Hyundai Engelli Araç Fiyatları ( ÖTV Muafiyetli )

Hyundai Engelli Araç Fiyatları ( ÖTV Muafiyetli )

Hyundai engelli araç fiyatları farklı nedenlere bağlı olarak sürekli bir şekilde güncellenmektedir. Bu durum Hyundai engelli araç fiyatları listesi konusunda kapsamlı bir araştırma yapmanın şart olduğu anlamına gelmektedir. ÖTV muafiyeti ile yeni bir araç satın almak isteyen engelliler için Hyundai özel tüketim vergisi bulunmayan sıfır araçların fiyatlarını açıkladı. Böylece 2022 yılı engelli araç fiyatları da netlik kazanmış oldu!

Mevzuat gereği sadece 2022 yılı için 450.000 TL altında olan modellerden sadece bir tanesini ÖTV olmadan sahip olabilirsiniz. Hyundai hatchback modeli i10 hem sıfır araba hem de en ucuz araç olması sebebiyle engelli ulaşımına imkân veriyor. Bu aracı manuel ve otomatik vites seçeneklerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu araç sadece benzinli olarak satışa sunulur.

Hyundai hatchback modelleri içinde en çok tutulan modellerden bir tanesi i20 modeldir. Sıfır araç fiyatları değerlendirildiğinde alınabilecek önemli binek araçlardan bir tanesidir. Hem manuel hem de otomatik şanzıman seçenekleri vardır. Ancak sadece benzinli olarak satışa sunulur.  Sedan kategorisinin dikkat çeken modellerinden bir tanesi Elantra modelidir. Elantra modellerinden yalnız iki tanesi ÖTV muafiyeti ile satışa sunulur. Hem manuel hem de otomatik vites seçeneği vardır.

Style donanım paketine ÖTV muafiyeti kapsamında sahip olabilirsiniz. Bu modelin sadece benzinli motor seçeneği mevcuttur. Hyundai SUV modellerinden bir tanesi olan Bayon modeli dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Özellikle bu aracın yenilikçi tasarımı ön plandadır. Yasal sınırın altındaki satış fiyatı ÖTV muafiyetli araç kapsamında olduğunu gösterir. Peki, Hyundai ÖTV muafiyetli fiyat listesi nasıldır? İşte detaylar!

Hyundai ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi

Sıfır araçlar için olan özel tüketim vergisi matrahı değiştirilmiştir. Otomobillerini ÖTV vergisi matrahı 1.6 motor hacmine kadar olan matrah dilimi 3’ten 5’e çıkarılmıştır. ÖTV düzenlenmesinin ardından yeni oranlar Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

 • %50’lik vergi dilimleri değerlendirilecek olanlar.
 • %60 oranında ÖTV’ye tabi tutulacak olanlar.
 • %70 vergi oranı içinde yer alacak olanlar.
 • %80 vergi indirimi olacak araçlar.
 • 6 silindir hacmini geçmeyen ve 2.0 silindir hacmini geçmeyen araçlarda ÖTV matrahı %45 oranında olacaktır.

Hyundai i20 Engelli Raporuyla Ne Kadar?

Hyundai i20 1.4 jump otomatik modelinin şu anki fiyatlandırmasının sonrasında ve özel tüketim vergisi düzenlemesinin sonrasında yeni rakam belirlenmiş olacaktır. Yeni düzenlemenin sonrasında Hyundai i20‘nin satış fiyatı dâhilinde engelli bireyin cebine özel tüketim vergisi ile indirim faydası sağlamıştır. Hyundai i20 T-GDI DCT modelinin mevcut fiyatı ile yeni düzenleme sonrasında ki fiyatı ile düzenleme sonrasındaki fiyatı aynı olmayacak ve düşüş görülecektir. ÖTV düzenlemesi ile birlikte engelli vatandaş indirimli olarak araca sahip olabilecektir.

Hyundai Bayon 1.4 MPİ Jump manuel modelin fiyatı yaklaşık 400 bin TL civarında iken ÖTV düzenlemesinin ardından yeni fiyatı daha düşük olmuştur. Yeni araç düzenlemesi ile beraber engelli bireyin cebine ÖTV indirimi yansıyacaktır. ÖTV matrahı belirlenen fiyatı aşmayan araçlarda %50‘lik vergi dilimi bulunacak. Fiyatı belirlenmiş ve belirli miktarı aşmayan binek araçlarda özel tüketim vergisi oranı yüzde seksen olarak uygulanacaktır.

blank

Hyundai Engelli Araç Fiyatı

Alınacak olan sıfır araçların fiyatları bireylerin engel oranına göre değişiklik gösterir. Engel oranına bağlı olarak KDV ve ÖTV indirimi yapılmaktadır. %40 ve %89 oranında engelli bulunan vatandaşlar 26.3 özel tüketim vergisi indirimi ne sahiptirler. Ayrıca 15.24 KDV uygulanır. %90 ve üzerinde engel durumu olan kişiler ÖTV vergisinden muaftırlar. %90 derece altında olan kişi ÖTV’siz araç alırken 18 yaşından büyük olması gerekir. Ancak %90 ve üzerinde engeli bulunan kişiler 18 yaşından küçük olsalar dahi ÖTV’siz araç satın alabilirler. Ancak araç alımını aileleri vasıtası ile yapabilirler.

Hyundai Tucson ÖTV İndirimi Var mı?

Tasarımı ile ön plana çıkmayı başaran Tucson ÖTV indirimli ve indirimsiz modellerinin fiyatlarını 2022 yılı için belirlemiştir. Fiyatlar aracın vites özelliklerine göre, motor hacmine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca aracın benzin ya da dizel olması da fiyatı belirler. Ancak dizel araç modelleri yakıt tüketiminin daha az ve çevreye daha az zararı olması sebebi ile çok tutulan araçlar arasında yer alır.

 • Hyundai Tucson comfort 1.6 benzinli 7 ileri otomatik araç
 • Hyundai Tucson prime 1.6 dizel 7 ileri otomatik araç
 • Hyundai Tucson elite 1.6 dizel 7 ileri otomatik
 • Hyundai Tucson elite colorpack 1.6 dizel 7 ileri otomatik
 • Hyundai Tucson elite plus 1.6 dizel 7 ileri otomatik vites

Belirtilen bu Hyundai araçlar ÖTV indirimi ile satın alınabilecek araçlar arasında bulunur. Ancak belirtilen yasa ile belirli fiyat üzerindeki araçlar ÖTV indirimsiz alınamaz. Belirlenmiş yasal sınırlar dâhilinde 450.000 TL’nin üzerinde olan araçlar ÖTV indirimi ile engelli bireylere satışa sunulamaz. Hyundai Tucson modelleri inceleyerek kendinize uygun ÖTV indirimli araçları bulabilirsiniz. Tüm bu bilgiler ışığında Hyundai engelli araç fiyatları konusunda kapsamlı bir araştırmanın içerisinde yer almak, beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

Yorumlar

 1. blank ülkü dedi ki:

  fiyat göremedim