Tespit Muayenesi Nedir ? ( Önemi )

Tespit Muayenesi Nedir ? ( Önemi )

Tespit muayenesi nedir? Aracınızda yapılan işlemler sonrasındaki muayene sürecine tespit muayenesi denir. Son dönemde araç muayene işlemlerinde birçok köklü değişiklik yapılmıştır. Bu yapılan değişikliklerden biri de tespit muayenesinde gerçekleşmiştir. Tespit muayenesi nedir? Tespit muayenesi herhangi bir aracın bir takım işlemler gerçekleştirdikten sonra yapılan muayene olmaktadır. Araçta tadilat olduktan sonra tespit muayenesi yapılmaktadır. Bu kapsamda tespit muayenesi için belirlenmiş olan kriterler bulunmaktadır.

Tespit muayenesinin yapılabilmesi için öncelikli olarak araç üzerinde belirli tadilat işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Söz konusu olan tespit muayene işlemleri TÜVTÜRK istasyonlarından oldukça pratik bir şekilde alınabilmektedir. Bu noktada bir diğer önemli husus ise tespit muayenesinin genel olarak kapsamı olmaktadır. Tespit muayenesi ilgili aracın geçirmiş olduğu tadilat işlemlerinin sonucunda işlemlerin uygunluğunun kontrol edilmesi ilkelerine dayanmaktadır. Bu nedenle tespit muayenesinde ilk olarak aracın projesine uygun olarak yapılıp yapılmadığı tespit edilmektedir. Tespit muayenesi şu işlemler için geçerli olmaktadır:

 • Şasi numara tespiti
 • Motor numara tespiti
 • Servis araçlarına kuşak taktırılması, servis araçlarından kuşak söktürülmesi
 • Araç üzerine logo işletilmesi
 • Araç üzerinde bulunan logonun söktürülmesi
 • Araçların ticari araçlara dönüştürülmesi
 • Ticari araçların hususi araçlara dönüştürülmesi
 • Taksimetre taktırılması

Tespit muayenesi yukarıda bulunan işlemler kapsamında gerçekleştirilmektedir. Elbette ki aracınızda birtakım değişiklikler yaptırdığınız zaman mutlaka tespit muayenesini de eksiksiz bir şekilde yaptırmanız şarttır. Ancak bu sayede aracınızla sorunsuz bir şekilde trafik içerisinde yer almanız da mümkün olmaktadır. Peki, tespit muayenesi ücretli mi? İşte detaylar!

Tespit Muayenesi Ücretli Mi?

Tespit muayenesi her araç sürücüsü için oldukça önemli ve oldukça faydalı bir muayene olmaktadır. Bu noktada en çok merak edilen konuların başında ise tespit muayenesi ücretleri gelmektedir. Tespit muayenesi ücretli mi? Yukarıda bulunan işlemlerin gerçekleştiği araçlarda yapılacak olan tespit muayeneleri ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu şekilde tespit muayenesi yaptırmak isteyen insanların ilk olarak TÜVTÜRK üzerinden randevu almaları gerekmektedir. Kişiler randevu almak için internet sitesi üzerinden kolay bir başvuru gerçekleştirebilirler.

TÜVTÜRK istasyonlarında randevu olmadan araç muayene işlemlerinin gerçekleşmesi mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda gerekli olan muayene tarihinin de geçmemiş olması gerekmektedir. Tespit muayenesi nedir? Şeklinde soruların sıklıkla sorulmasının nedeni, tespit muayenesiyle araç genel muayenesinin karıştırılmasıdır. Bu kapsamda araç genel muayenesi nedir? Sorusuna isabetli bir şekilde yanıt vermek de şarttır.

blank

Tespit Muayenesi

Araç Genel Muayenesi Nedir?

Trafikte kullanılan her aracın belirli şartları ve kriterleri sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar ve kriterler trafikte bulunan herkesin can güvenliği için bulunan kriterler olmaktadır. Araç genel muayenesi nedir? Araç genel muayenesi trafiğe çıkan araçların yaptırmasının zorunlu olduğu muayenelerdir. Bu muayenelerin kapsamında araçların bütün aksamları ve sistemleri incelenmektedir. Eğer araçta bulunan teknik bir kusur söz konusu ise bu noktada da ilgili profesyonel desteğin alınmasını sağlamaktadır.

Araç genel muayeneleri de tespit muayenesi gibi TÜVTÜRK istasyonlarında gerçekleşmektedir. Bu nedenle aracını muayene ettirecek olan kişilerin ilgili işlem için randevu alması gerekmektedir. Bununla birlikte araç üzerinde borç veya trafik cezası bulunuyorsa gerekli olan ödemelerin yapılmış olması gerekmektedir. TÜVTÜRK istasyonlarında borçlu veya cezalı araçlara muayene işlemleri yapılmamaktadır.

Araç genel muayenesi ile ilgili en önemli işlemlerden biri de gerekli bütün belgelerin sağlanmış olmasıdır. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Trafik sigortası
 • Ruhsat
 • Gerekli olan ekipmanlar
 • LPG/CNG tankında bulunan etiket bilgilerinin okunaklı olması

Bu belgeler ile birlikte aracınız muayene olabilmektedir. Muayene sonucu araç sahiplerine bilgilendirilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.