TÜVTÜRK Randevu Sorgulama ( Araç Muayene )

TÜVTÜRK Randevu Sorgulama ( Araç Muayene )

TÜVTÜRK, uluslararası kalite standartlarına sahip araç muayene istasyonuna verilen genel bir isimdir. Her araç sahibi güvenli bir trafik için mutlaka yılın belirli zamanlarında periyodik olarak araç bakımı yaptırmalıdır. Ancak bu bakımlar direk olarak TÜVTÜRK istasyonlarına giderek yapılmamaktadır. Öncesinde TÜVTÜRK resmi internet adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

Alınan her araç randevu kullanıcılar tarafından sonradan görüntülenmektedir. Her araç sahibi sisteme e- devlet şifreleri veya kayıt oluşturarak giriş yapabilmektedir. Öte yandan menü kısmından randevu sorgula bölümüne girerek kendisi için en yakın tarihte ki randevuyu sorgulayabilir. Randevu sisteminde birçok saat bulunmaktadır. Araç sahipleri istediği her saate randevu alabilmektedir.

Sistem özel bir yazılıma sahip olmasından dolayı herhangi bir şekilde saat veya gün çakışması yaşanmamaktadır. Randevu sorgulama işlemini internet sitesi üzerinden yapamayan araç sahipleri ise doğrudan resmi telefon numarası üzerinden de randevu sorgulayabilmektedir. Ülkemizde araç muayenesi yaptırmayı istediğiniz zaman karşınıza çıkacak tek yetkili kurum TÜVTÜRK Kurumudur. Peki, TÜVTÜRK randevu sorgulama işlemi nedir? İşte detaylar!

TÜVTÜRK Randevu Sorgulama Nedir?

Randevu sorgulama işlemi araç sahiplerinin ne zaman araç muayenesini yaptırabileceğini öğrenmeleri için oluşturulmuş bir sistemdir. Randevu sorgulama bölümü iki farklı şekilde hizmet vermektedir. İlk olarak randevu oluşturan araç sahiplerinin randevularını unutması halinde ne zaman randevu aldıklarını öğrenmeleri içindir. Öte yandan diğer hizmet ise yeni randevu oluşturma hizmetidir.

Randevu işlemleri için her adım ise internet sitesinde adım adım anlatılmıştır. Öte yandan geçmiş tüm randevularda sistemde kayıtlı olmaktadır. Randevu sorgulama sistemi sayesinde randevu tarihlerini otomatik olarak yazdırılmaktadır. Öte yandan muayene belgesini kaybeden araç sahipleri yine randevu sorgulama bölümüne girerek ilgili muayene sonuçlarına ulaşabilmektedir.

TÜVTÜRK randevu sorgulama işlemleri ise tamamen ücretsiz olup belge yazdırma işlemlerinden dahi ücret talep edilmemektedir. Burada sorgulama işleminin sorunsuz olarak yapılması, randevunuzu kaçırmamanızı da mümkün kılacaktır. Bundan dolayı TÜVTÜRK randevu sorgulama işleminin nasıl yapılacağını bilmeniz gerekmektedir.

blank

Araç Muayene Randevusu Sorgulama

TÜVTÜRK Randevu Sorgulama Nasıl Yapılır?

TÜVTÜRK randevu sorgulama işlemini yapmak için ilk olarak arama motorlarına TÜVTÜRK yazılması gerekmektedir. Ardından arama sonuçları arasından resmi TÜVTÜRK internet sitesine giriş yapılmalıdır. Siteye giriş yapıldığında kullanıcıların karşılarına iki farklı giriş yöntemi çıkmaktadır.

Direk olarak randevu sorgulamak için giriş bölümünde yer alan plaka numarası, ruhsat seri numarası ve şehir bilgilerinin bulunduğu yerin doldurulması gerekmektedir. Ardından anında sorgulama bilgileri ekrana yansımaktadır. Bu bilgiler ışığında randevuyu yenileyebilir veya iptal edebilirisiniz. Randevu sorgulama veya randevu alma işlemleri için belirli bir limit bulunmamaktadır.

Araç sahipleri istediği zaman istedikleri kadar randevu alabilmektedirler. Bu hizmet dışında TÜVTÜRK aynı zamanda muayene önceci yapılması gerekenler ve muayene sırasında yapılması gerekenler ile ilgili de bilgi vermektedir. TÜVTÜRK randevu sorgulama işlemi sayesinde randevunuzun tam olarak tarihini öğrenebilirsiniz. Yine bu tür sorgulamalar sayesinde TÜVTÜRK randevunuzun nerede olduğunu da öğrenebilirsiniz.

TÜVTÜRK Randevumu Nasıl Öğrenebilirim?

Araç sahiplerinin en çok merak ettiği soruların başında randevu bilgilerine nasıl ulaşılacağı gelmektedir. Randevu bilgilerine ulaşmak TÜVTÜRK sitesi ile oldukça kolay olmaktadır. Randevu bilgilerine ulaşmak için ilk olarak TÜVTÜRK sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra solda menü kısmı yer almaktadır.

Menü kısmının üst bölümünde ise randevularım seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneğe giriş yaparak araç sahipleri randevularının ne zaman olduğunu kolaylıkla öğrenebilirler. Eğer araç sahiplerinin internetleri yok ise bu durumda TÜVTÜRK resmi telefon numarasını arayarak da randevu tarihlerini öğrenebilirler. TÜVTÜRK’e telefon ile bağlanan araç sahiplerinden bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler araç sahibinin adı soyadı, araç plaka numarası, ruhsat seri numarasıdır.

Hızlı bir işlem için araç sahiplerinin bu bilgileri önceden hazırlamasından fayda bulunmaktadır. Bu bilgiler telefonda ki yetkili kişiye verildikten sonra hızlı bir şekilde randevu bilgileri araç sahibi ile paylaşılmaktadır. TÜVTÜRK randevu sorgulama işlemi söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır. Burada randevu işleminin sorunsuz bir şekilde yapılması demek, hızlı bir şekilde gerekli bilgilere ulaşmak anlamına gelmektedir.

TÜVTÜRK Randevu Sorgulama İşlemi Hakkında Merak Edilenler

Araç muayenesi yaptıracak olan araç sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında muayene tarihinden önce araç muayenesinin yapılıp yapılmadığıdır. Araç muayene randevu tarihinden önce araç muayene yaptırmak mümkündür. Ancak bu işlem için randevu sahibinin randevusunu iptal etmesi veya randevuya gelmemesi gerekmektedir.

Merak edilen diğer bir konu ise randevuların araç sahibi dışında bir başkasının alıp almayacağıdır. TÜVTÜRK randevu sisteminden randevu almak için araç sahibi olmak gerekmemektedir. Araç sahipleri bilgilerini vererek bir başkasına da randevu aldırabilmektedir.

Randevu alacak kişilerin 18 yaşından büyük olması randevu almak için yeterli olacaktır. Hatta araç muayenesinde aracı araç sahibinin de getirmesine gerek bulunmamaktadır. Ancak muayene randevusu sonrasında aracın teslimi ruhsat sahibine yapılmaktadır. TÜVTÜRK randevu sisteminde ceza uygulamasının olup olmadığı da araç sahipleri tarafından oldukça merak edilmektedir.

TÜVTÜRK randevu sisteminde gecikme cezası bulunmaktadır. Muayene gününün her 30 günlük gecikmesinde yüzde 5’lik bir faiz cezası uygulanmaktadır. Bu nedenle randevulara gidilmekten vazgeçilmiş ise sisteme girerek iptal edilmesi gerekmektedir. Özellikle TÜVTÜRK randevu sorgulama işlemini hem mobil uygulamalardan hem de online platformlardan pratik bir şekilde yapmak mümkün olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.