Keyfi Plaka Değişikliği

Keyfi Plaka Değişikliği

Son zamanlarda keyfi plaka değişikliği uygulamasının yoğun bir şekilde ilgi gördüğünü ifade edebiliriz. Çünkü aracının plakasından memnun olmayan araç sahipleri, kendi gönüllerinden geçen plakalara sahip olmak için, keyfi bir şekilde araçlarının plakalarını değiştirmeyi tercih etmektedir. Peki, keyfi plaka değişikliği nasıl yapılır? Şayet aracımızın plakasını değiştirmek istersek, bu işlemin bize maliyeti ne kadar olur? İşte tüm ayrıntılar!

Günümüzde özellikle beyler arabalarına oldukça önem vermektedir. Arabaları söz konusu olduğunda her şeyin araçlarına özel olmasını isterler. Araçların kendine özel yapılabilecek pek çok yeri ve parçası vardır. Bunlardan biri de kişiye özel plakalardır. Araba merakı olan çoğu kişi plakalarının da özel olmasını isterler. Bu sebepten keyfi plaka değişikliği yapmaktadırlar.

Kişiler kendilerine özel bir plaka almak isteyebilir bu günümüzde birçok kişi tarafından yapılmaktadır. Bazı kişiler plakalarını özelleştirirken tuttukları takım, isim kısaltmaları ya da baş harflerini kullanmaktadır. Plaka değiştirmek istediğinizde unutmamanız gereken yeni plakanızın da sadece üç harf kombinasyonu olmalıdır. Plakanızı değiştirmenin bazı şartları ve belli bir ücreti vardır. Bu ücretler genellikle plakadan plakaya değişkenlik göstermektedir.

Keyfi Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Plakanızı değiştirmeye karar verdiyseniz öncelikle yeni plakanıza karar vermelisiniz. Sonrasında almak istediğiniz plakanın boşta olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Plakanın boş olduğunu öğrenmek için emniyet müdürlüğüne gidebilirsiniz. Araştırmalarınız sonucunda almak istediğiniz plaka boşsa yani kimse tarafından kullanılmıyorsa ayırtmalısınız.

Plakanızı ayırttıktan sonra ücretini ödemeli ve makbuzunu almalısınız. Notere gittiğinizde devir işlemleri başlamadan önce görevlilere bildirin. Notere sonrasında şoförler ve Otomobilciler esnaf odasına plakanızı verin. Ardından plakanızı bastırın ve teslim alın sonrasında aracınıza takıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

Keyfi Plaka Değişikliğinin Maliyeti Ne Kadardır?

Genellikle plakanızı değiştirmek istediğinizde Türkiye de her yerde fiyatların ayni olduğunu düşünülür ancak öyle değildir. Büyük şehirlerde fiyatlar diğer illere göre daha pahalıdır. Ayrıca büyük şehirlerdeki nüfus yoğunluğundan dolayı plaka değişikliği işleminiz daha uzun sürer. Plaka değiştirme işleminizin kısa sürede bitmesini istiyorsanız en azından sorgulamayı internetten yapmanızda fayda vardır.

Genellikle keyfi plaka değişikliği yapmanın tam olarak bir fiyatı yoktur. Çünkü kişisel plaka fiyatlarını emniyet müdürlüğü belirlemektedir. Bu nedenle bazı plakalar 200-300 lira olabiliyorken bazıları ise yüz binlere çıkabilir. Fiyatlar arasındaki bu uçurum farkın sebebi çok talep alma durumuna göre değişmektedir. Genellikle harf kombinasyonlarına olan talep çok olduğunda plakanın fiyatı da artar. Çok yüksek fiyatlı plakalar genellikle takım isimleri ya da siyasetçilerin kullandığı parti isimleri olan plakalardır. Plakanızı seçerken fiyatını da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Sizin için yüksek maliyetli olacak bir plaka almanız ilerde bütçenize bazı sıkıntılar yaratabilir.

blank

Plaka değişikliği nasıl yapılır?

Keyfi Plaka Değişikliği İçin Muayene Şart Mıdır?

Plaka değişikliği yaparken uyulması gereken aşamalar vardır. Plaka değişikliği yaparken muayene şart değildir. Ancak bazı şartlar vardır bu şartları yerine getirmediğiniz takdirde plaka değişikliği yapamazsınız. Almak istediğiniz plaka da muayene şart değildir ancak plakanızın plaka yönetmeliğine uygun olması gerekir. Günümüzde genellikle üç harfe kadar izin verilir.

İlerleyen yıllarda araç sayılarının artmasından dolayı dördüncü harfe izin verilebilir. Ancak şuan için yalnızca üç harf olmalıdır aksi takdirde plaka alımını gerçekleştiremezsiniz. Plakaların geçerli olabilmesi mutlaka noter onaylı olmalıdır. Noterden onaylanmamış plakalar takılan araçlar ile gezmek bir suçtur. Keyfi plaka değişikliği yaparken her şeyin usulüne göre işlemesi gerekir. Bütün bu bilgiler ışığında günümüz koşullarında aracınızın plakasını değiştirmeyi istediğinizde 400 TL ile 500 TL arasında bir maliyet karşınıza çıkacaktır.

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.