Egr Valfi Tıkanırsa Ne Olur?

Egr Valfi Tıkanırsa Ne Olur?

EGR valfi tıkanırsa neler olacağı ve arızanın nasıl anlaşılacağı oldukça önemlidir. EGR valfi tıkanırsa ne olur? Valf tıkanırsa araç performansında düşüş yaşanır ve araçta çalışmama sorunu yaşanabilir. EGR valfi tıkanıklığı ayrıca yakıt tüketimi artışına, motor teklemesine, titremesine ve %40 oranlarına varan performans düşmesine neden olabilir. EGR valfi tıkanıklığı sonucu egzozdan dumanlar gelebilir ve rahatsız edici kötü bir koku yayılabilir. Motor titreşimi araç içinden dahi duyulabilecek kadar yüksek sese neden olabilir. EGR valfi arızaları genellikle kirlilik sebebiyle olan tıkanmalardan meydana gelir. Bu tıkanmanın neden olduğu etkiler aynı anda yaşanmasa da aralıklı olarak belirti verebilir.

Egr Valfi Ne İşe Yarar?

EGR valfinin ne olduğu ve ne işe yaradığı, EGR valfi tıkanırsa ne olur sorusundan sonra en sık sorulan sorulardandır. EGR valfi elektropnomatik bir valf türüdür. Motor bölmesinde yer alır ve egzoz gazı devridaimini kumanda etmek amacıyla kullanılır. EGR valfi motora giren temiz havanın düşük miktarda yanmış egzoz gazıyla karışımını sağlar ve motor yanma odasında yanma sıcaklığını, fazla oksijen miktarını azaltır. EGR, genel olarak nitrojen oksitlerin oluşturduğu yüksek yanma ısısını düşürerek NO emisyonun azaltılmasını sağlamaktadır.

EGR valfi kirliliği yüzünden oluşan arızalar

Egr Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kara taşıtlarının çalışmasında önemli bir yerde olan EGR valfi bazen yıpranma, kirlenme ve tıkanma gibi durumlar sebebiyle araç performansını düşürmeden araç arızalanmasına dek birçok riske neden olabilmektedir. EGR valfi tıkanırsa ne olur? EGR valfi tıkanması sonucunda araçta birçok değişiklik olabilir ve bunun önceden anlaşılabilmesi için aracın verdiği belirtilere dikkat edilmelidir.

  • Sürüş esnasında araç motorunda beklenmeyen sarsıntılar yaşanması veya motorun çalıştırılamaması EGR valfindeki sıkıntıların habercisi olabilir.
  • Aracın önceki sürüşlere göre daha fazla yakıt tüketmesi veya bundan şüphelenilmesi EGR valfinde bir problem olduğunu gösterebilir.
  • EGR valfi tıkanırsa ne olur? Seyir halinde olan aracın çekiş gücü düşüyorsa ya da egzozdan siyah duman geliyorsa EGR valfi doğru çalışmıyor olabilir.
  • Araç sürülürken gaz pedalından ayak çekildiğinde motorda tekleme olması EGR valfi arızasını işaret edebilir.

Egr Valfi Nasıl Temizlenir?

EGR valfi nasıl temizlenir sorusu EGR valfi tıkanırsa ne olur ve nasıl anlaşılır sorularından sonra en önemli noktalardandır. EGR valfinde kurum ve kirler nedeniyle oluşan tıkanmalar meydana gelebilir. Bu tıkanıklıklar etkili bir şekilde temizlenmelidir. EGR valfini en doğru şekilde temizlemenin yolu ise sökerek temizlemektir. Bunun yerine kullanılabilen sökmeden temizlik yapılmasını sağlayan EGR valfi temizleme spreyleri de vardır ancak bunlar bazen işe yaramayabilir ya da uzun ömürlü temizlik sağlamayabilir. EGR valfinin sökülebilmesi için uygun aletler kullanılmalıdır, fırçalama ve temizleyici madde kullanımı özenle yapılmalıdır. Valfin takılması ve çıkarılması sırasında çok dikkatli olunması gerektiği için bu işlemin yetkili servislerde usta kişiler tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.

Egr Valfi Temizliğinin Yararları

EGR valfi tıkanması ve arıza vermesi araçta önemli sorunlara yol açabilmektedir. EGR valfi, egzoz gazı devridaimini sağlar ve motor bölmesinde yer alır. EGR valfi egzoz gazının %5 ve %10 arasındaki kısmını yanma işlemine geri döndürmektedir. Emme sisteminde ikinci kez egzoz gazını yakarak egzoz gazı emisyon değerini düşürmektedir. EGR valfi kısaca motor yüksek sıcaklığa maruz kalmasın diye bu durumu engeller ve motor ömrünü uzatır. EGR valfi tıkanırsa ne olur? EGR valfi tıkanırsa araç performansı düşebilir hatta araç tamamen çalışmayabilir. Bu nedenle bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için EGR valfinin temizliğinin yapılması ve verilen arıza işaretlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.