Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı?

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı?

Araba hararet göstergesi kaç olmalı? Arabalarda hararet göstergesinin ortalama 85 – 90 arasında olması normal değer olarak kabul edilmektedir. Arabadaki hararet göstergesinin aracın motor durumuyla ilgili net bilgi verdiği unutulmamalıdır. Şayet hararet göstergesinde yer alan uyarılara dikkat etmezseniz, beklenmedik maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.

Araçlarda, su ve hava soğutma sistemi olmak üzere iki adet soğutma sistemi bulunmaktadır. Araçlarda bulunan silindirlerin içinde patlama meydana gelir. Meydana gelen bu patlamalar sonucunda ise ortaya yüksek dereceli ısı ortaya çıkar. Bu ısı motorun çalışması anında ortaya çıktığı için kontrol altına alınması gerekir.

Eğer kontrol edilmezse yalnızca birkaç dakika içerisinde motorda tahribat oluşur. Motor çalışır vaziyetteyken soğutma sisteminin sağlıklı çalışması sonucunda 85-90 gösterge normal olarak kabul edilir. 85-90 arasındaki değer bazı zamanlar 100 değerine çıkabilir. Ancak motorun çalışma mantığı göz önüne alındığında bu değerin hemen inmesi gerekir. Eğer inmiyorsa ve devamlı olarak 100 değerindeyse radyatör fanı ile ilgili bir sorun oluşmuş olabilir.  Peki, araçta hararet kaç olursa tehlike başlar? İşte detaylar!

Hararet Kaç Olursa Tehlikeli?

Benzinli ya da dizel araçların çalışması için fosil yakıtların yakılmasının sonucunda enerji açığa çıkmaktadır. Bu sayede araç hareket eder. Bazı durumlarda araçlarda aşırı bir sıcaklık yaşanır. Bu istenmeyen bir durumdur. Ortaya çıkan bu sıcaklık yanma sonucunda ortaya çıkar. Bu durum araçlarda hararete neden olur. Bu da beraberinde can sıkıcı sorunları getirmektedir.

Hararet sonucu araçtan duman yükselmez. Ancak gösterge panelinde bulunan ibre kırmızı bölüme gelir. Hararet genel olarak 85-90 değerinde olmaktadır. 90 değerinin üstüne çıkan hararet önerilmez ve tehlikelidir. 90’ın üzerine çıkan hararet ibresinde motorun çok ısındığı anlaşılır. Böyle bir durumda anında araç kenara çekilir. Gerekli kontrollerden sonra gerekli işlemler yapılarak, aracın düzelmesi sağlanır. Peki, hararet göstergesi yanınca ne yapılmalıdır? Nasıl bir önlem alınmalıdır? İşte detaylar!

blank

Hararet Göstergesi Kaç Olmalı?

Hararet Göstergesi Yanınca Ne Yapılır?

Araçlarda hararet yapması sık yaşanmasa da herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Eğer hararet göstergesi 90’ı geçerse tehlikeli bir sorun var demektir. Hararet göstergesinin 90 değerini geçmesi önerilmez. 90’ı geçtiği takdirde öncelikle araç gölge bir yere çekilir. Ardından kontak ve klimanın kapatılması gerekir. Bu aşamada dikkatli davranmak her zaman önerilmektedir. Zira araçta hararet göstergesi yüksekse güvenlik riski de var demektir.

Kaputun açılıp bir süre beklemesinin ardından radyatör kapağı açılır. Ancak radyatör kapağının hemen açılması önerilmez. Tamamen soğumayan aracın radyatör kapağından çıkan sıcak su ellere ve yüze zarar verebilir. Araçta su kaybına bağlı bir hararet yaşanmışsa su eklenmesi ile sorun çözülebilir. Ancak su seviyesi normalde ise bir tamirci çağırmak ya da en yakın tamirciye gitmek gerekmektedir.

Hararet Göstergesi Nerede Durmalı?

Araçlarda sık sık yaşanan hararet, motorla ilgilidir. Hararet göstergesinde yüksek rakamların görülmesi halinde anında işlem yapılmazsa, daha büyük problemler yaşanabilir. Hararet göstergesindeki yüksek seviyeler ya da motordan çıkan dumanlar, hararetin en büyük belirtilerindendir. Soğutma sıvısının azalması ya da soğutma fanının bozulması sonucunda hararet yaşanabilir.

Araçlarda yer alan hararet panelinden aracın hararet yapıp yapmadığı anlaşılmaktadır. Motor çalışır vaziyetteyken hararet panelinin 90 seviyesinde olması gerekir. 90, hararet panelinde görülebilecek en normal değerdir. Bazı durumlarda motorun çalışmasına bağlı olarak hararet paneli 100’e kadar çıkabilir. Fakat bu değerin kısa bir süre içinde inmesi gerekir. Hararet göstergesindeki bulunan 90 değerinin aşılması durumunda, sürücünün motorda bir sorun olmasından şüphelenmesi gerekir.

Araba Motor Arızası Verdi Ne Yapmalıyım?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.