Direksiyon Kutusu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Direksiyon Kutusu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Direksiyon kutusu arızası nasıl anlaşılır? Araca yön vermek ve kontrolünü sağlamak için direksiyon mekanizmasının olması gerekmektedir. Söz konusu mekanizma en az şanzıman ve motor kadar önem taşımaktadır. En basit haliyle direksiyon kutusu olmazsa arabanın yönünü değiştirmek mümkün olmaz. Trafikte sorunsuz seyretmek veya kazaya karışmamak için yapılması gereken rota düzenlemeleri direksiyon kutusu olmadan yapılamaz.

Araç sisteminin en önemli parçalarından biri olması dolayısıyla dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Burada yaşanabilecek bir arıza istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Çünkü aracın tekerlekle olan bağını sağlar ve tekerleklerin en üst kontrolünü şoföre verir. Böylece güvenli sürüşten bahsetmek mümkün olur. Kısaca direksiyon simidine verilen yön komutunu tekerlere aktaran mekanizmaya direksiyon kutusu denir. Direksiyon kutusu arızası beraberinde önemli sıkıntıları getirdiğinden bu tür arızaların biran önce tamir edilmesi gerekmektedir.

Sistem oldukça büyük ve pek çok bileşene sahiptir. Ayrıca araçta en çok çalışan ve doğal olarak en sık arıza yapan parçalarından da bir tanesidir. Oluşacak sorunların önceden bazı belirtilerinin olduğunu söylemek mümkündür. Bunlara dikkat edildiği takdirde sorunu önceden kestirerek önlem alınabilir. Bunlardan en çok dikkat çekeni direksiyon simidinde oluşan boşluktur. Bu belirti sorunu anlamada etkili olur. Özellikle direksiyon kutusu arızası söz konusu olduğu zaman karşımıza birtakım belirtilerin çıktığından rahatlıkla söz edebiliriz.

Direksiyon Kutusu Arızası Belirtileri Nelerdir?

Araçların normal seyrinde gösterdiği belli durumlar vardır. Olağan dışı olan hususlar üzerine yoğunlaşmak belirtileri yakalamaya tedbir almaya yardımcıdır. Arabaların direksiyonunda sol ve sağ yönlerde ikişer cm’lik boşluklar vardır. Bunlar normaldir. Ancak hareket halindeyken oluşan ve süreklilik gösteren boşluklar direksiyon kutusundaki bir arızaya işaret edebilir. Sorun aşınma ya da mafsalın yıpranmış olmasından kaynaklanabilir.

Belirtilerden bir diğeri ise direksiyon çevrildiğinde hissedilen metalin metala sürtünme sesidir. Sistemin içinde dişli grupları vardır. Bunların aşınması ya da eskimesi bu soruna sebebiyet verebilir. Kullanıma bağlı olarak zaman içinde direksiyonun sertleşmesi pek çok arızayı akla getiriyor. Direksiyon hidroliğinin azalması, direksiyon pompasının bozulması gibi pek çok sorunun göstergesi olabilir. Özellikle direksiyon kutusu arızası belirtilerine dikkat ediyor olmak, beraberinde çok önemli kazanımları da getirmektedir.

Dikkate alınması gereken bir diğer belirti ise direksiyon toparlanma sorunudur. Direksiyon kutusunda yaşanan aşınmalar bu probleme neden olabilmektedir. Ancak bunlar dışında da bu probleme neden olan sebepler olabilir. Bu nedenle uzman ellere bırakmak yararlı olacaktır. Trafikte ciddi sıkıntılar yaşamamak için belirtilerin ihmal edilmemesi gerekiyor. Tüm bu bilgiler ışığında direksiyon kutusu arızası gündeme geldiği zaman karşımıza son derece titiz bir tamir süreci çıkmaktadır. Burada üst düzeyde bir tamir hizmeti almak beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

blank

Direksiyon Arızası Nasıl Anlaşılır?

Direksiyon Kutusu Ne İşe Yarar?

Günümüzdeki araçlarda piyonlu yahut kremayerli direksiyon sistemleri tercih edilmektedir. Bunlar ana ve ara miller, mafsallar, dişli kutusu gibi pek çok bileşenden oluşmaktadır. Zamanla bunlarda yıpranmalar gözlenebilir. Kremayer eskidiğinde düzgün performans göstermez. Sistemin odak noktası olan direksiyon kutusudur ve olası bir sorunda araca yön vermek zor olacaktır. Bu da sürüyücü ve diğer yolcuları tehlikeye atar.

Sürüş sırasında böyle bir problemle karşılaşmak ciddi sorunlar yaşatır. Bu nedenle arızalar için tetikte olmak ve belirtileri dikkate almak önemlidir. Aracın hareketliliğine etkileyen bu kısım kişinin sürüşteki denetiminin temel noktasıdır. Tekerlerle olan iletişimi sağlar. Aracı sürmek istediğiniz yöne götürmek için bu sistem kullanılmaktadır. Elbette ki günümüz koşullarında direksiyon kutusu arızasının oldukça etkili bir şekilde tamir edildiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Burada tamirci tercihine dikkat ediyor olmak, beraberinde önemli kazanımları getirecektir.

Direksiyon Kutusu Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Direksiyon kutuları oldukça pahalı olduğu için tamir yöntemleri daha çok aranır olmuştur. Daha uygun fiyat aralıklarıyla onarım hizmeti almak mümkündür. Doğru ve etkili bir tamirat hizmetiyle uzun süre daha mevcut direksiyon kutularının kullanılmaya devam edilmesi mümkündür. Genel olarak sızdırmaz tamir takımları ve dişli grupları en çok onarımın yapıldığı noktalardandır. Daha ciddi sorunlarda tamirat yerine değişim yapılması tavsiye edilmektedir.

blank

Direksiyon Kutusu Tamiri

Tamir fiyatları değişim işlemi ile karşılaştırıldığında daha cazip görülmektedir. Ekonomik olarak tamir hizmeti alıp direksiyon kutusu revizyonunu gerçekleştirebilirsiniz. İster tamir hizmeti olsun isterse kutu değişimi iyi bir işçilik gerektirmektedir. Can ve mal güvenliğini riske atmamak için profesyonel hizmet sunan kaliteli bir yerle anlaşmanız önemlidir. Tüm bu bilgiler ışığında direksiyon arızasının tamir edilmesi noktasında üst düzeyde bir hizmet almak istiyorsanız mutlaka profesyonel bir firmayı tercih etmelisiniz.

Direksiyon Kutusu Arızası Tamir Edilmezse Ne Olur?

Direksiyon kutusu sistemin kalbi olarak nitelendirilebilir. Olası bir arıza durumunda otomobili yönlendirme özelliği tehlikeye girmektedir. Yolculuk sırasında bir bozulma meydana gelirse ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu sebeple arızaların dikkate alınması gerekir. Parçaların tamir edilmesi ve ihtiyaç duyulan bakımlarının yaptırılması son derece önemlidir. Yapılmadığı durumlarda rahatsız edici sesler ve direksiyon boşlukları gibi olumsuzluklarla karşılaşılabilir.

Aracın tekerleklerinin yön kontrolünün sağladığı için doğru ve kesintisiz çalışıyor olması beklenir. Bu sistem arıza verirse araç çekme yapar mı diye kontrol edilebilir. Yaşanan arızalarda taşıta yön vermek zorlaşır ve istemeyen sonuçlarla yüz yüze gelinebilir. Trafik kazalarına sebebiyet vermemek için bu kısmın tamirine ve bakımına gerekli özeni göstermek lazımdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.