Lastik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Lastik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araçların lastik ölçüleri modeller arasında değişiklik göstermektedir. Daha spor bir görünüm, yola tutma kapasitesi gibi unsurlar nedeniyle lastiklerin ölçüleri değiştirilebilir. Bunun içinde lastik hesabının yapılması gerekmektedir. Peki, lastik hesaplama nasıl yapılır? İşte detaylar!

Lastik ölçüleri her lastiğin ön yüzünde yazmaktadır. Ancak aşırı kullanım veya diğer fiziki nedenlerden dolayı ölçü yazılan yerler silinebilir. Bu durumda araç sahibi lastiklerini bazı bilgiler ışığında kendi hesaplayabilmektedir. Lastik hesabının yapıla bilinmesi için bilinmesi gereken bilgiler şu şekildedir. Lastiğin yüksekliği, genişliği ve çapıdır.

Tüm bu birimler ile işlem yapılırken birimlerin milimetre cinsinden olmasına dikkat edilmelidir. Bu bilgiler biliniyorsa lastik ölçüleri basit birkaç işlem ile hesaplanabilmektedir. İlk olarak yükseklik ve genişlik çarpılarak lastik alanı bulunur. Daha sonra bulunan ölçü çapa bölünür ve lastik hesabı tamamlanır. Lastik çapının ölçümünde ise lastiğin en iç kısmından en dış kısmına kadar olan bölüm yatay olarak ölçülüp hesap yapılmalıdır.

Manuel olarak araç sahibinin lastik ölçüm sonuçlarının doğruluk payının yüksek olabilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle işlemleri birkaç defa art arda yapmalıdır. Lastik hesaplama işlemi son derece hassas olan bir süreci beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı eksiksiz bir şekilde lastik hesaplama işleminin yapılması için bu işleme dair ayrıntıları biliyor olmak şarttır.

Lastik Hesaplama Nedir?

Lastik hesaplama genel olarak lastiğin ebatlarının bulunması işlemine denilmektedir. Bu ebatlar ile aracınızın lastiklerinin yere temas eden kısmını yerden yüksekliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca çap bilgisini de öğrenebilirsiniz. Ebatların bilinmesi lastik değişimlerinde oldukça önemlidir.

Aksi halde lastik hesabının doğru yapılmadığı araçlarda farklı lastik kullanımı bazı sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunlardan en önemlisi yakıtın fazla tüketimidir. Lastik hesaplaması sonucu bulduğunuz lastik ebatlarından farklı bir lastiğin kullanımı sürüş halinde sürtünme katsayısını arttıracaktır. Bu durumda aracın daha fazla zorlanmasına ve doğal olarak tüketimin ve masrafın artmasına neden olacaktır.

Çoğu araç sahipleri tarafından önemsenmeyen bir konu olsa da lastik hesaplama sürüş konforu açısından da oldukça önemlidir. Lastik hesaplama sonucu elde edilen lastik ebatları ise bazı kuralar çerçevesinde ifade edilmektedir. Yani net bir sayısal değeri yoktur. Örneğin hesaplama sonucu elde edilen ölçülerin 196/54 R17 şeklinde ki ifadesine ebat (Lastik hesabı) denilmektedir. Bu değerler her araç için farklı olup hesaplamalar sonucu da değişiklik gösterebilmektedir.

blank

Lastik Hesaplama

Lastik Hesaplamada Dikkat Edilecekler

Yanlış yapılan lastik hesaplamaları sonucu değişen lastikler fazla uzun ömürlü olmamaktadır. Bu nedenle lastik hesaplaması yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumların başında lastik çapı gelmektedir. Lastik çapı ölçülürken mutlaka tek ölçüm sonucuna göre hesap yapılmaması gerekmektedir. Ayrıca çap ölçümleri lastikler üzerinde inç olarak ifade edilmektedir.

Hesaplama sonucunda ki değeri mutlaka inç ölçü birimine çevirmenin de unutulmaması gerekmektedir. Eğer lastik çapının yanlış ölçülüp hesap yapılması durumunda ciddi tehlikeler oluşabilmektedir. Çap oranı en fazla yüzde 3 oranında artabilir veya azalabilir. Bu oranın dışında yapılan hatalı ölçümlerde yeni alınan lastik çamurluk ile uyuşmayacaktır. Ayrıca direksiyon kabiliyeti de değişmektedir. Bu durumda kazaya bile sebebiyet verebilmektedir. Diğer bir dikkat edilmesi gereken kısım ise lastik taban genişliğinin ölçümüdür. Bu kısımlar ölçülerken genellikle hesaplamalar santimetre cinsinden yapılmaktadır. Bu hesabın sonucu ise yanlış çıkmaktadır.

Ölçülen lastik genişliğinin mutlaka milimetreye çevrilmesi gerekmektedir. Son olarak ise lastik hesaplarını manuel olarak yapan araç sahipleri ölçüm sonuçları oto lastik ölçüm ile kıyaslamaları gerekmektedir. Bu durum hata oranını oldukça azaltacaktır. Aracınıza en uygun olan lastiğin alınmasını sağlayacaktır. Lastik hesaplama programları son zamanlarda etkili bir düzeyde hizmet sunmaya başlamışlardır. Peki, lastik hesaplama programları gerçekten de işe yarıyorlar mı?

Lastik Hesaplama Programları İşe Yarar Mı?

Lastik hesaplama programları manuel işlemlere oranla daha fazla işe yaramaktadır. Ayrıca bu tür programların hesap hızı ve doğruluk payı oldukça yüksektir. Ancak program üzerinden lastik hesaplarının yapılması sırasında da dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bazı lastik şirketlerinin lastik ölçüleri her ülke için geçerli değildir. Bu nedenle mutlaka Türkçe olan programların kullanılması gerekmektedir.

Bu programlarda hesap yapılırken bazı bilgilerin araç sahibi tarafından doğru alınması da oldukça önemlidir. Lastik hesaplama programları her araç için yapılabilmektedir. Ayrıca sadece aracınızın lastik hesaplarını hesaplamaz. Ek olarak lastik değişimi isteyen araç sahipleri için değişim yüzdesi de hesaplamaktadır. Genel olarak lastik hesaplama programları sayesinde şu bilgiler öğrenile bilinmektedir.

blank

Lastik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Orijinal lastik çapı, istenilen lastik çapı ve aradaki fark. Tüm bu bilgiler milimetre cinsinden ifade edilir. Ancak program otomatik olarak bir de inç üzerinden hesaplama yapıp kullanıcıya sunmaktadır. Eğer değişim yüzdesi belirlenen orandan fazla ise bu durumda da program uyarı vermektedir. Ancak bu özellik tüm lastik hesaplama programları için geçerli değildir. Hatta lastik değişim oranlarına göre yeni lastiğin artıları ve eksilerini yazan özel programlarda mevcuttur.

Lastik Ebatları Neye Göre Ölçülür?

Lastik ebatlarının ölçümlerinde bazı kriterlerin bilinmesi gerekmektedir. Ölçümler bu kriterlere göre ölçülmesi gerekmektedir. Lastik ebatları aracın performansını, fren mesafe özeliğini değiştirmek için oldukça önemlidir. Ayrıca lastik ebatları aracın yol tutuşunu da değiştirmektedir.

Lastik ebatlarının ölçümü genel olarak lastik taban genişliği ve lastik yanak genişliğine göre ölçülür. Ayrıca ölçünün tam olarak kusursuz bir şekilde ölçülebilmesi için jant çapı ve lastik taşıma kapasitesinin de bilinmesi gerekmektedir. Son olarak ise birde hız sembolü önemlidir. Hız sembolü lastik ebatlarının ölçümünde kullanılmamaktadır. Ancak ebat ölçüm sonuçlarında mutlaka belirtilmelidir.

Tüm bu hesaplamaların ölçüm birimi ise iki farklı şekilde yapılmaktadır. Her iki ölçüm birimi sonuçlarının da birbiriyle karşılaştırılması da oldukça önemlidir. Öte yandan lastik ebat ölçüm sonuçlarının bir yetkili tarafından doğrulanması gerekmektedir. Üreticinin verdiği ölçüler ve ebat ölçümünün dışında ebat ölçülerinin de değiştirilmemesi tavsiye edilmektedir.

Lastik ebat ölçüleri ölçülürken aracın en yeni lastiğine göre ölçüm yapılmaktadır. Bazı durumlarda lastikler arası orantısız erime oluşabilmektedir. Bu durumda ebat ölçümlerinde yanlışlık olabilmektedir. Burada hatalı bir ölçme işlemi beklenmedik sorunları da beraberinde getirecektir.

Oto Lastik Ölçüleri Nasıl Okunuyor?

Araçların lastik ölçüleri genel olarak lastik üzerinde belirli bölgelerde yazmaktadır. Ayrıca araç kataloglarında mutlaka lastik ölçüleri yazmaktadır. Bu ölçüler çoğu araç sahipleri tarafından anlaşılmamaktadır. Çünkü lastik ölçüleri belirli bir kural çerçevesinde yazılmaktadır. Bu çerçeve ışığında da okunmaktadır. Genel olarak bir lastiğin ölçüleri 230/50 R18 92 W şeklinde yazılmalıdır.

Burada ki rakam ve harf lastik ile ilgili farklı ölçüleri ifade etmektedir. Burada ki ilk rakam olan 230 taban genişliğini ifade etmektedir. İkinci rakam olan 50 lastik yanak yüksekliğini ifade etmektedir. 18 rakamı ise jant çapını yani lastik çapını ifade etmektedir. Son rakam olan 92 ise taşıma kapasitesini belirtir.

W harfi ile hızı temsil etmektedir. Dolayısıyla bu özelliklere sahip lastiğin okuması şu şekildedir. 230 genişlikli, 50 yüksekliğe sahip, 18 çaplı 92 taşıma kapasitesine sahip uygun hız kontrolüne sahip lastiktir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.