Kontağı Kapatınca Farlar Kapanmıyor?

Kontağı Kapatınca Farlar Kapanmıyor?

Kontağı kapatınca farlar kapanmıyor? Diyorsanız, can sıkıcı bir sorun yaşıyorsunuz demektir. Araç kontağınızı kapattığınızda araçların farlarının yanmaya devam ettiğini görmüşsünüzdür. Bu aslında yanlış bir bilgidir denilebilir. Kontağı kapatmanın ardından aracın farları söner fakat park lambaları yanmaya devam edecektir.

Uzun ve kısa farların yanma işlemi kontağı kapattığınız anda kesilecektir. Eğer aracınız yeni model bir araçsa anahtarı kontaktan alıp sürücü kapısını açtığınızda farlarınızın yanık olduğu uyarısını alacaksınız. Bu durumda farları kapatmanız yeterli olacaktır.

Farlar dışında eğer aracınızı caddeye veya işlek bir alana park ediyorsanız kontağı kapatıp araçtan çıktığınızda park lambalarınız yanmalıdır. Kısa süreli bir park işleminde aracınızın fark edilebilmesi için park lambalarını yanık bırakmanız yararınıza olacaktır.

Özellikle aracınızın kontağını kapattığınız halde farlar kapanmıyorsa mutlaka bu sorunu gidermelisiniz. Şayet bu tarz bir sorunu erkenden tamir ettirmezseniz, bu ilk önce akünüzü vuracaktır. Bununla birlikte aracınızın farlarının kapanmaması gündeme geldiği zaman manuel olarak bir an önce farlarınızı kapatmanızı öneriyoruz. Peki, kontağı kapatınca farlar neden kapanmaz? İşte ayrıntılar!

Kontağı Kapatınca Farlar Neden Kapanmaz?

Araçlarınızdan inerken kontağı kapattığınızda kimi zaman farlar yanmaya devam eder. Bu sıklıkla karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte ara ara kullanıcıların başına gelebilmektedir. Eğer aracınız yeni model bir araçsa kontağı kapattığınız anda farlarınızın kapanmadığı uyarısını alacaksınız. Bu durumda farları manuel olarak kapatmanız işinize yarayacaktır. Bu durumun dışında kontağı kapatıp araçtan indiğinizde park lambalarının yandığını sıklıkla görürsünüz.

blank

Far Kapanmıyor?

Kısa süreli bir park etme süreciniz olacaksa bu lambaların açık bırakılması aracınızın fark edilmesi için oldukça önemli olacaktır. Farlarınız konusunda da bahsettiğimiz gibi araçtan inerken kontrol edip yanmaya devam ediyorsa kendiniz bizzat farlarınızı kapatabilirsiniz. Bütün bu bilgiler doğrultusunda kontağı kapatınca farlar kapanmazsa ne yapılmalı? İşte bu soruya dair merak ettiğiniz bütün ayrıntılar!

Kontağı Kapatınca Farlar Kapanmazsa Ne Yapılmalı?

Çoğu zaman aracın kontağını kapattıktan sonra farların kontakla birlikte kapanmadığını görürüz. Araçtan indiğimizde farların hala yanmaya devam ettiği görülür. Bu sık sık karşılaşılan bir durum değildir fakat bazı durumlarda başınıza gelebilir.

Aracınız yeni model araçlardan ise kontağı kapatmanızın ardından araçtan çıkarken kapıyı açtığınız anda farlarınızın kapanmadığı uyarısını alacaksınız. Bu uyarıyı almadan da farların açık kaldığını görebilirsiniz. Bu durumda aracın içine girip farlarınızı manuel olarak kapatmanız gerekecektir. Farlarınız dışında kontağı kapatmanıza rağmen park lambalarının yandığını da görmüşsünüzdür.

Acil bir işiniz varsa ve kısa sürede tekrar hareket edeceksiniz, park lambalarını kapatmamanız sizin ve aracınızın yararına olacaktır. Yol üstündeki araçlar tarafından fark edilecek ve kaza riskini minimuma indirecektir. Bu noktada kontağı kapatınca farların kapanmaması arızası karşımıza çıkmaktadır.

Kontağı Kapatınca Farlar Kapanmaması Arızası

Yeni bir araç aldığımızda ilk kez satın alıyorsak veya daha önceden kullanmadığımız modelde bir araçsa bilmediğimiz sorunlar çıkabilir. Bunlardan biri de kontak kapatılmasına rağmen farların yanmaya devam etmesidir. Bu durum çoğunlukla kolay bir şekilde çözülebilir. Yeni model araçlarınızda kontağı kapatıp araçtan inerken farların yanmaya devam ettiği uyarısını alırsınız fakat eski modellerde bu böyle değildir.

Kontağı kapatmanıza rağmen farlarınız yanmaya devam ediyorsa manuel olarak kapatma yoluna başvurabilirsiniz. Herhangi bir şekilde farlarınız kapanmıyorsa oto sanayiye götürebilir veya aracınızın servisine başvurabilirsiniz. Çoğu zaman çözüm basit olsa da sebebi bilinmeyen sorunlardan kaynaklı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Birçok sorunu kendi başımıza çözeceğimizi düşünsek de daha büyük sıkıntılara yol açmamız mümkündür. Bu durumlarda servislere başvurmak en doğru çözümdür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.