Araç Röle Arızası Nasıl Anlaşılır? (Teferruatlı)

Araç Röle Arızası Nasıl Anlaşılır? (Teferruatlı)

Üzerinden akım geçtiği takdirde çalışan elektromanyetik devre elemanına röle denmektedir. Küçük bir akım ile güçlü bir alıcıyı bağlarlar. Birden fazla anahtar kontağına sahip olan röleler birden fazla yüklü sistemi aynı anda açıp kapatabilme kapasitesine sahiptirler. Bu bakımdan düşünüldüğünde triyak ve tristörlerden daha avantajlıdır diyebiliriz. Rölenin dezavantajı ise mekanik bir sistem olduklarından sık arıza ortaya çıkarabilirler. Rölenin kontakları defalarca birbirine yapışıp açılırlar. Bu da zamanla elektrik atlamalarına neden olabilir ve oksitlenme nedeni ile arıza ortaya çıkarabilirler. Araç röle arızası nasıl anlaşılır diye sorduğumuzda genellikle bu tip bir oksitlenme vuku bulmuş olabilir ve kendisini belli eden birtakım tepkimeler gösterebilir.

Araç Röle Arızası İçin Ne Yapılmalıdır?

Röleyi daha kısa bir tarif ile açmak gerekirse bir diğer elektrik devresinin açılıp kapanmasını sağlayan elektrik anahtarları diyebiliriz. Bobinin iki kontağı mıknatıslandığında rölenin bir kontağı açılırken diğer kontağı kapanmaktadır. Araç röle arızası nasıl anlaşılır şeklinde bir soru geldiğinde röledeki kontak kapatma işleminin olmaması bunlardan bir tanesidir. Rölelerin en büyük özelliklerinden bir tanesi aynı anda farklı dalga ve frekanslardan etkilenmeden anahtarlama yapabilmeleridir. Elektromanyetik çalıştıklarından üzerinden akım geçmesi vesilesi ile aktif duruma geçerler.

Yüksek sıcaklık, sıvı ya da nemli ortam gibi devrelerin giremediği kısımlarda büyük önemleri vardır. Her ne kadar triyak ya da tristörlerin yaygınlaşması ile popülerlikleri azalmış olsa da hala piyasada aktif bir şekilde tercih edilmektedirler. Yapım olarak motorlu, elektronik ya da pistonlu olabilmektedirler. Pistonlu zaman rölesi dediğimiz türde zaman geciktirmesi olayı bir piston vasıtası ile sağlanmaktadır. Düz zaman rölesinde bobine enerji gittiğinde pistonun yukarı doğru asıldığı bilinmektedir. Piston içerisinde hava veya yağ bulunur. Bu sebeple hareket durumu hemen gerçekleşmez. Kontakların konumu belirli bir zaman sonunda değişir. Araç röle arızası nasıl anlaşılır, bu bir arıza mıdır diye sorduğunuzda hemen arıza diye düşünmemek biraz beklemek gerekir.

Araç Röle Arızası Belirtileri Nelerdir?

Pistonlulardan farklı olarak motorlu zaman rölesinde farklı zaman gecikmesi durumu motor ya da motora bağlı dişli sistem sayesinde yapılır. İçerisinde senkron motoru vardır ve sabit bir hızla döner. Bu dönüş ile içindeki dişliler de döndürülür. Ayarlanan bir mekanizma sayesinde dişliler kontak açmaya da kapamasına yardımcı olurlar. Elektronik temelli zaman rölesinde ise R-C zamanlama devreleri bulunur ve zaman geciktirmesi bunlar ile yapılır. Ancak bazı rölelerde özel zamanlama entegreleri vardır.

Diğer tüm elektronik devrelerde olduğu gibi röle uygulamalarında da pek çok arıza ya da sorun ortaya çıkabilir. Araç röle arızası nasıl anlaşılır sorusunu maddelerle açıklamak mümkündür. Örneğin mekanik olarak çalıştığı için arızaları sık görülebilir. Kontakları sürekli birbirine yapışık açılırlar. Bu sebeple meydana gelen elektrik atlamaları zamanla kontakların oksitlenmesine neden olur. Böylelikle iletim de ortadan kalkar. Kontaklar çekilip bırakıldığında ortaya bir takım garip sesler gelebilir.

Rölesi bozuk araçlar nasıl anlaşılır

Araç Röle Arızası ile Nasıl Başa Çıkılır?

Röleler motorun çalışmamasında etkilidirler. Örneğin marş rölesi bağlantı arızası ile karşılaşmak mümkündür. Kablo bağlantılarının iyi bir şekilde incelenip temizlenmesi gerekebilir. Arızalı marş rölesi sorunu ortaya çıktığında rölenin voltajı kontrol edilmelidir. Marşa basıldığında tıklama ses gelmiyor ise rölenin değiştirilmesi gerekebilir, teknik destek alabilirsiniz.

Marşa bastığınızda “tık” sesi gelmezse röleyi değiştirin. Eğer araç kontak arızası çıkarmış ise marş rölesinde bir sorun ortaya çıkmış olabilir. Voltaj marş rölesine ulaşıyor mu öncelikle ona bakmak gerekiyor. Şayet akımın iletilmesinde bir sorun var ise debriyaj-fren anahtarının kontrol edilmesi gerekir. Eğer bu kısımlarda bir sorun yok ise kontak anahtarı değiştirilmesi gerekebilir. Araç röle arızası nasıl anlaşılır sorusunun bir cevabı da buradadır.

Araç Röle Arızası için Uzman Görüşü Önemlidir

Bir diğer röle arızası yakıt pompası röle arızasıdır. Normalde kontak açık konumdayken güç aktarma adına yakıt pompasına PCM tarafından akım gönderilmektedir. Ancak röle arızalanmış ise pompa çalışmayacaktır. Pompa çalışmıyor ise araç röle arızası nasıl anlaşılır diye soranlar için iyi bir belirti olabilir. Yakıt pompa rölesinde bir sorun olduğunu düşünülebilir ve değiştirilmesi gerekir.

Enjektör rölesi arızalanması ise bir diğer konudur. Enjektör, motorun ihtiyacı olan yakıtı yanma odasına püskürtmektedir. Yani enjektör arızası var ise araç çalışmayabilir. Enjektör çalışmasını engelleyecek olan enjektör röle arızası bu şekilde anlaşılabilir ve müdahale edilmesi gerekir.

Yorumlar

  1. blank Aykut Akgöz dedi ki:

    Arac sahin 94 arada bi eletrik keser gibi saniye lik gidi geliyo gibi yekiniyor arac altimda nede. Yapar roleden olurmu bazan tik ses gelmiyo almiyor arac

  2. blank Barış dedi ki:

    Aracım 97 şahin s benzinde biniyorum 2 gündür gazda da kullanıyorum fakat benzindeyken şuan araca biraz dolanıyorum stop ettiğimde kontağı kapattığımda tekrar çalışma tepkimesi veriyor neden olabilir acaba sorunu bulamadım.

  3. blank Göksel mucan dedi ki:

    K19 role arızası ne anlama geliyor