veya esneme esnasında gıcırdama gibi sesler çıkartıyor ise amortisör takozunun eskidiğini anlayabilirsiniz.

Amortisör Takozu ve Arızanın Önemsenmesi

Araçlarından ses gelen sürücüler, anormallik sezdikleri durumlarda akıllarına ilk olarak ön takımda oluşabilecek arızalar gelir. Bu nedenle de aracın rot balans ayarına sokulmasının yeterli kalacağına inanılır. Öyle ki, sürücülerin büyük kısmı amortisör takozu arızasının ortaya çıkmış olmasına ihtimal dahi vermez. Nitekim böyle bir araç materyalinin varlığından haberdar olunmayabilir.

Doğru teşhis konulamayan araçlarda zaman içinde sorunun büyüdüğü, büyümese bile araçta görülen anormal ses varlığının ortadan kalkmadığı görülecektir. Kimi zaman yanlış teşhisin boyutu ilerleyecek ve alakasız parça değişimleri, işleyen yapının da bozulmasına neden olacaktır. Sizde, ilk paragraflarda verilen Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır ile ilgili uyarıları dikkatle takip etmeli ve sizin için verilen tavsiyeleri dikkatle takip etmelisiniz. Bu sayede, gereksiz masraftan ve uzayan sorunlardan kısa adımlarla kurtulabilirsiniz.

Konforlu sürüş yolunda, engebeli arazilerin araca ve araç sakinlerine etkisini en aza indirmeyi hedefleyen amortisörlerde arıza görülebilir. Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır sorusu üzerinde belli başlı göstergeler ifade edilmiştir. Yol konforunu ve güvenliğini önemseyen şoförler için bu öneriler dikkatle takip edilmelidir.

Amortisör Takozu Nasıl Değiştirilmektedir?

Amortisör takozu değişimi için Z rot adı verilen ve amortisör hattında yer alan bağlantı elemanı dikkatle sökülür. Bahsedilen elemanın sökülmesi için araç lift yardımıyla kaldırılarak, dikkatli bir şekilde sökme işlemine geçilmelidir.

Araç teker poyrasına bağlantı sağlanan iki tane saplama vidası da söküldükten sonra, araç amortisörleri boşa çıkar. Helezon yay adı verilen iç kısmın da sökülmesi ile birlikte amortisörler artık söküme hazır hale gelmiştir. Arıza görülen kısımlar dikkatle ayrılır. Sağlıklı parçalara yeni parçalar da eklenerek, amortisörün araca tekrar montesi sağlanır. Bu aşamadan sonra aracınızda, amortisör takoz sorununa bağlı belirtiler ortadan kalkar.

Trafikten Çekme Belgeli Araç Kullanmanın Cezası

Yorumlar

 1. blank Mehmet dedi ki:

  Aracım 2005 model c3 soğuk havalarda ön amortisör kısımlarından ses geliyor. Büyük ihtimalle plastik takozlarından düşünüyorum.

  1. blank meto dedi ki:

   Öncelikle merhaba; sizlerinde tahmin ettiği gibi yüksek ihtimalle takozlar ses yapmaktadır.