Lastik Ömrü Kaç Km’dir?

Lastik Ömrü Kaç Km’dir?

Günlük hayatta kullandığımız her aracın belli başlı bakımları vardır. Bu bakımlardan biri lastik olup son derece önemlidir. Peki araçların lastik ömrü kaç km’dir? Araçların lastik ömrü belli başlı faktörlere dayalı değişiyor. Bu faktörlere dayalı değişirken iyi ve özenli kullanılan lastik ömrü 50 veya 80 bin km’de olmaktadır. Araçların lastik ömürleri esasında hava koşullarına ve mevsim şartlarına göre değişiklik göstermektedir.  Bundan dolayı kışlık ve yazlık oto lastik ömürlerinin de farklı olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Elbette ki etkenler ele alınarak km hesabı tam söylenebiliyor. Değişen faktörlerin başında hava koşulları önemli bir rol oynamaktadır. Lastik çok sıcak asfalt, soğuk hava veya nemli havaya karşı değişkenlik gösterir. Bu nedenle her mevsime uygun yenilenen lastikler sayesinde söylenen km hesabına göre şekillenir. Bununla birlikte otomobil üreticileri 50.000 km sonrası lastik değişiminin normal olduğunu söylemektedir. Yine de kimi markaların çok daha yüksek km oranlarında kullanım garantisi sunduklarını da ifade etmek mümkün olmaktadır.

Oto Lastik Ömrü Kaç Yıl?

Otomobiller hayatımızı büyük ölçüde konforlu hale getiriyor. Yaşadığımız bu konforu da devam ettirmek için gerekli bakımlar yapılmalıdır. Bakımların yanı sıra araçların en hasar alan yanı lastikleri olmaktadır. Bu kapsamda ise oto lastik ömrü kaç yıl? Otomobillerin lastik ömrü oldukça uzun olmaktadır. Lastikte ki asıl etkilenen faktörler sağlam kaldığı müddetçe 4 ve 6 yıl arası ömrü vardır.

Sağlam kalması gereken faktör ise diş derinliği izidir. Lastik cinslerine göre de değişkenlik göstermesinin yanı sıra genel bir olgudur. Diş derinliği izi 1,6 mm olduğu müddetçe lastik kullanıma uygun olmaktadır. Araçların rutin kontrollerinde bu faktör kontrol edilerek gerekli işlemler de kolaylıkla yapılıyor. Elbette ki oto lastik ömrünün hem hava şartlarına hem de markaya göre değişiklik gösterdiğini ifade etmek de mümkündür.

blank

Lastik Ömrü Kaç Yıl?

Lastik Kaç Km’de Değişmeli?

Arabaların genel bakım mevzuatlarında belli başlı faktörler ile standart olmaktadır. Bunlardan biri de lastik bakımı olup oldukça elzem oluyor. Bu kapsamda lastik kaç km’de değişmeli? Lastik ömrü aracın kullanım ve lastik tipine göre değişkenlik gösterir. Bununla birlikte araç lastiği 50 veya 60 bin km arasında değişmesi gerekiyor.

Araç sahipleri bu km hesabını genel olarak yıllara yaymaktadır. Yıl hesabı olarak da 5 yıl sonra muhakkak değişmelidir. Araçların lastik diş derinliği trafik açısından bir kural olup kontrolleri de yapılan bir alandır. Bu nedenle araçların yıllık araç gibi bakımları esnasında lastik değişme süresinin takibi önemlidir. Özellikle lastiklerin ömrünü hesaplarken yıl hesabından ziyade km hesabı yapmak daha mantıklı olacaktır.

Kış Lastik Ömrü Kaç Yıl?

Araç kullanımında lastik takibi ve mevsime göre lastiklerin değişmesi önemlidir. Özellikle kış lastik kullanımı son derece mühim olup birçok kazadan korumaktadır. Buna göre kış lastik ömrü kaç yıl olur? Kış lastik ömrü ortalama 5 sene kadar sürmektedir. Kış lastiklerinin diş derinliği normal lastiklere göre farklıdır. Kış lastiği olduğu için diş derinliği diğer lastiklere göre çok daha fazla derindir. Bununla birlikte kış lastiği araçta ne zaman kullanılmış ise o süre zarfından sonra ki 5 yıl içinde değişiyor.

Elbette ki kış lastikleri belli aylarda kullanılıp çıkarıldığı için bir sonra ki kullanımda mutlaka diş derinliğine bakılması gerekiyor. Bu sayede olası kazaların da önüne de geçilerek güvenli sürüş sağlamaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında araçların lastik ömrü kaç km’dir? Ortalama olarak 50 bin km ile 80 bin km arasında bir lastik ömründen söz etmek mümkün olmaktadır.

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.