Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır? Zayıf Akü Belirtileri

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır? Zayıf Akü Belirtileri

Aküler araçların olmazsa olmazıdır. Bundan dolayı da akünün tükenmiş olması birtakım sorunları da beraberinde getirir. Özellikle beklenmedik sürprizlerle karşılamayı istemeyenler için akünün bitti nasıl anlaşılır? Sorusunun yanıtını biliyor olmak; beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Ayrıca akü zayıflarsa ne olur? Ya da akü ne kadar süre içerisinde biter? Tarzındaki soruların yanıtlarını biliyor olmak, araç sahipleri için önemlidir. İşte akü konusunda merak edilen tüm ayrıntılar!

Akü, motorlu taşıtların çok önemli bir parçasıdır. Aracı çalıştıracak enerjiyi ve akımı sağlar. Ayrıca motor çalışırken yani hareket halindeyken bazı değerleri kontrol altında tutar. Örneğin voltajın aniden yükselmesini önler. Benzinli araçların aküsü 12 Volt değerindedir. Araçlarda iki grupta altı parça olarak bulunur.

Bir taraf pozitif diğer taraf ise negatif yüktedir. Negatif olan bölgede kurşun vardır. Pozitif olan bölgede ise kurşun dioksit vardır. Aracın akü olmadan çalışması imkansızdır. Araç durağan haldeyken akü azalan enerjisini tekrar kazanır.

Araç hareket edince ise enerji harcamaya devam eder. Peki, akünün bittiği nasıl anlaşılır? Marşa bastığınızda araç çalışmıyorsa akü bitmiştir. Araçta motor sesi, herhangi bir çalışma belirtisi yoktur. Aküler genelde 5 yıl kadar ömre sahiptir.

Ölçümlerinizi düzeni yaptırırsanız ani şekilde bu durumla karşılaşmazsınız. Böylece aracınızı gönül rahatlığı içerisinde kullanabilirsiniz! Unutmayın akünün zayıf olması da aracınızda birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Peki, akü zayıflarsa ne olur? İşte ayrıntılar!

Akü Zayıf Olursa Ne Olur?

Eğer klimayı sık sık açarsanız, silecekleri ve radyoyu çalıştırırsanız zayıflar. Araç içindeki lambaları açmanızda aynı şekilde buna neden olur. Aracın aküsünün ne zaman biteceğini kesin olarak bilemeyiz. Ancak aküyü zayıflatacak, azaltacak nedenler kesin olarak bellidir.

Akü testi ile yaklaşık ömrü ne kadardır anlamanız mümkün. Bu test ile akünüzün voltaj değerini ölçerler. Yaz ve kış başlangıcı olmak üzere yılda iki kez bu testi yaptırabilirsiniz. Eğer test sonucu 12V değerin altındaysa şarj etmelisiniz. 12V değerin üstünde ise endişelenmeye gerek yoktur.

blank

Akü Neden Biter?

Akü Ne Kadar Zamanda Biter?

Akü, yaklaşık olarak beş yılda biter. Fakat net bir ömür söylenemez. Çünkü bu sizin aracı kullanma sıklığınıza, kullanma şeklinize vb. bağlı olarak değişir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Yeni bir akü alırken üretim tarihine dikkat ediniz. Bu tarih garanti belgesinde veya akü üstünde belirtilir. Bu süre sulu tipler için en fazla altı ay olmalıdır.

Kuru tipler için ise bir yıl kadardır. Çünkü bir yıl sonra rafta beklerken bazı reaksiyonlar meydana gelir. Bu reaksiyonlarla akü deşarj olur. Akünün bittiği nasıl anlaşılır? Örneğin trafikte kırmızı ışıkta durdunuz. Sonra tekrar aracı çalıştıramıyorsanız akü bitmiş demektir. Böyle durumla karşılaşmamanız için aracınız size önceden haber verir. Örneğin farlar iyi yanmaz, başlatma düğmesi aracı çalıştırmak için yeterli gelmez ve anahtar gerekir.

Akü Zayıf Olması Çekişi Etkiler Mi?

Akünün mutlaka düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Bazen aracın çekişinde düşüş yaşanıyor. Ama bunun akü kaynaklı olduğu ilk akla gelenlerden değil. Çekişe ciddi manada etkisi olmasa bile yakıt tüketimini ciddi oranlarda değiştirir.

Düz yolda çekişteki azalmayı pek hissetmezsiniz. Dik yamaçlarda, yokuşlarda çekiş düşüklüğü sorun yaratır. Çünkü akü kendini şarj etmek için direnir, böylece v kayışın ucundaki sensör zengin karışımı verebilmek için daha çok güç harcar.

Aracınızınız çekişten düşmemesi için akünüzü kontrol etmelisiniz. Akünün bittiği nasıl anlaşılır? Eğer aracınız ani stop ediyorsa, marşta sıkıntı çıkıyorsa akü testi yaptırmalısınız.

Akü Suyu Azalırsa Ne Olur?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.