Ehliyeti Olmayan Araba Alabilir Mi?

Ehliyeti Olmayan Araba Alabilir Mi?

Araba sahibi olmak isteyenlerin sayısı her zaman fazla olmuştur. Bu durumun doğal sonucu olarak ehliyeti olmayan araba alabilir mi? Ya da 18 yaşından küçük olanlar araba alabilir mi? Tarzındaki soruların sayısı da oldukça fazladır. Yine ehliyetsiz araba kullanma cezası ne kadar? Tarzındaki sorular da sıklıkla sorulmaktadır. İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilenler!

Ülkemiz araç konusunda dinamik bir pazara sahiptir. Her yıl hatırı sayılır rakamlarla birçok araba devri olmaktadır. Kişiler tarafından en çok araştırılan soru ise ehliyeti olmayan araba alabilir mi? Araç sahibi olmak isteyen kişiler öncelikli olarak ehliyet sahibi olması gerektiğini düşünmektedir. Fakat araç satın alan kişilerin ehliyet sahibi olmalı gibi bir kural yoktur.

Ehliyet sahibi olmadan da kişiler istediği arabayı satın alabilir. Bunun yanı sıra ruhsat prosedürlerini de rahat bir şekilde yapmaktadır. Sonuç olarak araba satın alacak olan kişiler mal sahibi olmaktadır. Elbette ki satın aldığınız aracı kullanmak istediğiniz zaman ehliyet sahibi olmanız gerekiyor. Bu kapsamda ehliyetsiz şekilde sıfır veya ikinci el araca sahip olabilirsiniz. Peki, 18 yaşından küçükler araba alabilir mi? İşte ayrıntılar!

18 Yaşından Küçükler Araba Alabilir Mi?

Gelişen araç pazarında birçok farklı modelde araç sunuluyor. Elbette ki kişilerde araç sahibi olmak için belli başlı etkenleri araştırmaktadır. Bu araştırmalarda sık rastlanan soru ise 18 yaşından küçükler araba alabilir mi olmaktadır. Bu sorunun cevabı ise ülkemizin sunduğu kanunlara göre olumsuz olmaktadır. 18 yaşından küçük bireylerin ülke kanuna göre reşit olmayı beklemesi gerekiyor. Elbette ki gelişen durumlara göre istisna olmaktadır. Bunlar aile içi sunulan gerekçeler gibi nedenler olabilir. Bu duruma göre kişiler 18 yaşından küçük bireyleri araç sahibi yapmak için kanuna başvurabilir. Fakat bu aşamalar oldukça zorlayıcıdır.

blank

Ehliyeti Olmayan Kişiler Araba Satın Alabilir Mi?

Söz konusu aşamalarda 18 yaşından küçük bireyin ailesi sorumlu olmaktır. Anne ve babanın belirlenen şekilde kanuna dilekçe sunması gerekmektedir. Bu dilekçe, 18 yaşından küçük bireyin tüm sorumluluğu ebeveynin üzerinde olduğuna dairdir. Bu sayede 18 yaşından küçük birey araba sahibi olmuş olabilir. Bunun yanı sıra 18 yaşından küçük kişilerin engelli olma durumu ile araç satın alınabilir. Tüm bu aşamalar için özel kanunlar kişilere hak tanınmıştır. Tüm bu etkenlerin sonucunda belirtilen özel ve yaşanan duruma göre 18 yaşından küçük kişi araç sahibi olmaktadır. Fakat belirtilen durumların dışında kişiler kesinlikle reşit yaşını beklemek zorundadır. Bütün bu bilgiler ışığında ehliyetsiz olarak araba kullanmanın cezası ne kadardır? İşte ayrıntılar!

Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası Ne Kadardır?

Araç sahibi olan kişilerin elbette ki sürüş yapabilmesi için sürücü belgesine ihtiyaçları vardır. Eğer kişi ehliyetsiz bir şekilde araç kullanırsa cezası vardır. Peki, ehliyetsiz araba kullanma cezası ne kadardır? Ehliyetsiz araç kullanma cezası değişen durumlara göre tek kişiye verilmez. Eğer araç sahibi ve ehliyetsiz şekilde araç kullanan kişi aynı ise cezası 3.675 TL olmaktadır. Kesilen bu ceza 15 gün içerisinde ödenmesi halinde %25 indirime uğrar. Bunun sonucunda da ödenecek olan ceza 2.757 TL olmaktadır.

Bunun yanı sıra aracı kullanan kişi aracın sahibi değilse, ceza iki farklı kişiye kesilmektedir. Ehliyetsiz kişiye kesilen ceza miktarı, araç sahibine de aynı şekilde kesilmektedir. Sonuç olarak kesilen ceza miktarı iki katına çıkarak 7.350 TL olmaktadır. Zira ceza kesim tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenirse yine %25 indirim uygulanır. Bu kapsamda da ceza 5.513 TL olur. Ehliyetsiz araba kullanmak hem sizin hem de trafikte bulunanların hayatlarını ciddi oranda riske atmaktadır. Bundan dolayı da hiçbir şekilde ehliyetsiz araba kullanmamalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.