Özel Plaka Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir

Özel Plaka Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir

Birçok vatandaşın isteği olan, özel plakanın nasıl alınacağına dair bütün bilgilere aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz. Özel plaka nasıl alınır? Özel plaka almanın şartları nelerdir? Özel plaka almak için istenilen belgeler nelerdir? Özel plaka satışı yapılabilir mi? Özel plaka almaya dair aklınıza takılan tüm soruların cevabı aşağıdaki yazımızda bulunmaktadır.

Birçok insan araçlarının daha kişisel olmasını istemektedir. Araç sahipleri, kimi zaman boyasını kimi zaman iç dizaynını değiştirerek aracı kişiselleştirir. Aracı kişiselleştirmenin bir başka ve çok tercih edilen yolu ise tuttuğunuz takımın, kendi adınızın veya soyadınızın kısaltmasının plakada bulunmasıdır.

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Özel plaka alımı sıfır ve ikinci el araçlarda birkaç farklılık hariç hemen hemen aynıdır.

Sıfır araçlarda; öncelikle almak istediğiniz plakanın, emniyete giderek veya emniyetin web sitesi egm.gov.tr üzerinden aratarak kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer plaka boşta ise rezerve etmelisiniz. Rezerve işlemi tamamlandıktan sonra, emniyete giderek belli bir miktar bağış yapmalı ve yaptığınız bağışın makbuzunu almalısınız. Makbuz ile birlikte notere gitmeli ve özel plaka isteğinizi belirtmelisiniz. İşlemlerin sonrasında noterin verdiği belgeyi alarak Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na gidip 15-30 dakika gibi kısa bir sürede plakalarınızı teslim alıp aracınıza takabilirsiniz.

İkinci el araçlarda; Sıfır araçlar için anlattığımız gibi, istediğiniz plakanın kullanılıp kullanılmadığı öğrenip eğer kullanılmıyorsa ayırtmanız gerekmektedir. Plaka ayırma işleminden sonra, emniyete giderek belli bir miktarda bağış yapmalı ve yaptığınız bağışın makbuzunu almalısınız. Makbuzunuzu aldıktan sonra aracınızın ön ve arka plakalarını çıkartmalı ve çıkarttığınız plakalar ile birlikte notere gitmelisiniz. Daha önce plaka değişikliği yapılacağı konusunda bilgilendirdiğiniz noter görevlilerine plakaları teslim etmeli ve plaka değişikliği için aldığınız belgeyi Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na verip, yeni plakanızı bastırıp teslim alabilirsiniz.

blank

Özel plaka alma işlemleri hakkında bilgiler

Özel Plaka Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İstenilen özel plakayı alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde istenilen özel plaka alınamamaktadır.

  • Özel plaka talebinde bulunan şahıs ise, istenilen plaka kodu ile şahsın ikamet adresi uyuşmak zorundadır. Örnek vermek gerekirse, ikamet adresiniz İstanbul’da görünürken 06 kodlu bir araç plakasını alıp kullanamazsınız. Bu şart şirketler için geçerli değildir.
  • Özel plaka başvurusu yaparken istenilen bağış miktarı ödenmelidir. Belirli bir bağış tutarı bulunmamaktadır. İstenilen plakaya göre talep edilen bağış tutarı değişiklik gösterebilir. Takım veya parti kısaltmalarının bulunduğu plakalarda bağış miktarı artmaktadır.
  • Özel plaka alındığı takdirde yılda iki kez zorunlu olarak vergisinin ödenmesi gerekmektedir. Özel plaka vergisinin tutarı, kullanıcının yıllık geliri baz alınarak belirlenir. Bu nedenle belirli bir vergi tutarı bulunmamaktadır. Vergi tutarı şirketler için 5.000 TL ile 15.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Özetlemek gerekirse; Emniyetin talep ettiği bağış tutarı ödenmeli ve şirket adına özel plaka istemiyorsanız, plaka kodu ile ikamet adresinizin uyuşması gerekmektedir.

Özel Plaka İçin İstenilen Belgeler;

Şahıs için istenilen özel plakada, kimlik belgesi istenmektedir. Şirket için istenilen özel plakada ise, son 6 aya ait faaliyet belgesi ve imza sirküleri gerekmektedir.

Özel Plaka Satışı Yapılabilir Mi?

Özel plaka satışı, Türkiye’de bilinen araba ilan siteleri aracılığı ilede yapılabilmektedir. Özel plaka satan veya özel bir plaka arayan insanlar ilk olarak bu sitelere bakmaktadır. İki taraf da fiyatta anlaşmalarının ardından emniyet müdürlüğüne giderek plaka değişim işlemlerini gerçekleştirebilir.

Yukarıda da anlatıldığı gibi, özel plaka alma durumu kısacası plakanın kullanılıp kullanılmadığı, plakanın rezerve edilmesi ve gerekli olan kurumlara istenilen tutarların ödenmesi işlemlerinden oluşmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.